Baudos numatytos ne tik už pernykštės žolės deginimą

Prasidėjo pavasaris, tad saulutė ir šiluma mus pradėjo lepinti. Ugniagesiai gelbėtojai visada su nerimu pasitinka šį nuostabų metų laikotarpį, kadangi su pavasariu prasideda didieji tvarkymosi darbai buityje ir gamtoje. Prasideda pavasarinis žolės deginimas su labai skaudžiomis pasekmėmis.

Kiekvieną pavasarį rajone, padegama nemažai pernykštės nenušienautos žolės plotų. Dėl to kyla ir beveik visi pavasariniai miško gaisrai. Žolės gaisrams gesinti išleidžiamos didžiulės lėšos. Gesinant žolės gaisrus, priešgaisrinės pajėgos negali atitinkamai reaguoti į kitokio pobūdžio iškvietimus, laiku suteikti pagalbos žmonėms kitos nelaimės atveju. Taip pat ugniagesiai gelbėtojai atiduoda didžiules pastangas degančios žolės gesinimui, to pasekoje jie negali pilnu pajėgumu dirbti nuvykę į kitą iškvietimą.
Aišku, kad pakilusi saulutė pavasarį sužadina norą apsitvarkyti savo kiemus, ūkius, tačiau tai daryti reikia labai atsakingai, privalu griežtai laikytis priešgaisrinių reikalavimų. Sausą žolę, nendres, nukritusius medžių lapus, šiaudus, laukininkystės ir daržininkystės augalinės kilmės atliekas lauko sąlygomis leidžiama deginti tik sugrėbtas (surinktas) į krūvas, kai nėra galimybių jų kompostuoti ar kitaip panaudoti, ne arčiau kaip 30 metrų nuo pastatų. Šiuos deginimus atliekant reikia nuolat stebėti, o kai jos baigs degti – smilkstančią gaisravietę privalu užgesinti vandeniu, smėliu ar kitomis priemonėmis. Reikia priminti, kad pagal rajoninės valdžios nutarimą, draudžiama iš vis deginti žolę, šiukšles, kūrenti laužus miesto ribose  ir miesteliuose.
Griežtai draudžiama deginti sausą žolę, nendres, javus, nukritusius medžių lapus, šiaudus, laukininkystės ir daržininkystės atliekas, už šių reikalavimų nesilaikymą taikomas Administracinio nusižengimo kodekso 286 str.:
1. Sausos žolės, nendrių, nukritusių medžių lapų, šiaudų, laukininkystės ir daržininkystės atliekų deginimas pažeidžiant aplinkos apsaugos reikalavimus
užtraukia baudą asmenims nuo trisdešimt iki dviejų šimtų trisdešimt eurų ir juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – nuo šešiasdešimt iki trijų šimtų eurų.
2. Priešgaisrinės apsaugos priemonių nesiėmimas pastebėjus savo žemėje ražienų ar nesugrėbtų (nesurinktų) šiaudų gaisrą
užtraukia baudą žemės savininkams, naudotojams ir valdytojams nuo trisdešimt iki vieno šimto septyniasdešimt eurų.
3. Ražienų, nenupjautų ir nesugrėbtų (nesurinktų) žolių, nendrių, javų ir kitų žemės ūkio kultūrų deginimas
užtraukia baudą asmenims nuo penkiasdešimt iki trijų šimtų eurų ir juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – nuo vieno šimto dvidešimt iki trijų šimtų penkiasdešimt eurų.
Praėjus masiniam pievų deginimui, suvešėjus augmenijai, nešienautą pievą uždegti jau būna sunkiau, tačiau durpingose vietose lieka židiniai, kurie smilksta, vėliau prasideda degimas atvira liepsna, ko pasekoje užsidega durpynai ir durpingos pievos. Šalia gyvenantys žmonės praneša priešgaisrinei tarnybai apie tai, kai jau dūmuose skendėja ištisi kaimai, tada vėl prasideda sunkus ir alinantis darbas norint užgesinti durpingus židinius. Už durpynų ir durpingų pievų deginimą taip pat yra administracinė atsakomybė: devyniasdešimt iki du šimtai trisdešimt eurų, o už nepranešimą priešgaisrinėms tarnyboms apie degančius durpynus užtraukia baudą durpyno savininkams, naudotojams, valdytojams ar darbuotojams nuo šešiasdešimt iki vieno šimto dvidešimt eurų.
Protingiausiai būtų nesukelti gaisro, t.y. prieš uždegant degtuką ar šiaip neatsargiai elgiantis su ugnies šaltiniais, pagalvoti, kad per trumpą laiką ugnis tampa nesuvaldoma, o pasekmės labai tragiškos ir liūdnos.
Dera žinoti, kad nedideliame plote liepsnojančią žolę lengvai galima užgesinti užplakant šakomis ir užtrypiant ją kojomis. Tokius gaisrus galima gesinti vandeniu arba smėliu. Pamačius, kad ugnies nepavyks nuslopinti, reikia nedelsiant skambinti bendruoju pagalbos telefonu 112.
Anykščių priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos pareigūnai vykdys reidus po rajano teritoriją, siekiant užkirsti kelią žolės deginimui.
Primename, kad Anykščių rajono gyventojams, kad nuo vasario 1 iki gruodžio 31 d. vyksta prevencinė akcija „Gyvenkime saugiai“. Jos  metu valstybinės priešgaisrinės priežiūros pareigūnai ir ugniagesiai gelbėtojai aplankys apie 1200 gyvenamųjų būstų. Jie patars gyventojams gaisrinės saugos klausimais, taip pat paragins juos namuose įsirengti autonominius dūmų detektorius.

 

Daina Bradauskienė
Utenos APGV Anykščių priešgaisrinės
gelbėjimo tarnybos vyriausioji specialistė    

 

3 Komentarai

  1. Tinkamas temos pavadinimas – “Baudos numatytos ne tik už pernykštės žolės deginimą” – tiksliau sakant , dabar baudos jau už viską…

  2. o ar dar galima ka daryti ,kad negautum baudos ,gal nebelabai.

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.