Vakaras „Kai žaislai atgyja ant eglutės“

Gruodžio 19 d. vakarą Anykščių L. ir S. Didžiulių viešosios bibliotekos Krašto dokumentų ir kraštotyros skyriuje vyko susitikimas su kalėdinių žaisliukų parodos „Kai žaislai atgyja ant eglutės“ autorėmis Lina Kirstukiene ir Žydre Zlatkuviene.

Tautodailininkių rankomis kurti žaislai puikuojasi ant kalėdinės eglutės. Renginys kalėdinių žaisliukų tema jau tampa tradiciniu – pernai AVB Krašto dokumentų ir kraštotyros skyriuje stovėjo eglutė, padabinta pedagogės Danguolės Rimavičienės kurtais kalėdiniais žaislais.

Renginys prasidėjo bardo Algimanto Barono atliekomis autorinėmis dainomis. Renginį vedusi šio straipsnio autorė pakvietė susipažinti bei artimiau pabendrauti net su trimis kūrėjais, tautodailininku A. Baronu bei kalėdinių žaisliukų autorėmis: L. Kirstukiene ir Ž. Zlatkuviene.

Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos Panevėžio skyriaus vyriausioji specialistė L. Kirstukienė pasakojo, kad yra kilusi iš Skuodo. Tautodailininkė niekuomet nemanė, kad jai kada nors teks gyventi mūsų krašte. Ištekėjusi už anykštėno, Lina mūsų mieste gyvena jau dvidešimt metų. Nerti ir megzti skuodiškė išmoko iš tetos. Vaikystėje L. Kirstukienė lankė dailės mokyklą ir svajojo tapti profesionalia dailininke, bet mama dukrą paragino rinktis praktišką profesiją. Moteris mezga ir neria virbalais, tapo ant šilko. Kalėdinius žaisliukus pradėjo kurti prieš penkerius metus.  Menininkė atskleidė, kad vienam kalėdiniam burbului sukurti tenka paaukoti dvi valandas.

Anykščių rajono savivaldybės administracijos Viešųjų pirkimų ir turto skyriaus vyriausioji specialistė Ž. Zlatkuvienė taip pat mezga ir neria. Paklausta apie giminės „auksarankius“ Žydrė kalbėjo: „Gyslelė kūrybai yra atėjusi iš šeimos. Mūsų giminėje visi menininkai. Bet aš buvau tas žmogus, kuris ilgai nepasidavė, nes man to nereikėjo“. Tautodailininkė prisipažįsta, kad visi rankdarbiai jai visuomet puikiai pavyksta iš pirmo karto. O kalėdiniais žaisliukais ji susidomėjo atsitiktinai kartą pamačiusi originalius rankų darbo žaisliukus internete. Žydrė buvusi atkakli:  susirado žaislų kūrėjos kontaktus, nuvažiavo pas ją į svečius ir taip užsikrėtė kalėdinių žaisliukų kūryba. Anksčiau savivaldybės darbuotoja gamino draugams kalėdinius žaislus, kurių dėžutės kvepėdavo Kalėdomis – anyžinėmis žvaigdutėmis, bet dabar anyžinių žvaigždelių nebegauna pirkti. „Kūryba mane taip įtraukia, kad, kai grįžusi iš darbo į ją pasineriu, nepastebiu, kaip ateina trečia valanda nakties“, – pasakojo Ž. Zlatkuvienė. Artėjant Velykoms Žydrė imasi šiek tiek kitokios veiklos – kuria velykinius kiaušinius.

L. Kirstukienė pasakojo, kad dukros ją paragino paieškoti kitokių kalėdinės kūrybos formų. Ir „Sodros“ darbuotoja atrado taškinį meną. Linos kurti taškinio meno paveikslai buvo eksponuojami Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos Panevėžio skyriaus pagrindiniame pastate. Keletą taškinio meno paveikslų bei keletą kalėdinių dekoracijų, atliktų taškinio meno principu, L. Kirstukienė atnešė į parodą AVB Krašto dokumentų ir kraštotyros skyriuje.

Renginio viešnios akcentavo, kad labiau negu rezultatas jas džiugina kūrybinis procesas. Abi menininkės besijuokdamos prisipažino, kad žaisliukų puošybai teko savo ir mamų sukneles sukarpyti. Kankorėžius bei kitas puošmenas būsimiems kalėdiniams žaisliukams moterys susiperka ir susirenka likus keletui mėnesių iki Kalėdų sezono.

Bardo A. Barono atliekami autoriniai kūriniai, populiarios dainos apie meilę ir Lietuvą visus klausytojus užbūrė. AVB Krašto dokumentų ir kraštotyros skyriaus bičiuliai, tarp kurių buvo Anykščių rajono mero Kęstučio Tubio patarėjas Laimas Fergizas, muziejininkai Raimondas Guobis, Rita Tulušienė, Margarita Milašienė, ilgai nenorėjo skirstytis.

L. Kirstukienės ir Ž. Zlatkuvienės kalėdinių žaisliukų paroda „Kai žaislai atgyja ant eglutės“ AVB Krašto dokumentų ir kraštotyros skyriuje veiks iki kitų metų sausio 6 d. Dar nemačiusius parodos, maloniai kviečiame apsilankyti.

Birutė VENTERAITIENĖ, AVB Krašto dokumentų ir kraštotyros skyriaus darbuotojų nuotraukos

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.