Išgyvenome rinkiminę tragikomediją

Vakar dienos įvykiai įeis į istoriją, mano nuomone, Vyriausioji rinkimų komisija turi atsistatydinti. Tai ši institucija įnešė sumaištį, nuo kurios Anykščiuose nukentėjo tiek rinkėjai, tiek kandidatai, padaryta esminė įtaka rinkimų procesui, pasėtos abejonės rinkimais, kaip demokratiniu institutu.

 Ir kalba eina ne tik apie K.Tubio asmenį ir galimybę ar negalimybę jam kandidatuoti. Ta situacija „užkabino“ trečdalį Anykščiuose balsavusių  rinkėjų, kurių balsus VRK buvo nutarusi anuliuoti. Todėl veidmainiškas VRK socialdemokrato susirūpinimas per VRK posėdį, kas bus su 87 rinkėjais, balsavusiais išankstiniuose rinkimuose, atrodo keistai, kai prieš tai nerūpėjo 3000. Kaip ir pati VRK, per dvi dienas gavusi du sprendimus, kurie panaikino VRK sprendimus. Beje, sprendžiant apie K.Tubio grąžinimą į rinkimus, nedalyvavo VRK pirmininkė, tylėjo „drąsiosios“ ir įstatymus išmanančios  VRK jaunosios teisininkės.  K.Tubis šioje situacijoje parodė išskirtinį charakterio tvirtumą. Kaip ir sakė žiniasklaidai – jei neapginsiu savęs, kaip apginsiu rinkėjų interesus? Ir spaudos konferencijoje K.Tubis pirmiausiai kalbėjo ne apie save: “Džiugu, kad anykštėnų balsai nenuėjo veltui“.  

Apie VRK darbą daug pasako ir tai, kad vakar vykusiame posėdyje buvo iškeltas klausimas, kad po teismų sprendimo nepakeisti nei D.Štraupaitės, nei K.Tubio rezultatai rinkimų lentelėje. VRK atstovas aiškino, kaip tai sudėtinga, sakė, kad dirbama, žadėjo, kad šiandien bus pakeista, bet 10 valandą rezultatai buvo tokie pat, kaip ir buvo.

Žinoma, politinė kova yra kova, kandidatai naudoja visas priemones,  konkurentų paslydimus ir kartais net koją kyšteli, tačiau už politiką svarbesni demokratijos principai. Vieniems patinka D.Žiogelis, kitiems S.Obelevičius, tretiems M.Sargūnas. Tačiau VRK neturi teisės pasakyti po rinkimų – balsai išmesti į šiukšliadėžę, jei rinkėjai balsavo už oficialiai patvirtintus kandidatus. Šiuo atveju reiktų pagirti demokratų sąjungą „Vardan Lietuvos“, kuri dėjo pastangas, kad apgintų tiek rinkėjų, tiek kandidatų teises. Teismas nepriėmė jų paruošto skundo ir netenkino reikalavimo rengti naujus rinkimus Anykščiuose, kas daugumos anykštėnų nuomone būtų teisinga. 70 procentų  „Nykščių“ portale balsavusių anykštėnų irgi mano, kad teisingiausia būtų surengti naujus rinkimus.

Nukentėjo ir dabartinis meras Sigutis Obelevičius (TS-LKD).  Bent jau oficialaus VRK atsiprašymo S.Obelevičius turėtų sulaukti. Manau, kad ilgametis meras ir patyręs politikas nenusipelno, kad jį VRK išstatytų pajuokai  kaip kokį berniuką pagal iškvietimą – tai pripažintų kandidatu, tai vėl atšauktų.  Konservatoriai vykdė rimtą rinkimų agitaciją, išsileido lankstinukus, vaikščiojo po butus, užsipirko reklamą ir t.t. Dėl VRK nekompetencijos ir laiku nepriimtų sprendimų partija ir S.Obelevičius  patyrė žymių tiek reputacinių, tiek finansinių nuostolių. Būtų teisinga,  kad TS-LKD ir  S.Obelevičius dabar pareikštų pretenzijas šiai institucijai ir pareikalautų atlyginti nuostolius.  

Gerai tai, kad ta tragikomedija baigėsi iki antro rinkimų turo, tačiau gali būti, kad turės ir pratęsimą, nes poveikis rinkimams yra neabejotinas. Kas irgi būtų logiška. Viena, kuo galima pasidžiaugti, kad VRK jau po rinkimų nepavyko anuliuoti žymios dalies anykštėnų balsų.

Linas Bitvinskas

19 komentarų

 1. LEONAS ALESIONKA

  Tragikomedija iš tikrųjų baigėsi. Lavonų nėra, kraujo nepralieta. Ne vien K. Tubis – visas Anykščių rajonas laimėjo teisę išsirinkti merą kurio nori, kuriuo pasitiki. Keli metai viešo K. Tubio pjudymo, jo vadinimo vagimi, niekinimo ir šmeižimo neapkvailino rinkėjų. Jų pasitikėjimas K.Tubiu pirmąjame ture buvo didžiausias, o atsibodęs meras su visa savo partija buvo išstumti iš lyderių. Dabartiniame balsavime Anykščių rajono žmonės oriai ir garbingai duos pamoką visai Lietuvai pasakydami, kad rinkėjų nevalia stumdyti, jų negalima menkinti. Šita griežta pamoka amžiams įėjo į Lietuvos istoriją. Anykščiai patys spręsti gali! Jų nepastumdysi.

  • O kaip Jūs įsivaizduojate rajono valdžios darbą?
   Tubis – meras.
   Valstiečiai su 7 mandatais mažumoje, nes nei viena kita iš 4 partijų su valstiečiais į koaliciją tikrai neis.
   4 ateinantys metai – rajonas stovi vietoje.
   Na gal šiuos metus bus kerštaujama ir atsikratoma nepalankiais žmonėmis

   • Eis ir dirbs. Kaip gi kitaip jie įrodys Anykščių rajono žmonėms, kad nori jų labui daryti gerus darbus? Išsidirbinės – bus iš vis išmesti lauk. LR Savivaldos įstatymas keičiasi, tiek mero, tiek dviejų vicemerų bei administracijos darbas ir įgaliojimai keičiasi. Tik kvailiai gali rodyti kaprizus ir nesijungti į koaliciją su tais, kuriais rinkėjai labiausiai pasitiki.

   • Jūza fon Krakatūza :)

    Labai sveika būtų TS LKD (konservams) Anykščiuose pasėdėti visą kadenciją opozicijoje. Jų įžūlumu perkaitę aptingusios smegenys prašyte prašosi poilsio. 🙂

   • Tai jai neis tegu isvis ir nelenda i savivaldibe. Kas ce per atrankos su tuo ar anuo nedirsiu? Ar kaip einat darbintis taip pat renkates netik darba….

   • Jūza fon Krakatūza :)

    Tie, kurie šiaušis ir trukdys sudaryti koaliciją turi prisiminti apie įstatymų nustatyta tvarka įvedamą savivaldybės tiesioginį valdymą. Va taip ! 🙂 Siūlyčiau neerzinti rinkėjų.

   • Tubis įveiks ir šiuos, įsivaizduojamus, sunkumus. Su tvirtu stuburu vyriokas.

    • Kai pagalvoji... :)

     Ale gi davė galų gale Dievas Valstiečių partijai , kadaise į merus prakišinėjusiai Vaiginą, proto pasirinkti rimtą kandidatą! Sėkmės ! 🙂

   • Seimo cirkas

    Idomu kaip Seriožka komentuoja šurajevo elgesį ? Gėda visiems koncerviniams ! Kaip galima įsileisti į seima kažkokį patarėja (Šimonytės )kuris byb…s ,vafliais rekautų ,o gabrys stovi šaiposi ,šimonke išsišiepus ..žodžiu baldelis narkašų ir ligoniu ,va kokia koncervu partija . Kur apsauga ? Ar čia konverviniu provokacijos bandymas ? Tokį tik už kupros ir skyrius į dūda !

  • Nusikaltimų mėgėjas Leonas naiviai verčia viską aukštyn kojom ! Žmogau, dėl nuteistojo kaltumo abejonių niekam nekyla ! Nuteistasis kaltas pagal Panevėžio Apygardos Teismo sprendimą kurio nei VRK, nei LVAT galiojimo nepanaikino. Va kad valstybės rinkimų teisėje palikta spraga, ar ’’skylė’’ įlysti pro ją į valstybės pareigas nusikaltėliams – va čia yra didžiausia blogybė !!!
   Nusikaltėlis bausmės neatlikęs, o pagal galiojantį netobulą LR įstatymą jam leista dalyvauti rinkimuose ir sprendimą priimti rinkėjams ! Žmogau, neiškraipyk tiesos !
   Balsuodami žmonės manau atskirs blogį nuo gėrio ir pasirinks teisingai !

   • Tikrai žmones nebalsuos ( atkentėjo jau ) už koncervus ,gana gabrio nesąmonių Šimonytės ,garbanes daromu nesąmonių .kur Koncervai ten nesąmones ! Tik už Tubį ,anykštėnai !

 2. Zosė de la' Antosė :)

  Akivaizdžiai šitiek metų matėsi užkulisinis kažkieno noras nesiskaitant su priemonėmis ir būdais neleisti K. Tubiui būti meru, išstumti jį iš valstybės tarnybos ir politikos. Suinteresuoti tūno užsislaptinę ir viešai pasirodyti nedrįsta. Visgi visos ylos turi savybę išlysti iš maišo. Išlys ir šitos. Tiesą vis vien sužinosime!
  O dabar į rinkimus. Ir Kęstutis Tubis, ir Dainius Žiogelis laukia žmonių sprendimo kam iš jų tapti meru. Linkiu abiems sėkmės.

 3. Prie ko čia koalicijos, didumos ir mažumos. Jei tarybos nariai, išrinkti žmonių, galvos apie rajono progresą ir sėkmę, o ne apie pykčius ir pjūdimąsi, tai bus rezultatas.Kurioje vietoje išrinktiesiems yra Lietuva-kyla natūralus klausimas.

 4. Neabejojanti

  visiskai nesuabejojau balstuoti uz K,Tubi pirmame ture.Nes akivaizdziai jam visur buvo kenkiama.Todel siandien,atstatytos visu pirma zmogiskosios teises,savo grieztu ryztu apgintas rinkeju interesas.Tikiu,jo uzsispyrimu nugaleti tuos,kurie pasirode teisingumui priimti nepalauziami.Todel dar karta turime irodyti,kad K.Tubis ,tas zmogus,kuriam Anykstenai labai svarbus ir patikimi.

 5. Manau, kad geras sprendimas. bus už ką balsuoti tiems, kurie nebenori gyventi vis daugiau smirdančioje partinėje baloje. Per 4 metus nieko nepadaryta. Stagnacija kaip prie Brežnevo. Aš noriu pasikeitimų.

 6. Nusikaltimų mėgėjų užtarėjas Leonas naiviai verčia viską aukštyn kojom ! Žmogau, dėl nuteistojo kaltumo abejonių niekam nekyla ! Nuteistasis kaltas pagal Panevėžio Apygardos Teismo sprendimą kurio nei VRK, nei LVAT galiojimo nepanaikino. Va kad valstybės rinkimų teisėje palikta spraga, ar ’’skylė’’ įlysti pro ją į valstybės pareigas nusikaltėliams – va čia yra didžiausia blogybė !!!
  Nusikaltėlis bausmės neatlikęs, o pagal galiojantį netobulą LR įstatymą jam leista dalyvauti rinkimuose ir sprendimą priimti rinkėjams ! Žmogau, neiškraipyk tiesos !
  Balsuodami žmonės manau atskirs blogį nuo gėrio ir pasirinks teisingai !

  • Kvazimodas

   Nusimeskime kaukes PONAI !!!
   Jus man pasakykite, kas tokie per zmones kaip Stase. Argumentu negirdi. Ir tokia kazkokia panieka, pasikelimas. Kazkokiu protingu zmoniu vardu……….. Man labai panasi arogancija, Juriste toks nikas buvo. Tai dabar Stase pavirto?

   Viskas tobula gerbiamoji tuose istatymuose. Netobula jusu galveleje. Todel kad Teismai sprendimai negali riboti auksciausios valdzios. Konstitucijos. Ir jie sunkiai imasi atsakomybes riboti auksciausia valdymo organa, zmoniu rinkimine laisve.
   Kitu atveju teigiame, kad Teismai protingesni uz auksciausia valdymo organa, Rinkimus. Tai yra demokratiskai mes atiduodame spresti buti ar nebuti asmeniui meru, tautai, o ne teismui…

   Del tokiu kaip jusu maciau keiciamas mero statusas. Prilyginamas vykdomosios valdzios statusui pagal atsakomybe. Bet tai cia briedas. misraine. Galesite rekti apie pareigas. Iki siol MERAS ne pareigos. Ne postas. O TAUTOS ATSTOVAS. Ir ne Staseles ir ne Teismai turetu drausti, ka tautai issirinkti atstovu.

  • Leonas :)

   Oi tu Stase geltonkase! Apsiramink, atvėsk, priimk ramiai viską ko pati negali pakeisti. Viskas praeina: ir meilė, ir džiaugsmas, ir rinkimai… 🙂

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.