Skirtingos kartos – skirtingos vertybės

Jau kuris laikas vyksta diskusijos, ar pagrįstai Anykščių jaunimo klubui – atviram jaunimo centrui perduotos bibliotekos  Metodinio skyriaus ir Ištekių formavimo skyriaus patalpos. Manau, kad ginčas visiškai beprasmiškas. Tai paprasčiausias tėvų ir vaikų konfliktas.

Mūsų senelių,  gyvenusių tarpukaryje, vertybes sudarė tautiškumas, patriotizmas, krikščioniškos moralės normos. Sovietmečio karta (šiandieniniai seneliai) augo totalaus melo ir tautiškumo slopinimo aplinkoje.  Tautoje įvyko skilimas: vieni entuziastingai pritarė sovietinėms vertybėms ir tapo kolaborantais.  Ta pačia dvasia išauklėtas jų atžalas ir šiandien matome Seime, Vyriausybėje. Antri prisitaikė – stengėsi įsitaisyti darbe, kur reiktų kuo mažiau dirbti, darbininkai nešė (taip anuomet vadinosi reali vagystė) iš gamyklų ką tik begalėdami. Dar kiti, atsilikėliai (kaip šiandien madinga sakyti), sąžiningai dirbo, domėjosi istorija, daug skaitė. Labiau patriotiški ir drąsiausi priešinosi režimui. Gyvenimas dvigubų standartų atmosferoje, kuomet viena deklaruojama, o kita daroma, norom nenorom mokė kritinio mąstymo.

Šiandieną vėl kita epocha, kitos vertybės. Nauja karta gyvena visai kitame pasaulyje, sakyčiau,  šiltnamyje. Ne vienas pasako, kad |“tėvas kvailas, kuomet lakstydavo vaikystėj paskui kamuolį, juk geriau kompiuteryje  futbolą ar kokį karą pažaisti“. Į mokyklą nebevaikšto – tėvai ar geltoni autobusiukai atveža. Mokytoja nebe mokina,  bet ugdo.  Nori ugdaisi, nori ne – vis tiek antriems metams nepaliks. Pabaigei mokslus, vis tiek kur nors įstosi. Blogiausiu atveju –  į pedagoginį.  Nuo tėvų šiek tiek griežtesnio auklėjimo – užrėks, diržą paims, ar lieps šiukšles išnešti –   saugo vaikų teisių tarnyba.

Tikrai ne visas toks jaunimas. Yra aktyvių, darbščių, kriptingai siekiančių tikslo jaunų žmonių. Gaila, bet jų nėra daug.  Šiai kartai skiepijamos vėl kitos vertybės ir moralės normos.  Apie vertybes galima nesunkiai suprasti pažiūrėjus LRT. Pirmiausia – turi būti turtingas, džiaugtis begalinėmis pramogomis ir pasakoti savo gyvenimo intymias istorijas. Nuolat kalbama apie europinės vertybės.

Bene svarbiausia vertybė  Europos Sąjungoje – laisvė

Bet ją kiekvienas supranta, kaip jam patogiau. Štai televizoriau ekrane mokinukė ketvirtokė paaiškina taip, kad „laisvė – tai darau ką noriu“. Na dar nuolat propaguojama vertybė LGBT. Atrodo siekiama, kad netolimoje ateityje bus gėda prisipažinti esąs tradicinės orientacijos. Vikipedija aiškina: Moralės normos – elgesio taisyklės, nusistovėjusios visuomenėje  pagal jos žmonių požiūrį į gėrį ir blogį, teisingumą, pareigą, garbę. Natūralu, kad pasikeitus vertybėms, keičiasi ir moralė bei įvairių reiškinių vertinimas.

                      Atviro jaunimo centro idėja išties sena. 2014 metų vasario mėn. rajono taryba pritarė sprendimui steigti Anykščių atvirą jaunimo centrą.  Tuometinė Investicijų ir projektų valdymo skyriaus vedėja Lina Blažytė pokalbyje su temainfo.lt  žurnaliste Rita Briediene pasakojo: „Socialinės apsaugos ir darbo ministro įsakymu buvo patvirtinta ,,Atvirų jaunimo centrų koncepcija“. 2012-ųjų pabaigoje patvirtintas ir Atvirų jaunimo centrų veiklos aprašas. Tokių įstaigų tikslas – didinti ir besimokančio, ir vadinamojo ,,gatvės“ jaunimo užimtumą. Centras atveria galimybes jaunuoliui patekti į institucijas be jokių barjerų, ypač tiems, kurie yra padidintos rizikos grupėse. Jaunas žmogus gali tiesiog būti Atvirame jaunimo centre be prievartinio skatinimo įsitraukti į konkrečią veiklą: vis dėlto jis mato, girdi, mokosi, socializuojasi“.  

2014 metais kalba buvo apie senojo tiro pritaikymą jaunimo reikmėms.  Tačiau laikas bėga, baigta Tilto gatvės rekonstrukcija, pasikeitė ir ministrai, tad  atsinaujino „Atvirų jaunimo centrų veiklos aprašas“. Tiesa, tikslai liko panašūs – „…ugdyti socialinius jauno žmogaus įgūdžius, suteikti erdvę jaunam žmogui ugdytis, … sudaryti galimybes prasmingai praleisti laisvalaikį,  …vykdyti pirminę tabako, alkoholio, kitų psichotropinių medžiagų vartojimo, nusikalstamumo prevenciją“.  Atsirado konkrečių reikalavimų ir jaunimo erdvei:

11.3.    Centre turi dirbti ne mažiau nei 2 darbuotojai, dirbantys ne mažiau kaip po pusę etato, skirto atvirajam darbui su jaunimu vykdyti. Erdvėje turi dirbti ne mažiau nei 1 darbuotojas, dirbantis ne mažiau kaip puse etato, skirto atvirajam darbui su jaunimu vykdyti.       

Centras turi turėti mažiausiai dvi patalpas, Erdvė turi turėti bent vieną patalpą darbui su jaunimu.

14.1.1. Centras turi atskirą patalpą, kurioje jaunimas gali patogiai kartu leisti laiką, bendrauti;

14.1.2. Centras / Erdvė turi ne mažiau nei vieną atskirą patalpą administraciniam darbui, kurioje nevyksta veiklos lankytojams;

14.3.    Centro / Erdvės patalpose įrengtas šildymas, apšvietimas, vėdinimo sistema, sanitarinės patalpos (tualetai), tiekiamas vanduo.

15.6.    Centras / Erdvė nėra įkurtas gyvenamajame daugiabučiame name;

17.1.    Centras / Erdvė didžiąja dalimi yra išlaikomas iš vietos savivaldos biudžeto (finansuojamas patalpų išlaikymas, komunalinės paslaugos bei Centro / Erdvės darbuotojų darbo užmokestis);

Šios kadencijos  pradžioje rajono taryba pažadėjo suteikti jaunimui patalpas, tad pažadą įvykdė. Nesvarbu, kad posėdyje nedalyvavo bibliotekos atstovai. (direktorius atostogauja),  nedalyvavo ir įmonės Anykščių jaunimo klubo vadovas Viktoras Smertjevas.  Ko gero,  vadovas turėjo svarbesnių reikalų Vilniuje, nes taip pat yra  įmonės MB Raudonos durys vadovas (Reklamos agentūra).  https://www.reddoor.lt/ .

Beje,  V. Smertjevas – visų galų meistras, dar ir keliones po Indija organizuodavo http://indijoskeliones.lt/tours/mototuras/. Tarybai, aišku,  jaunimo užimtumas svarbiausia, nes rajonas tarp nusikalstomumo lyderių  (2020 m. didžiausi užregistruotų nusikaltimų skaičiai fiksuoti – Kaišiadorių r. (2789),  Anykščių r. (2519) ir Utenos r. (2410). savivaldybėse.

„Kokia diena atėjo! Po šitiek sunkių, įdomių, ir drąsių žingsniųpagaliau galime atverti Anykščių atviro jaunimo centro duris!“  Džiugią naujieną savo tinklapyje parašė jaunimo klubas. Išties tinklapis originalus, informatyvus. Tikslai kilnūs, kaip ir nurodyta apraše. Atrodo, kad  jaunimas finansiškai nėra nuskriaustas. Pagal projektą savivaldybė skiria 20 000 €.(greičiausia atlyginimams). Organizuoja pora savaitinių stovyklų vaikams po 400 ir 500 eurus vaikui. Na, dar visai pagrįstai prašo saviškių paramos – 12 000 eurų  įkurtuvėms, nes  reikalinga kavos aparatas, išmanusis TV, PlayStation konsolė ir žaidimų paketas, dūmų mašina, na ir šiaip dar visokių smulkmenų (galima sužinoti https://www.jaunimoklubas.com/parama). Beje. įmonės „Raudonos durys“ grynasis pelnas 2020 metais sudarė 15 361 eurų, tai tikėtina, kad klubo vadovas taip pat prisideda prie pagalbos…

Tiek to tą jaunimo centrą, grįžkime prie bibliotekos. Štai pokalbyje su žurnalistu Robertu Aleksiejūnu Anykščių rajono savivaldybės Kultūros tarybos narys, Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus direktoriaus pavaduotojas Vytautas Balčiūnas ragina skubiai sušaukti neeilinį Kultūros tarybos posėdį ir jame aptarti klausimą dėl prof. Antano Tylos personalinės bibliotekos salės. Per 4 tūkstančius rinktinių knygų ir rankraščių fondas po profesoriaus mirties buvo apdovanotas ir perduotas Anykščių bibliotekai ir tikėtasi, kad joje bus skurta profesoriaus vardinė bibliotekos salė. V. Balčiūnas visiškai teisus teigdamas,  kad kraštotyriniai fondai gausėja ypač intensyviai, juose kaupiant ir dabar Anykščiuose kuriančių rašytojų rankraščius (vieni didžiausių jų yra Anykščių garbės piliečių R. Vanago ir V. Račkaičio bei M. Telksnytės ir kitų fondai).

Beprasmiška ir kvaila po muštynių kumščiais mosikuoti. Kur buvo visi nepatenkinti bibliotekos pastato dalies likimu, fondais ir panašiais „niekais“ prieš du metus?  „Nykščiai“ apie tai rašė: „2020 m. liepos 30 dieną vykusiame rajono tarybos posėdyje tarybos nariai nubalsavo, kad dalį naujosios Anykščių bibliotekos pastato perduoti negirdėtai asociacijai „Anykščių jaunimo klubas“ naudotis neatlygintinai 10 metų, perduodamų negyvenamųjų patalpų likutinė vertė 61 833,34 euro“. 

 Ar kas stojo piestu, organizavo piketą? Ar bibliotekos direktorius nežinojo, kam leidžia įkišti koją į bibliotekos durų tarpą? O gal visai nebesupranta jaunimo vertybių? Kur buvo meras, kultūros puoselėtojas,  besirūpinantis Anykščių švietimu? Ar taryboje  visi drignių apsivalgė, ar jaunos mergelės saldžiu čiulbėjimu visus užmigdė?  Kur buvo tas pats Kultūros tarybos narys, Vytautas Balčiūnas? Kultūros taryba nežinojo, kad bibliotekos dalį, kuri tikrai reikalinga pačiai bibliotekai,  atiduoda jaunimui? Tai kam tokia taryba iš vis reikalinga?  

Ne veltui sakoma, jei nesupranti, kodėl vyksta kažkokie nelogiški reiškiniai, visada ieškok,  kam tai naudinga. Negaliu nieko tvirtinti, bet kas tai gali paneigti, kad čia kažkas ne taip.  Gyvenimo patirtis ir nesutrikęs kritinis mąstymas piešia liūdną vaizdelį. Kodėl bibliotekos direktorius nepagalvojo, kuo gali baigtis toks bibliotekos patalpų „okupavimas“?  Kodėl taryba su meru ir vicemeru priešakyje nepasiaiškino, ar pakanka vietos bibliotekos fondams ir nepasidomėjo plačiau, kuo realiai užsiima klubas, kuriam skiriama vis daugiau patalpų?

Jaunimui galbūt visai neįdomi biblioteka – yra internetas, google ir dar daug visokių technologijų.  Dabartinis jaunimas knygų skaito mažai arba visai  neskaito. Jaunimas vadovaujasi savo morale ir kultūros samprata.  Biblioteka gali džiaugtis, kad dar antrame aukšte jaunimas neįrengė sporto salės, bet kas žino…

Algimantas  Gudelis

7 komentarai

  1. Ponai Gudelį , ar dabar melo nėra, tik tarybiniais metais? Deja dabar dar daugiau.

  2. Anykštėnas

    mano nuomone savivaldybės vykdančiosios valdžios tarnautojams ir politiniams vadovams aktualu užpildyti gražias darbo ataskaitas prieš pateikiant ministerijai. Visa kita pasroviui plūduriuojant be jokių pastangų…

  3. Ar kas nors man gali atsakyti, kodėl jaunimui nesiūlomos patalpos tilto gatvės komplekse. O pasiūlė bibliotekoje. Juk Tilto g. kaip suprantu visai nenaudojama?

  4. Nusimeskime kaukes PONAI !!!

    Visu pirma aukstosios kulturos puoseletojams atsivertus anglu kalba Wikipedia, isaiskinkite kulturos savoka…
    Visu antra kaip vyksta Bibliografija, kad biblioteninkyste, tai ne mauzuliejus, kad kiekvienai temai, atskira sale su kamerine aplinka, staliuku ir butinu atributu sofkute… O knygos laikomas arba grieztai katalogizuotas bendroje saleje, arba saugykloje. Ir ponams panorejus, kad ir kaip jie save isskirtiniais nelaikytu su kameriniu aplinku poreikiu, tokie leidiniai atnesami i bendra skaitykla.
    Nors suprantu kad tai aukstosios kulturines rases atstovams nepatogu, ju aukstajai rasei reikia isskirtiniu kameriniu aplinku…

    Ir galu gale, paskirkite uzduoti siai aukstajai kulturinei rasei, ne kameriniuose „mauzuliejuose“ knapsoti, o skaitmenizuoti leidinius ir rinkinius, juos skenuojant. Ir baigsis visos kameriniu aplinku paieskos………
    +++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
    P.S neegzistuoja kartu konfliktai, egzistuoja tik skirtingu socialiniu sluoksniu nesuderinamumas…
    Ir antra psichofiziologiniu ziniu stoka. Sensanciam organizmui, visada jaunystes saule atrodo skaistesne.
    Postsovietinis mastymas siuolaikineje Lietuvoje zenkliai labiau isreikstas, nei komunistinis LTSR laikais.

  5. jaunymui issidukymui tilta gatvej raiketu atiduot visas namas ti netoli upe krumu pasvaliot yra a ka daugeu tik kad paplavoki kai balevos daug neinsigertu be nuvirtus zemyn gali nuplaukt iki kavarcka.

    • kaip ir savietų valdžias laikais, teip ir dabar politikoje besireiškiantys, norintys būti matomi, kiša visokias bedieviškas veiklas arčiau šventoriaus.
      Mana supratimu, tikintys Dievu, butų suradę ir ministerijai tinkamą vietą dėl savivaldybės programos darbui su jaunimu įgyvendinimo, jeigu būtų netingėję dirbti.
      Bet, visi žinom, kad valdiškam darbe už iniciatyvas baudžia aukščiau sėdintys. Tai viskas kaip vištydėje ir vyksta.

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.