Unikalią parodą susiejo su jubiliejumi (fotogalerija)

Gegužės 18 dieną buvo minimas  Anykščių sakralinio meno centro dešimties metų jubiliejus.

Vienas iš pagrindinių šios šventės akcentų – ukrainietiškų ikonų paroda. Idėja surengti tokią parodą kilo Anykščių menų centro direktoriui Tomui Tuskeniui. Anykščių garbės ambasadorius Ukrainoje Virginijus Strolia muziejaus darbuotojus supažindino su Ukrainos muziejų atstovais ir padėjo organizuoti parodą. „Viskas prasidėjo nuo pokalbio prie kavos su Virgilijumi“, – apie parodos idėją pasakojo T.Tuskenis.

„Smagu būti ir švęsti, esu šio muziejaus krikštatėvis. Prieš dešimtmetį įkurtas muziejus tapo visoje Europoje žinomu muziejumi. Kartais daug ką lemia atsitiktinumai ir smulkmenos. Ir šis muziejus prasidėjo tarsi nuo atsitiktinio vizito pas Beatričę Vasaris, kurį organizavo Bronė Lukaitienė“, – meras pasakojo Sigutis Obelevičius.  Meras dėkojo ukrainiečiams, kurie patikėjo tokias vertybes anykštėnams.

Ukrainos ambasados atstovas, ambasadoriaus patarėjas  Serhij Vasylenko  ( nuotraukoje su meru) ragino susirinkusius ne tik patiems apžiūrėti parodą, bet ir pakviesti pažįstamus. „Paroda tokia unikali, kad kai grįšit namo paskambinkit visiems pažįstamiems“, – ragino S.Vasilenko, kalbą baigęs šūkiu „Slava Ukraine“.

Parodą pristatė kolekcininkė Olga Bogomolec. „Pasaulyje tiek daug to, kas atima gyvybę, ir tiek mažai, kas ją suteikia. Aš ir mano šeima norime atnešti tai, kas kuria gyvybę ir ją saugo. Albertas Einšteinas sakė, kad nėra tamsos ir šalčio, yra tik šviesos ir šilumos trūkumas. Kultūrinė diplomatija turi didesnį poveikį nei ginklai“, – kalbėjo O. Bogomolec. Kolekcininkė skaidrėmis demonstravo, kaip atrodo Ukrainos liaudies ikonų ir antikvarinių daiktų muziejus „Ukrainos dvasia“. Jo ekspozicija prasideda sale „Represuotos ikonos“, kurioje sudėtos ikonos, kuriose nukapoti šventųjų veidai, išdurtos nutapytų personažų akys. Demonstruojama dėžė, panaši į lietuvišką kuparą, sukalta iš ikonų.

Muziejuje demonstruojami  miniatiūriniai namų ikonostasai, mažos kelioninės ikonėlės, kazokų ir hutsulų sulankstomosios ikonos, taip pat  ikonos, nutapytos ant drobės, išlietos iš metalo, išdrožtos iš medžio. Seniausia muziejaus ikona – XVI amžiaus. Plačiau parodą anykštėnams pristatė šio muziejaus direktorė Alina Gaiduk.

Vakaras vyko ukrainiečių ir lietuvių kalbomis.

Linas BITVINSKAS

Vienas komentaras

  1. Puikus renginys. Labai džiugu, kad neliko valdžioje bedievio, o renginį pradėjo aukštos vidinės kultūros asmuo. Nebuvo kalbų apie dešros galą, KAZARMINIŲ POKŠTŲ.

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.