Netikėta grėsmė turizmui – kraujasiurbiai mašalai

Druskininkų gyvenimą jau keletą metų vasarą apsunkina kraujasiurbių mašalų atakos. Panašu, kad šitie vabzdžiai, kurie išsirita vandens telkiniuose, pasiekė ir Anykščių rajoną.

Sodybą prie Nevėžos ežero turintis Žilvinas Pranas Smalskas pasidalino nuotraukomis, kaip atrodo po šių vabzdžių atakos. „Saulei nusileidus nusirengiau ir išėjau šienauti. Jaučiau, kad kanda uodai. Tik kaip nuvaikyti: rankos užimtos, uodegos neturiu. Pasirodo, čia ne uodai, o atvykėliai iš Sibiro. Nežinau kaip lietuviškai pavadinti, rusiškai – мошкара. Kokia bus kurorto ateitis?“ – rašė Ž. P. Smalskas. Jis sakė, kad taip sukąstas yra pirmą kartą, o kai pamatė, kad iš žaizdų bėga kraujas, sakosi ėjęs specialiai pasigauti savo skriaudikų. „Deja, neradau vabzdžių specialisto, kuris detaliai išaiškintų“, – sakė Ž. P. Smalskas (Ž. P. Smalsko nuotraukos).

Paskelbus žinią, anykštėnai komentavo, kad ir kitose Anykščių vietose yra patyrę šių vabzdžių atakų. „Praeitą vasarą mane apkandžiojo ant Kalitos kalno, tai daugiau nei savaitę buvau sutinusi. Antrą parą po sukandžiojimo tiesiog gulėjau, buvau be jėgų. Tai baisūs vabzdžiai!!! Kol jie dar pas mus neprisidaugino, būtų gerai jų atvykimą sustabdyti“, – dalinosi viena anykštėnė, o kitas anykštėnas tvirtino, kad jų yra ir Ažupiečiuose.

Pirmiausia prieš keletą metų kraujasiurbiai mašalai buvo pastebėti Dzūkijoje, ypač aršiai puolė Druskininkų gyventojus, dabar jie fiksuojami jau ir Vilniuje, ir  Ukmergėje. Kraujasiurbius mašalus tyrę specialistai tvirtina, kad vienintelis būdas reguliuoti jų populiaciją – naikinti lervas pavasarį į Nemuną pilant biopreparato. Šis preparatas pilamas tiek Baltarusijos teritorijoje, tiek Lietuvoje.

Gausiai prisiveisę  kraujasiurbiai mašalai gali paralyžiuoti gyvenimą. Vienoje Rusijos srityje, kur valdžia „pataupė“ ir neskyrė lėšų biopreparatui, gyventojai daugiau kaip mėnesį praktiškai neišeina iš namų, nuo jų atakų žūsta gyvūnai, nes kraujasiurbiai ne tik kandžioja, bet ir užkemša gyvūnų kvėpavimo takus.

Linas BITVINSKAS

8 komentarai

 1. Ažupiečiai Pradėjus į viešumą lįsti informacijai .Pasidomejius Už kartedromo esančiame ezeriuke vakare pastebės aktyvus vabalų (susirinkimas) Nuotraukų nepridesiu bet kojos rankos kaip sušaudytos na ir jausmas ne kaip uodo įkandimas nuo Saulės nusileidimo Vabalų daugiau negu esant ☀️ Ne esu koks gamtininkas ar spec žinovas bet man vabalai labai panašus Malaizijoje esančių kraujasiurbiu pavadinimo nežinau (tingiu ieškoti internete) Būkim sveiki!! Te mus aplenkė tos butibes nes kaip nekarsta jiu nebūna tiek o Pranas tai gy prie Nevėžio gyvena ten pilna invazijos petsaku žuvis išsigyme stirnos albinoses ir t.t

 2. Jedze Svedasų

  raikia, kad šitų klausimų apsvarstytų rajono vadovai rytoj per ekstariamalių sitauacijų valdymo posedį. Anys gal turi kokias instrukcijas kaip padėt apsaugot žmones ir gyvulius nuo mašalų, siurbiančių kraują .
  Gal „Nykšičių“ redakcija gali perduoti tokį signalinį prašymų savivaldybėn, kad valdžia įtrauktų į spręstinų klausimų sąrašą kaip aktualią problemą. Ar aš klystu ir atsakymas iš vakaro aiškus-nėra pinigų ?!

  • Jei dabar gatvėse apšietimas įjungiamas 22:30, praktiškai dar labai šviesu, nereguliuojamataupumo sumetimais, tai manau, kad perteklinį turim biudžetą

 3. Baisu, bet ištversim, kad tik valdžia kraujo negertų…

 4. Jų jau buvo prieš dvidešimt metų.

 5. O dar yra norinčių patvenkti Anykštos upelį. Jei nenuleisime Šventosios užtvankos, o klimatas šiltės, tai greitai patraukliausia prekė Anykščiuose bus apsauginis tinklelis ant langų.

 6. Mane Kane, pjaunant žolę savo kieme sukirto irgi taip pat. Bet nepanašu moskara, man labiau I erkes panašu, nes prie kiekvienos zaizdeles buvo po mažiuką vabaliuką, raudona. Gal tai nimfos? Antra diena labai peršti apie iškąstas akutes. Ne porma karta, tai zinau jog skaudės apie menesį

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.