Gripo sezonas jau prasidėjo

Kaip ir kasmet, nuo 40-osios kalendorinės metų savaitės Lietuvoje pradėtas skaičiuoti 2019-2020 m. gripo sezonas, kuris truks iki 20-osios kitų metų savaitės. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Utenos departamento Anykščių skyriaus duomenimis, 40-ąją šių metų savaitę (rugsėjo 30 – spalio 6 d.) Anykščių rajone sergamumo gripu ir ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (toliau – ŪVKTI) rodiklis buvo 41,95 atvejai 10 tūkst. gyventojų per savaitę (atv. / 10 000 gyv.).

Daugiausiai serga Visagino miesto gyventojai ir vaikai
Bendras 2019-2020 m. gripo sezono 40 sav. Utenos apskrities gyventojų sergamumo rodiklis yra 55,34 atv. / 10 000 gyv. Daugiausiai sergančiųjų ŪVKTI užregistruota Visagino mieste, sergamumo rodiklis siekia 143,91 atv. / 10 000 gyv., o mažiausias sergamumo rodiklis yra Zarasų rajone – 31,43 atv. / 10 000 gyv. Apskrityje neužregistruotas nei vienas gripo atvejis. Didžiąją sergančiųjų dalį (60 proc.) sudaro vaikai.
Dėl gripo į ligoninę paguldytų asmenų nebuvo Nuo keturiasdešimtosios metų savaitės pradėti rinkti duomenys apie dėl gripo hospitalizuotus asmenis. Į Anykščių rajono savivaldybės ligoninę per pirmąją gripo sezono savaitę dėl gripo nesikreipė ir nebuvo paguldytas nei vienas rajono gyventojas.

Efektyviausia profilaktikos priemonė – skiepai
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistai pabrėžia, kad efektyviausia apsisaugojimo nuo gripo priemonė yra skiepai. Vakcina ne tik apsaugo nuo gripo, bet ir padeda išvengti jo sukeliamų komplikacijų: pneumonijos, bronchito, ausų uždegimo, sinusito, lėtinių ligų paūmėjimo ir kitų. Išvengti sąlyčio su gripu užsikrėtusiais žmonėmis labai sunku, kadangi žmonės gali pradėti platinti infekciją maždaug dieną prieš pasireiškiant simptomams. Nuo 2007-2008 metų gripo sezono Lietuvoje visi rizikos grupėms priklausantys asmenys turi galimybę pasiskiepyti nuo sezoninio gripo nemokamai. Už vakciną sumokama valstybės lėšomis. Rizikos grupės išlieka tokios pačios kaip ir praėjusio gripo sezono metu:- 65 m. ir vyresni asmenys;- asmenys, sergantys lėtinėmis širdies kraujagyslių, kvėpavimo takų, inkstų ligomis, lėtinėmis ligomis, susijusiomis su imuniniais mechanizmais, piktybiniais navikais;- asmenys, gyvenantys socialinės globos ir slaugos įstaigose;- sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojai;- nėščiosios.Šios rizikos grupės išskirtos atsižvelgiant į mokslu pagrįstą informaciją. Jiems susirgus gripu, ligos eiga gali būti sunkesnė, o komplikacijos dažnesnės.

Skiepytis rekomenduojama kasmet
Pasiskiepyti rekomenduojama kiekvienais metais rudens-žiemos laikotarpiu (iki sergamumo gripu padidėjimo), nes gripo virusas kinta. Gripo vakcinos kuriamos apsisaugoti nuo gripo virusų, kurie numatomi mokslininkų, cirkuliuos aplinkoje artėjantį gripo sezoną. Pasiskiepijus imuninis atsakas susiformuoja po dviejų savaičių. Jei asmuo keliauja į šalis, kuriose gripo sezono laikotarpis skiriasi nuo Lietuvos gripo sezono laikotarpio,  rekomenduojama skiepytis ir vėliau. Manoma, kad pasiskiepijęs asmuo saugus vienerius metus, nes antikūnai nyksta ir kiekvienais metais kinta cirkuliuojantys gripo virusai. Visi norintys pasiskiepyti turi kreiptis į savo šeimos gydytoją ar gydytoją-ginekologą (nėščiosios), kuris įvertins kiekvieno paciento būklę ir paskiepys sezoninio gripo vakcina. Šiuo metu pirmoji gripo vakcinų dalis jau gauta ir skirstoma po Lietuvos gydymo įstaigas. Taigi, netrukus ir Anykščiuose bus pradėti skiepyti rizikos grupėms priklausantys asmenys.  Primename, kad rizikos grupėms priklausantys asmenys, skiepijami nemokamai.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Utenos departamento Anykščių skyriaus vyriausiosios specialistės Romos Savickienės parengta informacija 

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.