Ar geriau nuoširdžiai susiraukęs lietuvis, negu nenuoširdžiai besišypsantis užsienietis?

Antradienio pavakarę bibliotekoje vyko susitikimas su filosofu, Vytauto Didžiojo universiteto dėstytoju dr. Viktoru Bachmetjevu.  Šį susitikimą su neeiliniu žmogumi organizavo anykštėnas Adas Diržys, kuris teigė norintis populiarinti filosofiją Anykščiuose. Susitikimo-diskusijos  metu apie 20-ties žmonių auditorijai filosofas skaitė paskaitą „Ko mus šiandien gali pamokyti Emmanuelis Levinas?“.

V.Bachmetjevas trumpai supažindino su filosofu Levinu, bandė auditorijai paaiškinti, kuo paremtas filosofo teiginys, kad „aš privalau prisiimti absoliučią ir besąlyginę atsakomybę už kitą asmenį“.

Po bene pusantros valandos trukusios profesoriaus paskaitos anykštėnams kilo nemažai klausimų. Aidas Deveikis klausė, ko trūksta mūsų bendruomenei, kad mes matytume šalia esantį ir kodėl politikai bet kokia pasitaikiusia proga pasirengę „suvalgyti“ šalia esantį. V. Bachmetjevas atsakė, kad politikai nesivadovauja tarpasmeniniu ryšiu, kurio esmė, pagal Leviną, yra atsakingumas už šalia esantį.

„Kas yra žmogaus sąžinė? Sąžinė parbyla tada, kai blogai pasielgiame. Kol viskas gerai, sąžinė „tyli“. Matyt, tuose sluoksniuose sąžinės nėra, arba ji snaudžia. Politiniai idealai ir politinės doktrinos yra utopija. Daug kas mūsų gyvenime yra utopija. Dabar Lietuvoje trūksta supratimo, kad valstybė – tai didžiulė bendruomenė. Jei viešojoje erdvėje galima kalbėti apie tai, kad kai išmirs sovietinė karta, tada bus viskas gerai, tuomet apie ką mes kalbame? Apie priverstinį mirties laukimą? Gyvename 28-us nepriklausomybės metus, o bėdas vis dar verčiame sovietmečiui. Kaip eskaluojant tokias mintis galima kurti sveiką bendruomenę? Politika gimsta iš bendruomenės, o bendruomenė – iš sveikų santykių, – teigė filosofas. – Mes visada susiraukę ir viskuo nepatenkinti. Mus erzina, kuomet sutinkame besišypsantį užsienietį, tačiau ar ne geriau nenuoširdžiai besišypsantis užsienietis, negu nuoširdžiai susiraukęs lietuvis?“

Plačiau „Šilelyje“

Dalina RUPINSKIENĖ

Vienas komentaras

  1. Sveikintina bibliotekos ir Ado iniciatyva. Dėkui Jums, reikia anykštėnams daugiau tokio pobūdžio smegenų mankštų. Puiku.

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.