Arbata su Kristina. Atrakinti kvėpavimą

Šiuo metu pievos, upių šlaitai, pamiškės, piliakalniai pasipuošė geltonais pavasarinių raktažolių žiedais. Įvairiaspalvės jų giminaitės šypsosi mums iš gėlynų kiemuose. Liaudyje švelniai vadinama švento Petro rakteliais. O ji tikrai „atrakina” kvėpavimą pilnais plaučiais!

Gydomosioms arbatoms naudojama laukinė pavasarinė raktažolė. Renkami jauni lapai ir žiedai, kurie taip pat tinka ir maistui- salotoms, troškiniams, omletams. Lapuose gausu vitamino C. Raktažolės žiedai yra saponino, askorbino rūgšties, flavonoidų šaltinis. Flavonoiduose gausu rutozido ir hiperozido. Jie pasižymi priešuždegiminiu, antioksidaciniu ir antimikrobiniu poveikiu. Dėl šių savybių raktažolių arbata dažniausiai naudojama kvėpavimo takų ligoms gydyti. Šis, ne tik gražus, bet ir naudingas augalas skatina bronchų ir viršutinių kvėpavimo takų sekreto skystinimą, todėl jis yra ypatingai vertingas esant sausam kosuliui. Raktažolių arbata gali padėti netgi esant tokiems rimtiems susirgimams kaip: tracheitas, bronchitas, bronchopneumonija, pneumonija, emfizema, tuberkuliozė, kokliušo priepuoliai.

Taip pat liaudies medicinoje pavasarinė raktažolė vartojama nuo reumato, sąnarių, krūtinės skausmų, galvos svaigimo, nuomario, sergant peršalimo ligomis, lėtiniu vidurių užkietėjimu, migrena, isterija, šlapimo pūslės uždegimų, kaip prakaitą varantis vaistas, taip pat vartojama imunitetui stiprinti. Nuo šių negalavimų patariama prieš naktį išgerti karštos raktažolių žiedų arbatos (galima į ją pridėti liepžiedžių, gysločių, vaistinės ramunėlės arba medetkos žiedų). Šaukštelį žolelių užpilti, stikline karšto vandens, palaikyti 30min, nukošti, išgerti mažais gurkšneliais.

PASTABA: Augalo nepatartina vartoti alergiškiems žmonėms. Pavasarinių raktažolių lapų maistui ir antpilo gydymo tikslais nederėtų vartoti nėščiosioms ir asmenims, vartojantiems kraujo krešėjimą slopinančius vaistus, nes šie augalai irgi mažina jo krešėjimą. Per dideli arbatos kiekiai gali sukelti skrandžio skausmą, pykinimą, viduriavimą. Bet kokių žolelių arbatos nepatartina vartoti ilgiau trijų savaičių, būtina daryti pertraukas.

ARBATOS MAGIJA deda pavasarinių raktažolių į žiedų miksą „Angelai ant gėlių”, skirtą vartoti kasdien kaip skanią, kvapnią arbatą. Taip pat į žolelių mišinį „SNR”; jis bendrai veikia organizmą valančiai, tinka prie sąnarių negalavimų.

Kristina Giedrė

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *