Po A. Baranausko klėtelę naršė mobilieji ekspertai

Gegužės pabaigoje du svarbūs Anykščių krašto kultūros paveldo objektai – Antano Baranausko klėtelė ir Jono Biliūno namas-muziejus – sulaukė neįprastų svečių, kurie itin atidžiai žvalgėsi po pačius slapčiausius šių paminklinių pastatų kampelius.

Mobilieji prevencinės priežiūros specialistai Emilija Armakauskaitė ir Skirmantas Šapranauskas, atsigabenę turtingą specialiosios įrangos komplektą ir porą gegužės dienų jau padirbėję Anykščių krašte, –  tai projekto „FIXUS Mobilis“ komanda.

„FIXUS“ projektą įgyvendina Kultūros paveldo centras kartu su Kultūros infrastruktūros centru bei Lietuvos ir Norvegijos partneriais. Šis projektas finansuojamas iš Europos ekonominės erdvės finansinio mechanizmo kultūros programos 2014–2021 m. lėšų.

Projekto metu buvo suformuotos trys mobiliosios komandos, kurios prižiūri, stebi, tiria, teikia ataskaitas apie atrinktų paveldo statinių būklę, konsultuoja objektų savininkus ar valdytojus, atlieka nedidelius priežiūros darbus objektuose. Projekto vykdytojai yra gavę 78 paraiškas, iš jų buvo atrinkti 58 objektai, su kuriais specialistai toliau dirbs. Šiuo metu projekto mobiliosios specialistų komandos visoje Lietuvoje vyksta į atrinktų objektų apžiūras ir juose vykdo priežiūros darbus.

A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinis muziejus šiam projektui buvo pateikęs tris paraiškas – ir visos jos įveikė atranką. Tad trys pastatai (be minėtų dar ir Didžiulių šeimos namas-muziejus Griežionėlėse) bus nuodugniai ekspertų ištirti, atlikti būtiniausi priežiūros darbai.

Nuo pamatų iki pastogės apžiūrėjęs J. Biliūno tėviškės namus, specialistas S. Šapranauskas pirmiausiai atkreipė dėmesį į rūpestį keliantį paviršinio vandens nutekėjimą aplink pastatą, įžvelgė neteisingai suformuotus ir nykstančius nendrėmis dengto stogo šonus. A. Baranausko klėtelės konstrukcijų būklė įgudusiam ekspertui liudijo apie įvairius jai nutikusius ir žalos padariusius įvykius per porą šio pastato gyvavimo šimtmečių.

Mobilioji komanda ne tik parengs ir pateiks išsamias pastatų būklės ataskaitas, kurios praturtins ir muziejininkų žinias apie saugomus objektus. Specialistai netrukus sugrįš į Niūronis su būtiniausiomis medžiagomis ir įrankiais, pasirengę atlikti numatytus priežiūros darbus.

Europos ekonominės erdvės lėšomis visiškai finansuojamos paslaugos, suteikiamos Muziejui, gali būti ir išplėstos – mobiliosios komandos dar laukia Didžiulių sodyba Griežionėlėse, tokio dėmesio galėtų tikėtis ir kaip kultūros paveldo vertybė saugomas pirmąjį savo šimtmetį jau baigiantis A. Vienuolio namas-muziejus.

A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinio muziejaus informacija

Projekto „FIXUS Mobilis“ specialistas S. Šapranauskas įdėmiai apžiūrėjo A. Baranausko klėtelės stogo konstrukcijas. T. Kontrimavičiaus nuotrauka.

2 komentarai

  1. Baigiantis Verbicko kadencijai, baigia supūti ir muziejaus pastatai. Naujas direktorius turės gražaus darbo

    • Ar tu žinai?

      nereikia čia savo pavydo liežuvio ir nagų barškinti. Muziejus visą laiką turi ir turės darbo, o dabartinis direktorius tikrai daug įdeda pastangų muziejaus objektams ir veikloms išlaikyti, tik ne viskas nuo direktoriaus priklauso savivaldybei pavaldžioje įstaigoje 🙂

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.