Papildysime. Anykščių ateitis – „kurortologija“?

„Nykščiai.lt“ tęsia kandidatų į Seimo narius nuomonių emigracijos klausimais publikavimą. Šiandien pristatome dar dvi.
Mindaugas Pauliukas
Migracijos procesas yra natūralus reiškinys šiuolaikinėje visuomenėje. Tačiau kuomet emigracija yra didelė, o imigracija nepakankama bei gimstamumas mažas, šalį ištinka demografinė krizė. Emigracijos priežastys Lietuvoje – beveik išimtinai ekonominės.
Darbo, atitinkančio išsilavinimą bei suteikiančio oraus gyvenimo galimybę, trūkumas taip pat neturėjimas patvirtintos ilgalaikės regioninės politikos strategijos, užimtumo politikos nebuvimas regionuose sudarė sąlygas atsirasti dabartinei emigracijos padėčiai.
Lietuva niekuomet negalės lygintis su Afrikos kontinento šalimis, kuriose darbo jėgos apmokestinimas yra nepalyginamai pigesnis (Lietuvoje minimalus atlyginimas 380 eur, Etiopijoje – 50 JAV dolerių), todėl pritraukti investuotojus į Lietuvą, argumentuojant apie pigią darbo jėgą – nerealu. Tačiau Lietuva dar vis turi sąlyginai pigią intelektualią darbo jėgą (informacinės technologijos, fizika, biomedicina, medicina ir t.t.) ir jos "įdarbinimas" turėtų būti prioritetas Nr.1 šalyje. Regioninės politikos srityje privalome įvardinti esamą situaciją bei specializuotis. Anykščių ateitis – kurortologija. Turint dideles ligoninės patalpas racionalu išnaudoti esamą situaciją stiprinant reabilitacijos – kurortologijos bei gerontologijos sritis. Taip pat orientuojantis į ypatingų sąlygų suteikimą smulkiam ir vidutiniams verslui, remiant užimtumo politiką bei sveikatinimo programas.
Visi šie ir panašūs veiksmai nepadės iškart išspręsti esamą emigracijos problemą, tačiau prisidės prie jos stabdymo, o ateityje ir prie šalies gyventojų imigracijos didinimo (t.y., grįžimo atgal). Be abejonės privaloma sąlyga – skaidri ir atsakinga politika.
Valentinas Stundys
Emigracijos mastai jau yra gąsdinantys – beveik trečdalis mūsų bendrapiliečių jau išvykę svetur. Emigraciją gali stabdyti tik jos priežasčių naikinimas, o svarbiausioji yra akivaizdi – Lietuvoje daugumai žmonių stinga orių gyvenimo sąlygų, ypač deramo atlyginimo. Vyriausybė turi liautis visą biudžetinį sektorių ir pensininkus laikyti "skurdo dietoje", pokyčiai čia skatintų ir verslą rūpintis dirbančiaisiais. Už emigracijos stabdymą yra atsakingi visi, kurie atsakingi už darbo vietas – ir verslininkai, ir valdžia. Tik pastebėkim: nedidelės įmonės vadovas skuba puikuotis prabangiu automobiliu, o darbuotojams temokama minimali alga: sau užtenka, o kuriantiems naudą – ne. Panašiai ir valdžioje – yra išrinktieji, ir užmirštieji. Taigi pirmiausia visų socialinė atsakomybė už žmogų, už jo triūsą. Darbo vietos, investicijos, parama verslo plėtrai, regionų vystymas, mokestinės lengvatos verslo pradžiai, tikslinė parama jaunoms šeimoms – reikalinga veiksminga politika, kad skatintų žmones kurti savo verslą, kad jie būtų motyvuoti grįžti į tėvynę, kad nenorėtų išvykti svetur laimės ieškoti.
{mosloadposition trade}

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.