Saulė anykštėnams šildys pinigines

2020 m. gegužės 19 dieną  rajono savivaldybės tinklapyje pasirodė informacija, kad gautas finansavimas atsinaujinančių energijos išteklių diegimui Anykščių rajone. Praeitą savaitę ant Anykščių savivaldybės pastato stogo buvo sumontuoti saulės energijos moduliai. 

Lietuvos Respublikos aplinkos ministerija skyrė finansavimą pagal Klimato kaitos programos priemonę „Atsinaujinančių energijos išteklių (saulės, vėjo, geoterminės energijos, biokuro ar kitų) panaudojimas visuomeninės ir gyvenamosios (įvairių socialinių grupių asmenims) paskirties pastatuose“ keturiems Anykščių rajono savivaldybės objektams: Anykščių r. Troškūnų Kazio Inčiūros gimnazijai: „Atsinaujinančių energijos išteklių (saulės) panaudojimas Troškūnų Kazio Inčiūros gimnazijos pastate“ (68 836 Eur); Antano Vienuolio progimnazijai: „Atsinaujinančių energijos išteklių (saulės) panaudojimas Antano Vienuolio progimnazijos pastate“ (45 159 Eur);Anykščių rajono savivaldybės administracijai: „Atsinaujinančių energijos išteklių (saulės) panaudojimas Anykščių rajono savivaldybės administracijos pastate, J. Biliūno g. 23, Anykščiai“ (20 010 Eur); Anykščių kultūros centrui: „Atsinaujinančių energijos išteklių (saulės) panaudojimas Anykščių kultūros centro pastate“ (60 596 Eur).

Šiems projektams finansuoti Europos Sąjungos lėšomis skirta daugiau nei 190 tūkst. eurų. Rajono savivaldybė nuo bendros projekto sumos prisidėjo 25 procentais.   

Praėjus beveik metams nuo laiko, kai Aplinkos ministerija skyrė keturiems rajono objektams finansavimą pagal Klimato kaitos programos priemonę, „Šilelis“ teiravosi įstaigų vadovų ar  jų pavaduotojų,  kaip vyksta darbai. 

„Šileliui“ susisiekus su Anykščių kultūros centro direktore Dijana Petrokaite, ji klausimą peradresavo centro ūkio reikalų specialistui Edmondui Dyburiui.

„Galiu pasakyti, kad darbą meistrai atliko greit ir profesionaliai.  Man teliko tik atrakinti duris ir parodyti kur geriau užlipti ant stogo bei teisingai užsandarinti. Derinome ūkiškas smulkmenas. Kultūros centro stogas daugiapolinis, meistrai viską sujungė į visumą, įžemino ir užslėgė, kad vėjas nenuplėštų fotovoltinių modulių lakštų. Projekto vykdymą laimėjusios įmonės meistrai viską atliko pagal suderintą projektą, kurį parengė savivaldybės pasamdyta firma.  Projektas turėjo atitikti klasifikaciją, tad teko kažką keisti, techniškai atitinkančius fotovoltinius modulius. Ant Kultūros centro stogo sudėjo pačius naujausius, korėjiečių gamybos.  Visi gamintojai stengiasi iš kuo mažesnio ploto gauti didžiausią galią. Nuo projekto pradžios pasikeitė vieno fotovoltinio elemento galia  nuo 325 vatų iki 370 vatų. Bendra mūsų saulės elektrinės galia 68 kilovatvalandės. Dar naudotis negalime, nes projekto atlikėjai nepridavė darbų Energijos skirstymo operatoriui. Gausim iš ESO patvirtinimą, kai jie pastatys dvipusį skaitiklį, kuris parodys  teikiamos į tinklą ar gaunamos iš tinklo elektros energijos balansą. Jei mūsų ant stogo esantys fotovoltiniai moduliai pagamins daugiau energijos, negu mes sunaudojame, ESO saugos mūsų pagamintą elektros energiją, bet už pasaugojimą ESO mums teks sumokėti…“ – pasakojo Kultūros centro  ūkio reikalų specialistas Edmondas Dyburis.

A. Vienuolio progimnazijos direktorės Danutės Mažvylienės pavaduotojas ūkio reikalams Robertas Deveikis taip pat tikino, kad saulės baterijos ant mokyklos stogo buvo sumontuotos labai greitai ir kokybiškai.

„Tai labai įdomi naujovė  mokyklai, nes baterijos turėtų pagaminti apie 80 proc. mūsų sunaudojamos elektros energijos. Saulės baterijų elementai sumontuoti ant sporto salės stogo ir dar viena grupė ant pačios aukščiausios mokyklos stogo vietos. Mokykla per metus sunaudoja virš 55 MWh energijos, baterijos per metus pagamins apie 48 MWh.  Naują techniką teks prižiūrėti, teks kelti vartotojo kvalifikaciją. Yra motyvacija tapti kažkurioje srityje raštingesniu“, – sakė R. Deveikis.

Troškūnų K. Inčiūros gimnazijos direktorės Aušros Sapkauskienės pavaduotojas ūkio reikalams Artūras Pupkis į klausimą apie atliktus darbus atsakė su humoru.

„Elektra yra toks dalykas –
be spalvos, be skonio, be kvapo, jos nei pagausi, nei paragausi. Galima kalbėti tik apie elektros kainą. Meistrai sumontavo saulės baterijas per tris dienas. Sudėtos saulės baterijos ant stogo ir niekam nekliūna, viskas su jomis gerai. Jos ekologiškos, vadinasi, naudingos. Dar praeiviams įdomu, nes visos sudėtos nuo gatvės pusės.  Saulės baterijų efektyvumas pasimatys vėliau, kiek tai sutaupys gimnazijai, taip pat sužinosime po metų“, – sakė direktorės pavaduotojas ūkio reikalams.

Rajono savivaldybės Statybos skyriaus vyriausiasis specialistas Valentinas Vitkūnas, atsakingas už techninius darbus, į ilgas kalbas nesileido.

„Aš niekur nesikišau, tik žiūrėjau, kad pastato stogas neįlūžtų…“ – trumpai atsakė.

Daugiau nei 60 elektrinių, kurių bendra galia apie 20 MW,  Lietuvoje įrengusi UAB „Eternia Solar LT“, šiuo metu Anykščiuose vykdo 4 projektus.  „Šilelis“ telefonu susisiekė su  saulės elektrinių rangos įmonės UAB „Eternia Solar LT“ vadovo dr. Andriumi Džiaugiu ir teiravosi, kaip vyksta fotovoltinių modulių montavimas.

„22 kW galios saulės elektrinės ant Anykščių savivaldybės stogo įrengimo darbai pradėti kovo 25 dieną, o šiuo metu projekte vykdomi pabaigos darbai. Planuojama, jog saulės elektrinė pradės gaminti elektros energiją jau balandžio mėnesio pabaigoje ir per metus sugeneruos apie 21 MWh elektros energijos.

Darbai artėja link pabaigos ir A. Vienuolio progimnazijoje bei Troškūnų  K. Inčiūros gimnazijoje. 50 kW ir 80 kW galios elektrinės per metus pagamins 48 MWh ir 76 MWH elektros energijos bei ženkliai prisidės prie mokyklų sunaudojamos elektros energijos padengimo. Atsinaujinančios saulės energijos naudojimas mokyklose padės ne tik sutaupyti, bet ir edukuoti jaunąją kartą apie ekologijos naudą bei alternatyviąją energiją.

Anykščių kultūros centro stogą papuoš 70 kW saulės elektrinė. Projekto įrengimo darbai pradėti kovo 9 dieną, o projektas bus užbaigtas jau balandžio pabaigoje. Per metus kultūros centro elektrinė pagamins 66 MWh elektros energijos“, – kalbėjo bendrovės vadovas pridurdamas, kad visi šie Anykščiuose vykdomi projektai –
įkvėpimas bet kuriam Lietuvos miesteliui.

„Džiugu, kad Anykščiai nepraleido puikios progos pasinaudoti valstybės skiriama parama saulės elektrinių įrengimui. Mokyklose bei kituose bendruomenei svarbiuose taškuose įrengtos saulės elektrinės atlieka ne tik taupymo funkciją, bet parodo tvarią miesto poziciją, norą imtis pozityvių pokyčių ir tapti pavyzdžiu visai bendruomenei. Tikime, kad miestas taps pavyzdžiu ir regione veikiančioms pramonės įmonėms“, – sakė
A. Džiaugys, primindamas, kad šiemet pirmojo kvietimo teikti paraiškas paramai komercinėms saulės elektrinėms laukiama jau balandžio mėnesį.

Dalina RUPINSKIENĖ

„Šilelis“ 2021-04-10 Nr. 14 (1285)

4 komentarai

  1. Atsimenu kai Tubiis priešinosi taryboje projektui, sakė kad nupjaus medžius ir taip pakenks miestui. Oi klaunas

  2. Tik kodėl žmonėm ne kompensuoja,tik išskirtiniams,visas Anykščių kraštas pasidengtu,parodykit kaip tai padaryti kaip ir jūs?.

    • ❓ ➡ 🙄 💡 👿 😥 ❓
      Kompensuojama uz 1kw saules elektrines , 322 eur.. Iki 10kw…. 1kw elektrines panasiai 1000kw.h per metus… Daznai firmos rengiancios elektrines nepateikia kainu. Ir jei teisingai supratau . 100kv/m2 nelabai apsiltintas namukas sunaudoja apie 10 000kw/h . Butu kaip tik toks kiekis is 10kw elektrines… Pajungus silumos siurbli ir 3-5 kw elektrines gal uztektu…. Firma firmai nelygu kainomis uz irengima. Maciau kad praso ir iki 400 euru uz 1kw irengima uz Lietuviskus Solitek modulius, kas su kompensacija butu vos ne veltui ir kelis kart brangiau uz uzsenietiskus…….. iki 1000 eur kilovatas.

      Tik as nesuprantu vieno… Kodel taip nedekingai kulturos sostine, diskriminuoja kaimu bendruomeniu patalpas versdami salti ir sildytis viduramzio salygomis, malkomis…… Pagaliau kaimu bendruomenese pastacius tuos pacius Lietuviskus Solitek saules modulius. Pagaliau ir kad nelabai efektyvu, bet pigiai irengiama Oras- Oras silumos siurbli, su ES kompensacija nebutu dideles islaidos savivaldybei.

      O juk butent kaimu bendruomenes laiko didiji rajono kulturos ramsti, nors ir ne taip nublizginta svitinciomis griliandomis.

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.