Trečiadienio arbata su Kristina – sena pažįstama gudobelė

Gydomosios gudobelės savybės žinotos dar senovės graikų ir indėnų. Lietuvoje vaistinei žaliavai naudojami gudobelių žiedai, vaisiai ir lapai. Ši pirmiausia teigiamai veikia širdies raumens veiklą ir kraujotaką, padeda sumažinti įtampą, pagerina virškinimą, gali būti naudinga mažinant „blogojo“ cholesterolio kiekį kraujyje.

Neatsitiktinai šio augalo pagrindu gaminami vaistiniai preparatai. Gudobelė veikia raminamai, yra labai naudinga sergant įvairiomis širdies ligomis: širdies neurozėmis, esant permušimams, skausmams širdies plote, taip pat – varginant migrenai, galvos skausmams, svaigimui, nemigai, padidėjus kraujo spaudimui.

Šiuo metu galima pasirinkti gudobelės žiedų ir lapų. Juos galima vartoti darant antpilus – tiesiog užpilant karštu vandeniu. Tokios gydomosios arbatos vieną valgomąjį šaukštą reikėtų užplikyti stikline karšto, ne verdančio vandens, palaikyti 15 min., nukošti. Skystį reikėtų išgerti per dieną prieš valgį– padalinant į tris porcijas.

Gudobelės žiedus galima sumaišyti ir su kitomis žolelėmis, priklauso, koks yra žmogaus kraujo spaudimas. Geriausia tokią arbatą suvartoti prieš valgį, tačiau šiaip gudobelė nėra tas augalas, kuris didintų skrandžio rūgštingumą, ji kaip tik padeda šiek tiek ir tulžiai nutekėti. Todėl nieko baisaus, jei bus geriama ir po valgio, tik galima palaukti kokių 10 min.

Labai vertingi ir gudobelės vaisiai, juose yra 2–5 proc. flavonoidų (hiperozidas), rauginių medžiagų, organinių rūgščių, apie 10 proc. sacharidų, pektinų, karotinoidų, riebalinio aliejaus, saponinų. Profilaktiškai kasdieniam vartojimui labai naudinga pasidaryti rudeninių gėrybių arbatos mišinį – kartu su gudobelės vaisiais sumaišyti erškėčių, šermukšnių uogų. Reikėtų kokį valgomąjį šaukštą tokio mišinio užpilti stikline ar puse litro karšto vandens (priklauso, kiek skysčių norite išgerti) ir palaikyti ilgesnį laiką. Naudinga tokią arbatą palikti pritraukti termose per naktį. Ši turtinga vaisių arbata padės sustiprinti imunitetą artėjant tamsiajam metų laikui.

Taip pat gudobelės uogas su visais kauliukais galima sumalti ir dėti į kepinius, kitus patiekalus. Iš po pirmųjų šalnų nuskintų uogų galima pasigaminti ir gardaus sirupo: gudobelių vaisius reikėtų apvirti šlakelyje vandens, tada nukošti, kad atsiskirtų kauliukai, ir įberti cukraus. Gudobelė nėra toksiškas augalas, todėl terapinėmis dozėmis jį galima vartoti ilgesnį laiką. Tačiau bet kuriuo atveju prieš vartodami žoleles gydomaisiais tikslais, būtinai pasikonsultuokite su savo gydytoju, vaistininku ar žolininku.

Verta žinoti! Gudobelei būdingos antioksidacinės savybės padeda apsisaugoti nuo kraujo plokštelių susidarymo – aterosklerozės formavimuisi. Tyrimais įrodyta, kad gudobelės uogų preparatai padeda įveikti skausmą krūtinėje (krūtinės anginą). Gudobelės uogos ypač naudingos kovojant su širdies ligomis, kurios susijusios su senėjimo procesais. Šios uogos taip pat naudingos moterims, varginamoms menopauzės simptomų.

ARBATOS MAGIJA gamina gudobelių sėklų kavą bei šių uogų deda į žolelių mišinį „ŠIRDINGA“, skirtą širdies darbui gerinti bei kraujospūdžiui mažinti. www.arbatosmagija.lt

Krautuvėlė Anykščiuose Tilto g. 3b II- VI 10.00- 18.00v.

Parengė Kristina Giedrė

Vienas komentaras

  1. Ypač antpilai geri.

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.