Tuberkuliozė – klastinga, bet išgydoma liga

Tuberkuliozė – viena iš labiausiai pasaulyje paplitusių visuomenei pavojingų užkrečiamųjų ligų,  kurią sukelia tuberkuliozės mikobakterija (Mycobacterium tuberculosis ). Infekcijos šaltinis yra asmuo, sergantis atvirąja plaučių tuberkulioze – aerogeniniu (per orą su dalelėmis) būdu skleidžiantis į aplinką tuberkuliozes sukėlėjus. Užsikrėsti tuberkulioze gali kiekvienas iš mūsų, nes sergantys, gydyti, bet neišgydyti, nesilaikantys gydymo režimo asmenys vaikšto gatvėmis, apsipirkinėja parduotuvėse, drauge važiuoja visuomeniniu transportu, lankosi įstaigose. Remiantis statistiniais duomenimis, dauguma tuberkulioze sergančių pacientų yra piktnaudžiaujantys alkoholiu, rūkantys, gydymo režimą reguliariai pažeidžiantys asmenys, bedarbiai arba neturintys nuolatinio darbo.
Sergamumas Anykščių rajone. Nacionalinio visuomenės sveikatos centre prie sveikatos apsaugos ministerijos Utenos departamento Anykščių skyriaus duomenimis, 2016 m. Anykščių rajone užregistruotas 21 naujas tuberkuliozės atvejis. Sirgo 17 vyrų ir 4 moterys, 3 miesto ir 18 kaimo gyventojų. Iš 18 darbingo amžiaus asmenų tik 4 yra dirbantys, o 2 užsiregistravę darbo biržoje. Kiti 3 susirgę asmenys yra pensinio amžiaus, 3 – neįgalūs. Apie kitų susirgusių asmenų socialinį draustumą nėra žinoma. Visi sirgusieji gydyti ligoninėje. Vienos kaime gyvenusios pensinio amžiaus moters mirties priežastis – tuberkuliozė.
Kaip plinta tuberkuliozė? Tuberkuliozės mikobakterijos patenka į orą,  kai plaučių tuberkulioze sergantis žmogus kalba, kosėja ar čiaudi. Tuberkuliozės mikobakterijos ore gali išlikti kelias valandas priklausomai nuo aplinkos sąlygų. Þmogus, įkvėpęs tuberkuliozės mikobakterijos užteršto oro, gali tapti infekuotu.
Koks skirtumas tarp žmogaus užsikrėtusio tuberkuliozės mikobakterija ir žmogaus sergančio tuberkulioze? 
Užsikrėtę asmenys savo organizme turi tuberkuliozės mikobakteriją, bet jos nėra aktyvios ir nesukelia ligos, nepasireiškia tuberkuliozei būdingi požymiai ir žmogus neplatina ligos sukėlėjo. Nustatyta, kad tik dalis užsikrėtusių asmenų (5-10 proc.) gali susirgti arba suserga tuberkulioze.
Sergančių tuberkulioze žmonių organizme bakterijos aktyviai dauginasi, jiems pasireiškia tuberkuliozei būdingi simptomai, kosėdami jie platina užkratą. Tuberkulioze dažniausiai užsikrečiama, jei yra kasdienis artimas sąlytis su sergančiais asmenimis gyvenamoje aplinkoje, darbe, kitose įstaigose.
Kokie yra tuberkuliozės požymiai? Tuberkuliozės požymiai priklauso nuo to, kurioje kūno vietoje dauginasi ligos sukėlėjas. Tuberkuliozės mikobakterija dažniausiai pažeidžia plaučius (plaučių tuberkuliozė). Plaučių tuberkuliozė pasireiškia šiais požymiais: pagrindiniai – tai sunkus kosulys, trunkantis 3 ar daugiau savaičių; skausmas krūtinėje; skreplių ar kraujo atkosėjimas ir kiti – tai silpnumas ar nuovargis; svorio kritimas; apetito stoka; drebulys; karščiavimas; naktinis prakaitavimas.

TUBERKULIOZËS PROFILAKTIKA
Asmeninė sergančiųjų higiena. Tuberkuliozės mikobakterijos platinimo tikimybė sumažėja, jeigu atvira plaučių tuberkulioze sergantis ligonis dėvi medicininę kaukę, kosėdamas vienkartine nosinaite prisidengia burną, nosį, nespjaudo ant grindų, dažnai plauna rankas ar naudoja rankų antiseptiką. Kaukės sulaiko sergančiųjų iškvepiamame ore esančius tuberkuliozės sukėlėjus. Pakartotinai kaukės nenaudojamos. Sveikatos priežiūros darbuotojams, teikiantiems paslaugas sergantiems tuberkulioze, rekomenduojama dėvėti respiratorius.
Prevencijos ir saugumo priemonės sąlytį su ligoniu turėjusiems asmenims. Asmenims, turėjusiems sąlytį su ligoniu/sukėlėjo nešiotoju, kurio diagnozė patvirtinta medicinos įstaigoje, rekomenduojama vengti ilgalaikio buvimo su sergančiuoju uždaroje patalpoje (kambaryje, kabinete, klasėje ar pan.); naudoti kvėpavimo takus apsaugančias medicinines kaukes; reguliariai ir kuo dažniau vėdinti visas patalpas užtikrinant veiksmingą oro ventiliaciją, naudoti ventiliatorius; kruopščiai valyti aplinkos paviršius; nesinaudoti ligonio daiktais; kruopščiai plauti rankas; atidžiai stebėti savo ir sąlytį turėjusių vaikų sveikatos būklę.
Ilgalaikį sąlytį turėjusiems asmenims (šeimos, kolektyvo nariams) rekomenduojama profilaktiškai pasitikrinti sveikatą pagal gydytojo nurodymus; sergančiųjų šeimose gimusius naujagimius skiepyti nuo tuberkuliozės; stiprinti imunitetą, valgyti pilnavertį maistą, nebadauti, dažniau ir ilgiau būti gryname ore; reguliariai profilaktiškai tikrintis sveikatą, tikrinti kūdikių ir vaikų sveikatą gydymo įstaigoje pagal gydytojo rekomendacijas.
Rekomendacijos keliautojams. Keliautojams, vykstantiems į didelio sergamumo (endemines) tuberkulioze šalis, rekomenduojama laikytis asmens higienos bei vartoti saugų maistą; vengti būti uždaroje patalpoje su sergančiais ar galimai sergančiais tuberkulioze asmenimis (kosinčiais ir skrepliuojančiais) arba dėvėti kvėpavimo takus apsaugančias medicinines kaukes; po kelionės profilaktiškai pasitikrinti sveikatą; pasireiškus bet kokiems ligos simptomams ar negalavimams neatidėliotinai kreiptis į gydytoją, informuoti jį apie kelionę ir griežtai vykdyti gydytojo nurodymus; silpno imuniteto asmenims, kūdikiams ir kitiems rizikos grupėms priklausantiems asmenims vengti keliauti į endeminius tuberkuliozes atžvilgiu regionus.
Patalpų vėdinimas ir ventiliacija. Patalpų ventiliacijos tikslas – užtikrinti oro apykaitą bei kontroliuoti oro srovės kryptį, siekiant sumažinti susidūrimo su tuberkuliozes užkratu riziką žmonių susibūrimo vietose. Vėdinant patalpas ne tik sumažėja mikroorganizmų koncentracija ore, bet ir pagerėja bendra patalpų oro kokybė, sumažėja oro užterštumas ir kvapai. Ventiliacija gali būti natūrali, mechaninė ir mišri.
Profilaktiniai patikrinimai. Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka darbuotojams, dirbantiems maisto gamyboje, sveikatos priežiūros srityje, vaikų mokymo ir auklėjimo srityje, paslaugų teikimo gyventojams srityse ir kitose veiklos srityse, būtinas profilaktinis patikrinimas dėl tuberkuliozės prieš pradedant dirbti ir kasmet dirbant.
Gerinant tuberkuliozės profilaktiką Lietuvoje, Sveikatos apsaugos ministerijos nustatyta tvarka tuberkulino testas atliekamas 7 metų amžiaus vaikams ir rizikos grupių vaikams (bendraujantiems su sergančiais tuberkulioze šeimoje ar kolektyve, sergantiems lėtinėmis ligomis ir kt.).
Skiepai nuo tuberkuliozės. Tuberkuliozės infekcija ypač grėsminga naujagimiams ir kūdikiams bei vaikams iki 5 metų dėl pilnai nesusiformavusio imuniteto. Skiepijant kūdikius kuo jaunesniame amžiuje, juos galima apsaugoti nuo susirgimų itin sunkiomis tuberkuliozės formomis, tačiau skiepijimai BCG vakcina neturi esminės įtakos sustabdant tuberkuliozės plitimą gyventojų tarpe. Lietuvoje nuo tuberkuliozės skiepijami naujagimiai 2-3 dieną po gimimo.
Parengta pagal: Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Utenos departamento bei Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Utenos departamento Anykščių skyriaus duomenų bazių informaciją.
Parengė: E. Jurčiukonienė, Anykščių rajono savivaldybės
visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė

(Užs. a-340)

{mosloadposition trade}

Vienas komentaras

  1. O kokius ventiliatorius geriausia naudoti? Ta prasme tie paprasti buitiniai ok? Ar reikia rekuperatorių kokį montuoti tokiam atvejui?

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.