Buvo labai organizuoti

Istorikas Gintaras Vaičiūnas teigia, jog anykštėnų žydšaudžių nereikėjo per daug įtikinėti atlikti patį juodžiausią darbą krašto istorijoje. Per visą okupacijos laikotarpį Anykščiuose tebuvo vos 4 vokiečiai, kurie rūpinosi tik maisto ir amunicijos tiekimu kariuomenei, o į masines žudynes nesikišo.
Keli Vermachto kariai per kraupius įvykius buvo apgyvendinti verslininko Prano Ručio, Gražinos Landsberginės tėvo, namuose. Šiuo metu ten –  dėvėtų drabužių parduotuvė „Humana“.
„Vos kelių dienų tereikėjo, kol vokiečiai, triuškindami raudonarmiečius, perėjo Lietuvą. Jiems padėję sukilėliai, kurių Anykščiuose buvo 248, pradėjo formuoti vietinę administraciją. Okupantai tam netrukdė ir nesikišo. Keturiasdešimt Vermachto talkininkų tapo policininkais. Šaudė žydus 30, gal dar mažiau – apie 25 -is žmones. Tai kiek daugiau nei dešimtadalis iš tų, kurie dalyvavo sukilime prie rusus”, – pasakojo G. Vaičiūnas.
Istoriko teigimu, daug krašto žydų dėl buvusio kitokio administracinio suskirstymo nužudyti ne Anykščių rajone.
“Apie 600-tus jų išvežė sunaikinti į Uteną prie Rašės hipodromo. Kurklių žydai priklausė Ukmergės apskričiai. Tai juose sušaudė Pivonijos šile. Troškūnų – sušaudyti prie Panevėžio. Viešintų pasmerktuosius vežė į Kupiškį, svėdasiškių daug sunaikinta Rokiškyje“, – istoriniais faktais dalinosi Antrojo pasaulinio karo baisumus tyrinėjantis anykštėnas.   
Jo teigimu, norint susidaryti bent jau apytikslį tragedijos vaizdą, derėtų susipažinti su Vokietijos žemių teismų sprendimais, kuriuose ir buvo teisiama daugiausiai nacių. Deja, tai labai sudėtingas procesas, nes reikia konkrečiai žinoti, ko ir kur ieškoti.
{mosloadposition trade}

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.