Kaip dirbs naujai išrinkti merai ir tarybos

Nuo balandžio 1 dienos įsigalios nauja redakcija išdėstytas Vietos savivaldos įstatymas, įtvirtinantis naują vietos savivaldos modelį. Vidaus reikalų ministerija pateikia informaciją, kuri aktuali naujai išrinktiems savivaldybių merams ir savivaldybių taryboms.

   „Remiantis Konstitucinio teismo išaiškinimu parengtas naujas savivaldos modelis aiškiai atskiria mero ir tarybos kompetencijas. Savivaldos srityje meras tampa aiškiu šeimininku su išgrynintomis kompetencijomis, atsakomybėmis ir atskaitingumu“, – teigia vidaus reikalų viceministrė Sigita Ščajevienė.

   Nuo 2023 m. savivaldybių tarybų ir merų rinkimų ribojamas merų kadencijų skaičius – asmuo, tris kadencijas iš eilės ėjęs mero pareigas, nebegalės būti renkamas meru ketvirtajai kadencijai iš eilės.

   Pagal naują vietos savivaldos modelį, meras nebebus savivaldybės tarybos nariu, jis taps savivaldybės vykdomąja institucija. Meras turės savivaldybės valdžios ir viešojo administravimo įgaliojimus, bus atsakingas už įstatymų, Vyriausybės nutarimų ir savivaldybės tarybos sprendimų tiesioginį įgyvendinimą.

   Meras nebebus savivaldybės tarybos nariu, nebalsuos tarybos posėdžiuose, tačiau šauks tarybos posėdžius ir jiems pirmininkaus, sudarys posėdžių darbotvarkes, teiks sprendimų projektus.

   Įstatyme numatoma, jog meras sudarys ir teiks tarybai savivaldybės biudžeto projektą, jį vykdys, administruos savivaldybės turtą ir piniginius išteklius. Meras organizuos savivaldybės strateginio planavimo procesą, teiks tarybai tvirtinti savivaldybės bendrąjį planą ar savivaldybės dalių bendruosius planus, tvirtins detaliuosius planus ir vietovės lygmens specialiojo teritorijų planavimo dokumentus.

   Meras kasmet iki birželio 15 d. privalės tarybai raštu atsiskaityti, kaip įgyvendinami įstatymai, Vyriausybės nutarimai, tarybos sprendimai, vykdomas savivaldybės biudžetas ir naudojami kiti piniginiai ištekliai.

   Merui suteikiama veto teisė – jis per 5 darbo dienas galės motyvuotai grąžinti tarybos priimtus sprendimus pakartotinai svarstyti. Atmesti šį mero veto reikės ne mažiau kaip pusės visų tarybos narių balsų. Mero įgaliojimai galės būti sustabdomi tik teismo nutartimi, taryba negalės mero nušalinti nuo pareigų. Jei dėl atostogų, laikinojo nedarbingumo ar kitų pateisinamų priežasčių meras laikinai negalės eiti pareigų, jį pavaduos paties mero paskirtas vicemeras.

   Dar viena naujovė – savivaldybės tarybos opozicija galės išsirinkti savo lyderį. Jis turės pirmumo teisę užduoti klausimus tarybos posėdyje svarstomais klausimais, jis bus kolegijos narys. Opozicijos lyderio atlyginimas prilygintas tarybos komitetų pirmininkų darbo užmokesčiui.

   Įstatymas įpareigoja naujos kadencijos savivaldybėse sudaryti kolegijas. Į jas įeis meras, vicemerai, administracijos direktorius, tarybos komitetų pirmininkai, Etikos ir Antikorupcijos komisijų pirmininkai bei opozicijos lyderis.

   Aiškiau nustatyta savivaldybių tarybų narių darbo apmokėjimo tvarka – jiems ir toliau bus mokama už faktiškai dirbtą laiką, bet nurodyta, kad jį sudaro darbas savivaldybės tarybos, komitetų, komisijų, frakcijų, grupių posėdžių, gyventojų priėmimo metu.

   Numatytos tarybos mažumos veiklos garantijos. Kartą per pusę metų į tarybos posėdžio darbotvarkę bus privalu įtraukti tarybos mažumos teikiamus projektus, o ne rečiau kas pusmetį tarybos posėdžio pabaigoje turės būti organizuojama savivaldybės tarybos mažumos valanda. Jos metu tarybos mažumos atstovai galės užduoti klausimus merui, vicemerams, administracijos direktoriui, tarybos komitetų ir komisijų pirmininkams ir gauti atsakymus.

   Lietuvos Respublikos Konstitucinis Teismas 2021 metų balandžio 19 d. nutarimu pripažino, kad Vietos savivaldos įstatymo nuostatos, susijusios su savivaldybių merų įgaliojimais, prieštarauja Lietuvos Respublikos Konstitucijos 119 straipsniui, įtvirtinančiam konstitucinius vietos savivaldos pagrindus. Siekiant įgyvendinti Konstitucijos pakeitimus, kuriais savivaldos teisę įgyvendins ir savivaldybės taryba, ir meras, priimtas naujos redakcijos Vietos savivaldos įstatymas. 

VRM informacija

9 komentarai

 1. Įdomiausia, kad vicemerą gali pasikviesti iš bet kur. Patiks Laimas Fergizas Tubiui ir paskirs. Patiks Žiogeliui kursiokas ir paskirs.

  • Taigis Kaipgis

   Taip kad nebūtinai Žiogelis su Obelevičiumi gali tapti vicemerais… Štai kur šuo pakastas! 🙂

 2. Leonas Al.

  Gerai kad jūs paaiškinote naujus pakeitimus LR Savivaldos įstatyme. Žmonės jų nežino ir praeis nemažai laiko, kol susigaudys ir sužinos. Keičiasi savivalda Lietuvoje. Ir keičiasi į geresnę pusę.

 3. Kad mažu dirbt tutėtu na aštonių lik pinktos valandas

 4. STOP. Kaip suprasti -konstitucinis teismas aiskiai atskiria mero ir tarybos kompetencijas – . Isverciant i suprantama – kompetencijos tai zinios , sugebejimai ,patirtis . Tai kaip atskiria 1-nam durniui 25 protingi ar atbulai. . Pagal konstitucija reikalavimai zmoniu renkamiem / seimas merai tarybos / yra du 1 -.kad butu pakaltinamas / nebutu neveiksnus / 2 – . kad butu atlikes bausme . Taip isrinktas meras kaip rasoma pagal nauja istatyma tampa aiskiu seimininku – valdo turta ir pinigines lesas . Tai gal cia tik balandzio pirmai

 5. Rinkėjas

  Tokiems pokyčiams reikia tvirto, ryžtingo mero, greitai susigaudančio įstatymose. Tad tik Tubis ir yra tinkamas į šias pareigas. Obelevičius nespės gilintis įstatymuose ir rašyti knygeles, Žiogelis kiek girdėjau iš buvusių bendradarbių irgi nemoka vadovauti.

 6. Braniukas

  Visi puikiai supratome, kad pagal mūsų šalies įstatymus valstybės įmonėje/tarnyboje vogti negalima, o va politikai sau įstatimuose pasiliko ’’skylę’’ – kyšiai, poveikis, valstybės turto vagimas,..jiems yra prioritetai. Dabar per šiuos du Anykščių ir Visagino korumpuotus ’’politikus’’ buvo apnuogintas valstybės korupcijos algoritmas ir supuvusi jos sistema įstatymuose ! Labai gaila, kad pasitvirtino mūsų prieškario bobučių frazė, kad ’’LR už pinigus nenusipirksi nieko, o už didelius pinigus gali tapti net Dievu ir nebūtina juo tikėti’’ !
  Gaila rajono tamsių žmonių, kurie vis dar kvailinami melu ! Žmonės, negi nepraregėsite – jums duotas antras šansas kaip gyvensite ir kaip gyvens jūsų vaikai !
  Nejau jums prie širdies kyšiai ir poveikio prekyba valstybinėse įmonėse kuriose tai daryti galės, Jūsų per klaidą išrinkti korumpuoti politikai ?

 7. Rinkėjas

  Apkaltinti žmones vagyste…… O teisme užteks argumentų įrodyti, kad jie vagys? Tada iš kart verta pasirašyti vardu ir pavarde, nes vistiek pagal IP adresą atrinks kas komentatorius. Manęs gailėti nereikia, aš turiu savo nuomonę ir renkuosi tą kuris gali bent minimaliai duoti naudos, o ne tuos kurie per 30 metų tik apie kurortą ir pokyčius šnekėjo, o nieko nedarė. Nesitikiu, kad Tubis laimės, bet labai tikiuosi, kad visi teismai baigsis iki seimo rinkimų, kaip tada mielas komentatoriau?

  • Teismo sprendimas

   Panevėžio Apygardos Teismas vis dar galiojantis ir ne komentatorius nusikaltėlį už nusikaltimus išvedė su antrankiais ten kur jis nusikaltimą ir darė, ėmė kyšius, prekiavo poveikiu – būdamas valstybės pareigūnu/politiku. O kad nuteistasis pasinaudojo spraga esančia valstybės įstatymuose tuo dar ir apgaudamas melu rinkėjus – jie bus taisomi įstatymo leidėjo, LR Seimo .

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.