Troškūniečiai „prikėlė“ vieną kartą atmestą pjesę

Palangoje vyko respublikinis mokinių meninio skaitymo konkursas. Iš jo Troškūnų K.Inčiūros gimnazijos gimnazistai grįžo su apdovanojimais.

„Suskaičiavom, tai yra jau 12-tasis šalies meninio skaitymo laureatų diplomas !!! Šiemet lenkiamės mūsų meninės kompozicijos tekstų autoriui Aleksandr Špilevoj už „Neišmoktas pamokas“. Komanda: Monika Sasnauskaitė, Greta Šeštokaite, Fausta Spirinauskaite, Julita Jonaitytė, Rusne Bernadišiute, Naglis Vaicekauskas, Rokas Deveikis.
Urtę Mockevičiūtę sveikinu labiausiai, nes tai jai pirmas konkursas ir taip pat puikus įvertinimas…“ – rezultatus apibendrino troškūniečių vadovė Jolanta Pupkienė.

Beje, šiam įvykiui skyrė dėmesio ir pjesės autorius Aleksandr Špilevoj, kuris papasakojo ir apie tai, kad troškūniečiai atgaivino į nebūtį komisijos pasiųstą pjesę.


„Prieš kelis mėnesius Anykščių r. Troškūnų Kazio Inčiūros gimnazijos moksleiviai ir jų vadovė Jolanta Pupkienė ėmėsi repetuoti “Neišmoktas pamokas”, o vakar jie laimėjo trečią vietą Lietuvos mokinių meninio skaitymo konkurse, atlikdami kompoziciją pagal šią mano parašytą pjesę.
Kai prieš 5 metus mano paties mokiniai dalyvavo skaitymo konkurse, Vilniaus m. komisija atsisakė vertinti mūsiškius. Anuomet daugiausia iš lietuvių kalbos mokytojų sudaryta komisija paaiškino savo sprendimą šitaip:

A. Špilevoj yra kažkoks užsienietis, o rekomenduojama konkursui imti lietuvių autorių tekstus;

Iš viso nėra aišku, ar A. Špilevoj yra tikras autorius, ar kažkokio ”NoNameŽmogaus” pseudonimas;

Kūrinys privalo būti profesionalus, t.y. (cituoju komisijos pirmininką) “atspausdintas popierinėje knygoje ir parduodamas normaliuose knygynuose”.

Taip tuomet mano mokiniai buvo pašalinti iš konkurso nepaisant to, kad komisijos nariai pripažino, jog jie buvo stipriausi. Vėliau teikėme apeliaciją. Ir, žinoma, konkurso organizatoriams teko pripažinti, kad jų pasamdyti komisijos nariai buvo diletantai, nesusigaudantys konkurso taisyklėse ir šiuolaikinėje dramaturgijoje. Jie labai atsiprašinėjo, prašė, kad neviešinčiau tos istorijos, permetinėjo vieni kitiems kaltę dėl to, kas nutiko. Pavargau su jais kovoti. Juolab, kad šaukštai jau buvo po pietų. Svarbiausia, kad mano mokiniai gavo daug naudingos patirties susidūrę su instituciniu mąstymu, pasidarė savo išvadas ir šiandien kai kurie jų jau tapo profesionaliais menininkais.
Todėl Troškūnų gimnazijos mokinių ir jų vadovės pasiryžimas imtis šio kūrinio pasirodė man labai drąsus, tačiau akivaizdu, jog viskas pasiteisino su kaupu.
Dar kartą sveikinu ir apkabinu kiekvieną iš jūsų už tai, kad leidote tekstui suskambėti! Tikiuosi, kad pjesės analizės procesas jums buvo įdomus ir prasmingas! Labai dėl jūsų džiaugiuosi!“, – troškūniečių iškovotą apdovanojimą įvertino A. Špilevoj. (J.Pupkienės nuotraukos)

Dalina Rupinskienė

7 komentarai

  1. Kaip gerai parašyta. Nu va kaip būna.O dabar Špilevojus kiečiausias profas, o komisija taip ir liko, tik mokytojai turbūt.Paradoksų pilnas gyvenimas.

  2. Nerealiai. Kokia istorija.

  3. Labai nepaprasta istorija, kur būtų galima paskaityti tą pjesę?

  4. Kur būtų galima perskaityt pjesę.

  5. Panevėžietė

    Aleksandras Špilevojus atgaivino Panevėžio dramos teatrą. Dabar į daugumą spektaklių tik paskelbus repertuarą nebegalima gauti bilietų. Važiuoja žmonės iš visos Lietuvos. Didžiuojamės juo ir juokaudami vadiname,, Maestro J. Miltinio reinkarnacija,,. Pasisekė Panevėžiui, bet ne mažiau pasisekė ir Troškūnams, o ypač jų kuriančiam jaunimui, kad režisierės Jolantos Pupkienės dėka užsimezgė glaudus ryšys su šiuo talentingų dramaturgų ir režisieriumi.

  6. Genialiems Vaikams ir jų vadovei.pavydziu Troškūnų tevams, abai gražus jūsų vaikai.

  7. Šviesos vaikai.Gražu žiūrėt.Tai ar ne nuo vadovo persiduoda šitas užsidegimas, net saldu žiūrėt.Sėkmės, vaikai.

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.