Prieš vykdami poilsiauti pasitikrinkite žinias apie vabzdžių įgėlimus

Karšti orai ir saulė šį savaitgalį vilios daugiau laiko praleisti gamtoje, tačiau malonų laisvalaikį gryname ore kartais gali sugadinti vabzdžių įgėlimai. Nesvarbu, įgėlė širšė ar paprasčiausias uodas, „Eurovaistinės“ vaistininkė Jovita Aleknienė pataria nekentėti ir nedelsiant imtis paprastų ir netgi natūralių priemonių, kurios palengvina simptomus. Taip pat ji dalinasi paprastais patarimais, padėsiančiais užkirsti kelią vabzdžių įgėlimams.

Padeda šalti kompresai ir ramunėlės

Atšilus orams suaktyvėjo uodai. Vaistininkė pasakoja, kad šiuo metu vaistinėse apsilanko daugiau uodų sugeltų žmonių, besiskundžiančių ir pirmosiomis alerginėmis reakcijomis.

„Visų pirma, uodo įkąstą vietą reikėtų pašaldyti naudojant šaltą kompresą arba vėsinantį poveikį turinčius gelius. Visi šie geliai sudėtyje turi priešalerginių ir priešuždegiminių vaistų, tad jie iš karto vėsina malšindami niežulį, taip pat palaipsniui mažina uždegimą, patinimą ir raudonį. Itin svarbu nepamiršti – niežtinčių įkandimų kasyti negalima, nes taip tik padidinsite tinimą bei sustiprės infekcijų rizika”, – sako J. Aleknienė.

Jei namuose nėra vaistinių preparatų, pirmajai pagalbai po uodų įkandimų vaistininkė rekomenduoja išbandyti ramunėlių kompresus. Taip pat galima tiesiog patrinti įkastą vietą stipresne ramunėlių arbata suvilgytu vatos diskeliu. Ramunėlės pasižymi antiseptiniu bei raminamuoju poveikiu, todėl trumpam gali numalšinti niežėjimą įkandus uodui.

Gėlių kvapo kvepalus pataupykite rudeniui

Norint išvengti bičių širšių, vapsvų įgėlimų, vaistininkė pataria neiti į lauką pasikvėpinus stipraus gėlių kvapo kvepalais. Moteriški rožių ar pakalnučių aromatai pritraukia vabzdžius, taip pat juos gali privilioti ledų ar vaisių kokteiliai, todėl rekomenduojama gamtoje vengti saldėsių.

„Ieškant stipresnės apsaugos, galima rinktis vabzdžius atbaidančius repelentus. Tik labai svarbu atkreipti dėmesį į jų naudojimo subtilybes – vienus galima purkšti ant rūbų, o kiti gali būti naudojami tik ant odos. Taip pat svarbu pasižiūrėti nuo kokio amžiaus galima naudoti priemonę, nes mažesnių vaikų oda yra jautresnė, lengviau pažeidžiama, tad kai kurios priemonės gali sudirginti jų odą”, – atkreipia dėmesį J. Aleknienė.

Vaistininkė priduria, nuo uodų įkandimų gali padėti apsisaugoti ir natūralūs eteriniai aliejai. Geriausiai juos atbaidys čiobreliai, levandos, citrinos, citrinžolės, rozmarinai ir pipirmėtės.

Alergijų grėsmė

Neretai manoma, kad alergiją sukelia tik bitės ir širšės. Visgi vaistininkė atskleidžia, kad alerginių reakcijų pasitaiko ir po uodų įkandimo. Tokias vietas įprastai galima numalšinti vaistais nuo alergijos. Šie ne tik skatina greitesnį gijimą, malšina tinimą, bet ir mažina niežėjimą. Jaučiant didelį skausmą, galima išgerti ir vaistų nuo jo.

 „Tačiau įgėlus bet kokiam vabzdžiui, būtina stebėti organizmo reakcijas. Labai alergiškiems žmonėms po įgėlimo gali prasidėti anafilaksinis šokas, o tai labai rimta būklė,  reikalaujanti greitos reakcijos. Pastebėjus tokius simptomus kaip dusimas, kraujospūdžio nukritimas, baimė, nerimas, burnos ertmės tinimas būtina skubiai kreiptis į gydytoją. Kol nukentėjęs žmogus dar gali nuryti, būtina suvartoti priešalerginių vaistų”, –  pažymi J. Aleknienė.

Saugokitės prabudusių erkių

Vasarą reikėtų nepamiršti ir erkių. Planuojantiems laiką gamtoje vaistininkė pataria turėti su savimi ne tik repelentus apsaugai nuo erkių, bet ir dezinfekantą ir pincetą, kad galėtumėte saugiai ištraukti įsisiurbusią erkę.

„Net jeigu esate pasiskiepiję nuo erkinio encefalito, būtina saugotis erkių, nes jos nešioja ir pavojingą Laimo ligą. Rinkitės repelentus, kurie būtų skirti ne bendrai apsaugai nuo vabzdžių, o saugotų išskirtinai nuo erkių. Ir jeigu, visgi, jums įsisiurbė erkė, ištraukite ją taisyklingai – suimkite erkę pincetu kuo arčiau savo odos ir staigiu judesiu patraukite ją į save. Tuomet dezinfekuokite žaizdą ir ateinančias 1-8 dienas įdėmiai stebėkite, ar neatsirado erkinio encefalito simptomai, kurie dažnai gali priminti peršalimą. Taip pat atkreipkite dėmesį, ar įkandimo vietoje neatsirado raudonas apskritimas, būdingas Laimo ligai“, – sako vaistininkė J. Aleknienė.

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.