Savaitgalio paskaitymui ir pamąstymui

Maisto švaistymas tampa vis rimtesne problema visoje Europoje, o taip pat ir Lietuvoje.  Kasmet maisto atliekos Europos Sąjungoje sudaro 88 mln. tonų arba vidutiniškai 173 kg vienam gyventojui. Lietuva iš visų ES šalių yra 19-oje vietoje pagal išmetamo maisto kiekį, kuris siekia 119 kg vienam žmogui. Be reikalo eikvojame ne tik maisto produktus, bet ir jų gamybos metu sunaudotus sparčiai senkančius gamtos išteklius: žemę, vandenį, energiją, žaliavas. Vien tik 1 kilogramui jautienos pagaminti sunaudojama 15 400 litrų vandens, 1 kilogramui duonos, kuri yra vienas iš dažniausiai išmetamų produktų, – 1827 litrai.

Planuokite, ką pirksite
Norėdami taupiai vartoti maistą, turėtumėte laikytis keleto paprastų taisyklių. Neverta į parduotuvę užsukti kasdien, geriau tai daryti kartą per savaitę. Sudarykite savaitės valgiaraštį, susirašykite reikiamus produktus ir jų kiekius į sąrašą. Eikite į parduotuvę apsipirkti tik su pirkinių sąrašu ir jo laikykitės, nepirkite nereikalingų produktų, kurie liks nesuvartoti ir atsidurs šiukšlyne.

Kas yra šaldytuve?
Prieš eidami apsipirkti, patikrinkite, kokių produktų dar yra jūsų šaldytuve. Gal užmiršote, kad dar turite grietinės ar pieno ir parduotuvėje jų nusipirksite dar. Pažiūrėkite ir į maisto spinteles, kur sudėtos kruopos, makaronai, sausi pusryčiai, čia galite aptikti seniai pamirštų „lobių“.
Gaminkite saikingai, kontroliuokite porcijas
Jūs tikriausiai puikiai žinote, kiek maždaug suvalgo jūsų šeimos nariai. Jei esate tik dviejų asmenų šeima, neprivirkite didelių puodų, kaip visai kompanijai. Taip pat svarbi porcijų dydžio kontrolė. Į lėkštę dėkite maisto tiek, kiek tas šeimos narys paprastai suvalgo, neprikraukite kalno su kaupu, nes pusę jo teks išmesti.

Taupyti padės šaldiklis
Jei pagaminote per daug maisto ir visko nesuvalgėte, neišmeskite to, kas liko. Likučius galima užšaldyti ir pasidaryti atsargų vėlesniam vartojimui. Jei patys auginate uogas, vaisius ir daržoves, tikriausiai nuėmę derlių visko nespėjate suvalgyti. Išgelbėkite juos nuo šiukšlių dėžės – užšaldykite ir galėsite skanauti visus metus.

Suvartokite likučius
Gali būti, kad nepavyko tiksliai apskaičiuoti gaminamo maisto kiekio ir po pietų ar vakarienės liko bulvių, kruopų ar varškės. Iš jų kitai dienai galima pagaminti puikių patiekalų, tik šeimininkei reikia pasitelkti savo kūrybingumą, ar tiesiog panaršyti internete ir paieškoti naujų receptų.

NYKŠČIAI

6 komentarai

 1. Einu šaldytuve tvarkos daryt, o tai jau norėjau į parduotuvę lėkt

 2. Turetume kliaules ,jas šertume ! Sunaikinot ,noredami isiteikti briuseliui ,,skiesdami apie mara.Uzsienis savo produkcija kišo mums ( ju maras nesieke cha cha cha) Żmones iprato maitintis maximu dirbtiniu maistu ,o ne naturaliu.Va ir pasekmes maisto ,nes ne naturalus ir be skonio .Atpratinot żmones savo kvailais draudimais.

  • Kur tu gauni tikro , natūralaus maisto jeigu ne Maximoje? Iki Anykščiuose net nėra tokio skyriaus . Briuselyje tikrai labai natūralus maistas. Ten maisto kokybei skiriamas didžiausia dėmesys. Natūralaus maisto yra Baltarusijoje. Rusijoje maistas visiškai sintetinis ir neskanus. Reguliariai Rusijoje apsinaudija ir miršta žmonės nuo maisto.

 3. Dar Pelikanas

  Neikit I krautuve alkani ! Tada visko norisi,

 4. As jums galeciau visu pirma pasakoti kas yra informacinis genomas. Tai labai destruktyvus reiskinys. Kai nuliuko ir vienetuku informacinis pasaulis per socialinius tinklus smegenyse virsta labai destruktyviomis strukturomis. Tai yra jei paimtume 30 meciu su smartpnias panoseje smegenis, ne paslaptis ir Anyksciu tetuciu gyvenanciu jau desimtmeciais pazinciu portaluose, ju smegenyse kaip alkojolikams bus susiformavusios realios biochemines strukturos., Kas idomu kad sis reiskinys plinta labai panasiai kaip biologinis virusas keisdamas genetini koda…

  CIA TIK IZANGA KAIP PLITA DESINFORMACIJA.
  Beje jo varikliukas Froidizmas. Seksualinis instinktas. Zmogus randa su smartphonu panoseje kita susireiksminimo erdve. Tarsi ten gyvena princai ir princeses jurie jos jo verti
  ____________________

  O dabar Maisto produktu isnetimo realybe. Juos ismeta ne zmones o supermarketu tinklai pagal galiojancius istatymus.
  Nuo to kad musu gyvenimas vis „gereja“ ir „gereja“, pagal pajamas eurais maisto produktai brangsta dar greiciau..
  Zmones nebeiperka elementarios sveikos mitybos. Ziuri ziuri etiketes, skaiciuoja skaiciuoja varganus centus, kuo toliau tuo labiau.
  NA O SUPERMARKETAI PRIVERSTI PROGNOZUOTI MAISTO PRODUKTU „UZVEZIMUS“, IR PRIE SIU DIENO GYVENIMO LIETUVISKOS KOKYBES DAZNAI APSISKAICIUOJA. STAI KUR PRODUKTU ISMETIMO ESME…

  Jus man parodikite seima kuri jau taip atsiputus meto maisto produktus. Cia tas pats kas kai i jura pilami grudai tanklaiviais, o Afrikos salys badauja.

  IR TAI LABAI GERAS PVZ KAIP PLINTA SOCIALINIAIS TINKLAIS INFORMACINIS VIRUSAS. O JU BEGALES.
  MIESTE PAZIUREKITE KIEK INFORMACINIU ZOMBIU SU SMARTPONAIS PRIES NOSI…
  Kad jie zinotu kad tai ne siaip tusciai leidziamas laikas, tai kaip minejau ju smegeninese formuojamos realios biochemines strukturos. Jas realiai butu galima matyti per mikroskopa.

  • Beje informacini zombi kurio socialiniai tinklai jau pazeide smegenis biologiskai, be smartphono mieste atpazinti dar lengviau.
   Su snartphonias tai tarsi alkoholikai kurie siurbia informacini narkotika, o atitruke is namu nuo kompiuteriu jau apsvaige…

   Imkim pusamze moteri. 40-50 metu. Suzalota biochemiskai socialiniu tinklu galima atpazinti is 100 metru. Nes jos eisena ir kuno kalba labai israiskinga. Tai dazniausiai moteris kurios jau issiskyrusios bet vaikai gana paauge ir savarankiski. Ju visa eisena ir kuno kalba sako, kokia cia Anykciai niekinga aplinka, niekada nesupras jos pakyletos princeses. Ir apskritai kokie cia visi apgailetini lyginant su ja,.
   O va ten grizus namo, anapus kompiuterio ekrano va ten tikras pasaulis, va ten tai princai kurie isnes ja tokia nuostabia is Anyksciu niekingos kudros i ta pasauli kur princai varles buciuoja… Net eziuperi mazojo princo pasaulis daug realesnis…..

   O ta princese net nesumasto kad tas kompiuteris formuoja vakaras is vakaro jos smegenyse realias biologines strukturas, kur anapus kompiuterio ekrano sedi prinai: arba is ikalinimo istaigu, arba potencialus pabegeleiai is islamo krastu, jau masiskai uzstrige Lietuvos muitinese savo super jacgtomis ir tik reikia ju princesems padet jas ismuitint ir visas pasaulis po ju kojomis. Ir vaikai…

   MIELOSIOS ANYKSCIU PRINCESES SUPRASKIT VIENA… PASAKYSIU RUSISKAI VIENA SAVO CITATA. ATSIPRASAU LIETUVIU KALBOS JA SUNKIAI ISREIKSTI JAUSMUS…

   VRIEMIA LIUBIT
   VRIEMIA UMIRAT
   NO S REALNIM MUZIKOM V PASTIELIE
   A NI SMORTPHONOM V RUKAH…
   _______________________________

   Va apie ka reikia mastyti…. O ne maisto ismetimo programas, kuri sukelia Big mac indekso didejimas, kurio jau neskelbia kazkur nuo 2015 metu……….

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.