Vykstant pavasarinei paukščių migracijai – didėja ir paukščių gripo grėsmė

  Stebint šalį pasiekusius ar praskrendančius paukščių būrius bei pavienius paukščius, didėja galimybė naminiams paukščiams užsikrėsti paukščių gripu. Todėl Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) atkreipia visų naminių paukščių augintojų dėmesį ir primena, kad šiuo laikotarpiu ypač svarbu apsaugoti laikomus paukščius nuo kontakto su laukiniais paukščiais, taip pat tinkamai laikytis biologinio saugumo ir kitų reikalavimų.

Naminiai paukščiai yra ypač imlūs paukščių gripo virusui, todėl paukščių laikytojų prašome įvertinti kylančias rizikas ir dar atidžiau saugoti paukščius nuo šios greitai plintančios užkrečiamosios ligos. Šiuo paukščių migracijos periodu visiems naminių paukščių laikytojams Lietuvoje privaloma laikinai laikyti savo naminius paukščius uždarytus arba galima juos išleisti tik į iš visų pusių aptvertas teritorijas, nesusisiekiančias su natūraliais ar dirbtiniais vandens telkiniais.  Paukščiai užsikrėsti gali ir per  užterštą pašarą, vandenį ar užterštus rūbus bei transporto priemones.

Nors šios Europoje plintančios atmainos paukščių gripas žmonių sveikatai pavojaus nekelia, veterinarijos specialistai atkreipia dėmesį, kad jį dažniausiai perneša virusu užsikrėtę migruojantys laukiniai vandens paukščiai, kurie užkrečia aplinką. Todėl labai svarbu vengti tiesioginių kontaktų tarp dirbančiųjų paukštininkystės ūkių viduje ir išorėje, dezinfekuoti batus, instrumentus ir kitus įrankius, kurie naudojami atliekant paukščių priežiūros darbus, kuo dažniau skalbti darbo drabužius. Taip pat naminiai paukščiai negali būti girdomi paviršinių vandens telkinių vandeniu, tad geriausia, kad jų girdyklos ir pašaras būtų laikomi po stogu arba paukščių laikymo patalpose, kad nepasiektų laukinių paukščių.

Nacionalinis maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutas  kovo 2 dieną patvirtino didelio patogeniškumo paukščių gripo viruso diagnozę dviem gulbėms nebylėms, kurių gaišenos buvo rastos Kaune ir Klaipėdoje. VMVT duomenimis, tai jau penktas ir šeštas paukščių gripo atvejai, šiais metais nustatyti laukinėje faunoje.

Abi gulbių gaišenos, kurioms patvirtintas H5N8 atmainos paukščių gripo virusas, rastos Kauno ir Klaipėdos miesto savivaldybių ribose, šalia vandens telkinių – Danės ir Nemuno upių. Paukščių migracijos periodu laukinių vandens paukščių platinamas virusas gali būti pernešamas mechaniškai ant rūbų, apavo ar transporto priemonių. Apsisaugoti ir užkirsti kelią viruso patekimui į paukščių laikymo vietas galima tik griežtai laikantis biologinio saugumo priemonių ūkiuose.

Didelio patogeniškumo paukščių gripo atvejų laukiniams paukščiams ir naminių paukščių laikymo vietose vien per šiuos metus jau nustatyta 24 Europos valstybėse, daugiausia protrūkių ūkiuose kilo Prancūzijoje (409), Vokietijoje (33) ir Lenkijoje (24). Virusas laukiniams paukščiams patvirtintas ir Latvijoje (25), Estijoje (1) ir kt. Dėl šios itin užkrečiamos paukščių gripo atmainos Europoje šiemet sunaikinta beveik 5,8 mln. paukščių.

Primenama, kad užsikrėtę naminiai paukščiai nustoja lesti, gerti, sunkiai kvėpuoja, pamėlsta jų skiauterės, barzdelės, patinsta galvos ir kaklo audiniai, atsiranda kraujosruvos odoje ir gleivinėje. Nuo ligos gali nugaišti visi ūkyje laikomi paukščiai.

Radusių nugaišusį laukinį vandens paukštį ar pastebėjus netipinę paukščių elgseną, būtina nedelsiant informuoti privatų veterinarijos gydytoją ar VMVT Anykščių skyrių tel. 8 61014588.

Audronė Zdanevičienė, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos
Utenos departamento Anykščių skyrius
Vedėja – valstybinė veterinarijos inspektorė

5 komentarai

  1. Ir vėl ..

    Gąsdinimai ? Leiskit gyvent mums !

  2. rajone nesigirdejo , kad egzistuotu paukstynas , o ir kaime niekas jau nebelaiko nei vistu , nei gaidziu ,nei anciu su zasim ,jeigu kokia kanarele laiko tai kambaryje uzdaryta ir i lauka neisleidzia , kad i siltus krastus neisskristu.

  3. GAL GERIAU KORONA UZDAROM TVARTAN PAUKSTIS MAITINA MUS KORONA MAITINA MIRTIM

  4. karondu myslynu ti pauksciai nepernesa

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.