Trečiadienio arbata su Kristina – atrakinti sveikatą

Yra žolės, kurios tikrai padeda rasti raktą į sveikatą, kaip supratote, tai – raktažolės.

VAISTINES RAKTAŽOLES lengva atpažinti iš žiedynų, panašių į nedidelių aukso spalvos raktų ryšulėlius. Šie spalvingi augalai jau labai seniai naudojami sergant astma, podagra, reumatu, kenčiant nuo galvos svaigimo, migrenos ir kitų negalavimų. Gydomųjų savybių turi ne tik raktažolių žiedai, bet ir lapai. Raktažolių žieduose yra daug saponinų, flavonoidų, askorbino rūgšties, o lapuose – vitamino C ir A. Sakoma, kad 6 šio augalo lapeliai turi tiek vitamino C, kiek žmogui reikia per parą. Šviežius nuskintus raktažolių lapus galima maišyti su kiaulpienėmis, garšvomis ir valgyti kaip salotas. Iš raktažolių pagaminti vaistai veikia kaip nuskausminamieji (slopina kaulų, krūtinės skausmus ir kt.), mažina karščiavimą, skatina prakaitavimą, šlapimo išsiskyrimą, gydo slogą. Saponinai, kurių gausu ne tik šių augalų žieduose, bet ir lapuose, skatina bronchų liaukų sekreciją, todėl gerina atsikosėjimą persišaldžius, sergant bronchitu ar kitomis kvėpavimo takų ligomis.

Raktažolės auga sausesnėse pievose, šlaituose, miško aikštelėse. Raktažolių lapai ir žiedai skinami joms žydint – iki birželio pabaigos. Juos prieš vartojimą reikia išdžiovinti gerai vėdinamoje patalpoje. Laikyti sandariai užsuktame stiklainyje ar gerai užrištame popieriniame ar natūralaus audinio maišelyje, sausoje patalpoje.

Liaudies medicinoje pavasarinė raktažolė vartojama nuo reumato, sąnarių, krūtinės skausmų, galvos svaigimo, sergant peršalimo ligomis, lėtiniu vidurių užkietėjimu, migrena, isterija, šlapimo pūslės uždegimų, kaip prakaitą varantis vaistas, taip pat vartojama imunitetui stiprinti.

Žiedai Neišsiskleidę arba vos pradėję skleistis žiedai švieži arba konservuoti vartojami kaip garnyras, jais galima puošti įvairius patiekalus, ypač tinka salotoms. Galima tiesiog sukramtyti keletą žiedelių per dieną. Liaudies medicinoje pavasarinė vaistinė raktažolė vartojama nuo reumato, sąnarių, krūtinės skausmų, nuo paralyžiaus, galvos svaigimo, nuomario, sergant peršalimo ligomis, lėtiniu vidurių užkietėjimu, migrena, isterija, šlapimo pūslės uždegimų, kaip prakaitą varantis vaistas, taip pat vartojama imunitetui stiprinti. Nuo šių negalavimų patariama nakčiai išgerti karštos raktažolių žiedų arbatos (galima į ją pridėti liepžiedžių, gysločių, vaistinės ramunėlės arba medetkos žiedų). Šaukštelį žolelių užpilti, stikline karšto vandens, palaikyti 30min, nukošti, išgerti mažais gurkšneliais.

PASTABA: Augalo nepatartina vartoti alergiškiems žmonėms. Svarbu pridurti, kad pavasarinių raktažolių lapų maistui ir antpilo gydymo tikslais nederėtų vartoti nėščiosioms, bes skatina gimdos susitraukimus ir asmenims, vartojantiems kraujo krešėjimą slopinančius vaistus, nes šie augalai irgi mažina jo krešėjimą.

Lapai. Lapai gydomosioms arbatoms skinami vasaros pradžioje. Lapus galima greitai sudžiovinti atviroje orkaitėje, sutrinti į miltelius ir laikyti gerai uždarytame inde. Žiemos vakarais galima gerti raktažolių lapų miltelių arbatą. Puse arbatinio šaukštelio raktažolių miltelių užvirinama vienoje stiklinėje verdančio vandens, šiltai leidžiama prisitraukti 20-30 minučių ir pridėti 1-2 grūdelius druskos. Netgi po metų laikymo raktažolės milteliai išlaiko visas naudingas savo savybes. Taip pat tokių miltelių galima pabarstyti į salotas.

Šaknys. Šaknys kasamos rudenį arba anksti pavasarį, švariai nuplaunamos, pašalinamos smulkios šaknelės ir išdžiovinamos džiovyklėje. Iš raktažolės šaknų ruošiamas nuoviras. Imama 10 gramų smulkintos žaliavos, užpilama stikline verdančio vandens ir kaitinama verdančio vandens vonelėje 30 minučių. Tada dešimt minučių aušinama kambario temperatūroje, nukošiama ir pripilama verdančio vandens iki ankstesnio tūrio (200 ml). Geriama prieš valgį po 1-2 valgomuosius šaukštus 3-4 kartus per dieną. Tinktūra Raktažolių žiedų tinktūra padeda nuo stipraus susijaudinimo, nemigos ir esant nerimo būsenai, kaip liaudyje sakoma “nuo pasiutimo“. Patariama gerti po 5-10 lašų nuo nemigos, jaučiant nerimą. Norint pasigaminti raktažolių tinktūros: reikia į 150 ml degtinės įpilti 75 ml vandens. Gautu tirpalu užpilti 40 g sausų raktažolių žiedų arba 120 g šviežių žiedų, gerai uždaryti ir laikyti vėsioje vietoje 14 dienų, periodiškai jas sukratant. Gautą tinktūrą perkošti per marlę ir, nuspaudus žiedus, supilti į tamsaus stiklo butelį. Laikyti galima 2 metus.

ARBATOS MAGIJA raktažolių deda į vienuolikos žiedų miksą „Angelai ant gėlių“- graži, spalvota, šventinė, skani, kvepianti medumi arbata. Taip raktažolės įeina į pavasarinių žolelių bei lapelių mišinį „SNR“, skirtą sąnarių, inkstų veiklai gerinti; lengvai valo, gaivina organizmą po žiemos snūdulio. Kviečiu apsilankyti savo jaukioje krautuvėlėje Tilto g. 3b. Anykščiai

Kristina Giedrė

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.