Tradicinis kvalifikacinis-pažintinis bibliotekininkų vizitas Estijoje

Anykščių rajono savivaldybės Liudvikos ir Stanislovo Didžiulių viešoji biblioteka jau 11 metų palaiko glaudžius profesinius ryšius su Latvijos Madonos rajono biblioteka, vadovaujama direktorės Imeldos Saulite ir Estijos Raplos apskrities biblioteka, vadovaujama direktorės Oie Raaslepp. Bendradarbiavimas su šiomis bibliotekomis prasidėjo dar 2007 m., kuomet tų metų gegužę buvo pasirašyta bendradarbiavimo sutartis. Pagal šią sutartį visos trys bibliotekos kas dvejus metus eiliškumo tvarka suvažiuoja viena pas kitą.

2018 m. rugpjūčio mėn. 28-30 d. Anykščių L. ir S. Didžiulių viešosios bibliotekos darbuotojai, taip pat ir kolegos iš Latvijos lankėsi Estijos Raplos apskrities bibliotekoje ir ne viename jos filialų. Kvalifikacinio-pažintinio vizito tikslas – aplankyti Estijos bibliotekas, pasidalinti patirtimi bibliotekinio darbo srityje, perimti sėkmingą patirtį, pasidomėti, kokias veiklas ir paslaugas Raplos bibliotekos siūlo savo lankytojams, supažindinti kolegas su Anykščių viešosios bibliotekos šiandienos veiklos kryptimis bei prioritetais, taip pat su teikiamomis paslaugomis ir svarbiausiais projektais.
Pirmąją dieną bibliotekos specialistai spėjo aplankyti net 3 Raplos apskrities bibliotekos filialus, kuriuose kolegos pasidalino savo darbo patirtimi, pristatė bendradarbiavimo su vietos bendruomene ypatumus, naujas bibliotekose teikiamas paslaugas. Savo modernumu ir šiuolaikiškumu nustebino atnaujinta Märjamaa miesto biblioteka. Visiems giliai įsiminė maža, bet jauki Kabalos miestelio biblioteka, įsikūrusi praeitimi alsuojančiame sename dvare ir turinti keramikos studiją, kurioje užsiėmimus lankytojams savanoriškai veda vietinis keramikas. Vakare svečių laukė kultūrinė programa Raplos apskrities bibliotekos jaukiame vidiniame kiemelyje ir turistinis pasivaikščiojimas po naktinį Raplos miestą.
Antrąją vizito dieną laukė trijų valandų kelionė į Kohtla-Nõmme miestelį, kuriame įsikūręs Estijos kalnakasybos muziejus. Čia bibliotekininkai leidosi į požeminę ekskursiją su gidu, kurioje jie sužinojo apie „rudąjį auksą“ ir kalnakasių darbą, energijos išgavimą. Po apsilankymo neišdildomą įspūdį palikusioje požeminėje šachtoje bibliotekininkai pasiekė visai netoliese esantį Silamejė miestą šiaurės rytų Estijoje, Suomijos įlankos pakrantėje. Sovietiniu laikotarpiu Silamejė buvo uždaras miestas, kadangi čia vystyta atominė pramonė. Šiame chemijos, tekstilės ir žuvies perdirbimo pramonės mieste dauguma gyventojų yra rusakalbiai.
Aplankius miesto savivaldybę ir kultūros namus vizitas pratęstas Silamejės miesto bibliotekoje, kurios daugiau nei 90 proc. fondo sudaro literatūra rusų kalba, o estų kalba – tik apie 5 proc. Susipažinę su šios bibliotekos skyrių vykdoma veikla bei darbo specifika, bibliotekininkai dalyvavo apskritojo stalo diskusijoje aktualia tema „Nauji iššūkiai bibliotekose“: susirinkę Estijos, Latvijos ir Lietuvos bibliotekų atstovai aptarė dabartinę bibliotekinio darbo specifiką bei naujoves. Kitą dieną buvo aplankytas Rakvere miestas, kuriame gyveno garsus estų kompozitorius Arvo Part. Prieš patraukiant namo bibliotekininkai apsilankė atnaujintoje Kehtna miesto bibliotekoje, kuri pasižymi glaudžiu bendradarbiavimu su vietos bendruomene ir pagrindine miesto mokykla.
Atskirai norisi paminėti Estijos kolegų nuoširdų svetingumą ir draugiškumą – šiltas jų dėmesys lydėjo viso vizito metu, ne tik bendraujant profesiniais klausimais, bet ir susipažįstant su Raplos ir  Silamejės miestais.
Vizitui skirtas laikas nepastebimai sutirpo. Buvo daug šypsenų, įspūdžių, skirtingų ir įdomių patirčių pasidalinimo, bičiulystės ir bendrumo džiaugsmo!

Anykščių L. ir S. Didžiulių viešosios bibliotekos informacija
Nuotraukos Indrės Rukšaitės

Vienas komentaras

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.