Didysis Anykštėnas vis šmėkščiojo Knygų mugėje

Tarptautinėje Vilniaus knygų mugėje, keturias vasario savaitgalio dienas viešpatavusioje „Litexpo“ parodų centre Vilniuje, šalia metų obalsio „700 eilučių laisvei“ vis šmėkščiojo ir anykštėno poeto ir vyskupo Antano Baranausko tematika.

Tradiciniame Anykščių krašto literatūriniame stende į Knygų mugės lankytojus iš Telesforo Kulakausko piešinio šį kartą žvelgė jaunasis Antanas Baranauskas, prabildamas išmintingais posakiais. Šalia kitų ankstesnių jo kūrybos leidimų buvo pateiktas ir naujausias Muziejaus leidinys – A. Baranausko poema „Pasikalbėjimas Giesminyko su Lietuva“ su šalia prisiglaudusiu eiliuotu „Dainu dainelę“ tekstu.

Mugės išvakarėse gimusi suvenyrinė knygelė, iliustruota istoriniais, XX a. pradžioje naudotais grafiniais motyvais, pratęsė daugiau nei prieš šimtmetį nutrūkusią A. Baranausko kūrinio leidybos liniją. Poema „Pasikalbėjimas Giesminyko su Lietuva“ atskira knygele paskutinį kartą išėjo tik 1915 metais Jungtinėse Valstijose. O neoficialiu Anykščių himnu vadinama giesmė „Dainu dainelę“ iki šiol spausdinta tik raštų rinkiniuose.

A. Baranausko tematiką Knygų mugėje vainikavo ir jo tarmę priminė vienas iš mugės paskutiniosios dienos renginių. Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto organizuotoje popietėje buvo pristatytas šios mokslo įstaigos parengtas naujausias „Anykščių šilelio“ leidimas. A. Baranausko poema išleista ir dviem tekstais, ir trim garso įrašais.

Renginyje, kurį moderavo leidinio sudarytojas, instituto Leidybos centro vadovas Gytis Vaškelis, dalyvavo visi leidinio kūrėjai: ir poemą anykštėnų tarme parengęs bei taip ją perskaitęs mokslininkas Skirmantas Valentas, ir savo aukštaitiška tarme tekstą savitai atskleidęs aktorius Algirdas Latėnas, ir A. Baranausko tekstų tyrėjas mokslininkas Paulius Subačius.

Priartindami poemos skambesį prie jaunojo poeto laiko, renginio dalyviai ieškojo ir daugiau prasmių, išryškėjančių tarminėse interpretacijose. Tarp jų – ir anagramos, kurioje, kaip manoma, A. Baranauskas paliko užuominas į savo jaunystės meilę Karoliną Praniauskaitę…

A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinio muziejaus informacija

A. Baranausko mintys puošė Anykščių literatūrinį stendą Vilniaus knygų mugėje.

Vienoje knygelėje dviem viršeliais tilpo du A. Baranausko kūriniai.

Viename leidinyje – trys panašūs, bet skirtingi „Anykščių šileliai“.

A. Baranausko kūrybą Knygų mugės lankytojams pristatė (iš kairės): S. Valentas, A. Latėnas, P. Subačius ir G. Vaškelis.

Antano Verbicko nuotraukos

Vienas komentaras

  1. Didžiulė pagarba S.Valentui, A.Latėnui, P.Subačiui. Ir retorinis klausimas – ką gero nuveikė, ką konkrečiai įgyvendina Anykščių kultūros darbuotojai, kad būtų puoselėjami krašto rašytojų kūryba ir atminimas.? Toks įspūdis, kad nieko realaus nedarant, užsispyrusiai siekiama tarptautinio literatūrinio miesto įteisinimo.

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.