Meilės ištroškusieji per metus prarado 600 mln. JAV dolerių

Vaizdo įrašų platformoje „Netflix“ Lietuvoje į žiūrimiausiųjų viršūnę pateko dokumentinis filmas „The Tinder Swindler“. Filmas pasakoja apie pažinčių programėlėje „Tinder“ veikusį nusikaltėlį, kuris apgaulės būdu iš patiklių moterų visame pasaulyje išviliojo apie 10 milijonų JAV dolerių. Kibernetinio saugumo kompanijos „Surfshark“ duomenimis, toks scenarijus realybėje nutinka gerokai dažniau nei atrodo iš pirmo žvilgsnio – vien per 2020 m. iš žmonių tokiu būdu pagrobta apie 600 mln. JAV dolerių. Kaip apsisaugoti artėjant Valentino dienai?

Romantinės apgavystės – finansiškai žalingiausios

„Surfshark“ duomenimis, romantinės ir pasitikėjimo apgavystės (angl. confidence and romantic frauds) interneto vartotojams pastaraisiais metais padarė daugiausiai finansinės žalos. Vien 2020-aisis jos kainavo 600 mln. JAV dolerių, o nuo 2015 m. žmonėms atnešė virš 2 mlrd. JAV dolerių nuostolių.

„Romantinės apgavystės ir yra viena iš „phishingo“ atmainų, dažnai vadinama „Medaus spąstais“  (angl. Honey Trap). Nors dažnai ši apgavystė siejama su spec. tarnybų veikla, kai romantinio ar seksualinio susidomėjimo imitacija naudojama svarbios informacijos išviliojimui iš aukos, ši taktika labai dažnai pasitelkiama ir pinigų išviliojimui. Dažniausiai tokios atakos nutaikytos į psichologiškai silpnesnius ar emociškai sudėtingesnį gyvenimo laikotarpį išgyvenančius žmones, todėl vienu metu gali būti pasisavinamos ypač didelės sumos“, – pasakoja Aleksandras Valentij, „Surfshark“ informacinio saugumo vadovas.

Romantinių apgavysčių mastas dar labiau išaugo pasaulį užklupus pandemijai, kai visas bendravimas persikėlė į nuotolinę erdvę. Skaičiuojama, kad dėl to romantinių apgavysčių skaičius išaugo beveik ketvirtadaliu, o kasdien nuo jų visame pasaulyje vidutiniškai nukenčia maždaug 65 žmonės.

„Internetiniai nusikaltimai įgauna vis didesnį pagreitį – šiandien kiekvieną valandą dėl jų žmonės praranda beveik pusę milijono JAV dolerių. Interneto vartotojai turėtų būti ypač budrūs, kad netaptų sukčių aukomis, ypač artėjant Valentino dienai, kuomet romantinių apgavysčių kiekis ženkliai išauga. Žmonėms derėtų ne tik atidžiai įvertinti naujas pažintis, bet ir rūpintis savo skaitmeniniu saugumu perkant Valentino dienai skirtas dovanas ar registruojantis pažinčių portaluose ar programėlėse“, – sako A. Valentij.

Dėmesį atkreipė ir „Netflix“

Prieš pat meilės dieną į internete tykančius romantinius pavojus dėmesį atkreipė ir vaizdo įrašų platforma „Netflix“. Čia pasirodė dokumentika „The Tinder Swindler“, pasakojanti apie nusikaltėlį Simon Leviev (tikrasis vardas – Shimon Hayut), iš moterų visame pasaulyje išviliojusį apie 10 milijonų JAV dolerių.

Dokumentika visame pasaulyje sulaukė susidomėjimo, o Lietuvoje visą savaitgalį buvo žiūrimiausias platformos „Netflix“ vaizdo įrašas.

„Turinio giganto dėmesys kibernetinio saugumo temai – labai sveikintinas. Turime su internete tykančiomis grėsmėmis plačiai supažindinti žmones, mat tokios apgavystės vyksta kasdien. Skaičiuojama, kad kiekvieną dieną dėl jų prarandama apie 1,6 mln. JAV dolerių. Pastebėkite, kad net ir dokumentikoje veiksmas vyksta ne kur nors toli už Atlanto, bet sukasi apie mums puikiai pažįstamas Europos šalis – Norvegiją, Švediją, Nyderlandus ar Čekiją“, – įspėja A. Valentij.

Kaip apsisaugoti?

Ekspertas pirmiausia pataria imtis „sveiko proto“ priemonių, padedančių į sudėtingas situacijas bendraujant internete net neįsivelti.

„Pirmiausia, būkite ypač atidūs, jei ką tik susipažinus su žmogumi, šis labai greitai pradeda kalbėti apie ypač ryškius jausmus – begalinę meilę, amžiną gyvenimą ar šeimos kūrimą. Tai viena pagrindinių apgavikų taktikų, įprastai veikianti labai gerai, nes nutaikoma į romantinių jausmų ištroškusius žmones“, – pataria A. Valentij.

Bandydami sukurti ryšį ar įtikinti sava istorija, nusikaltėliai dažnai bando apsimesti kuo nors, kuo iš tiesų nėra. Įtardami, kad tokia taktika naudojama ir prieš jus, pabandykite paklausti specifinių klausimų, į kuriuos atsakymus žinoti gali tik ne apsimetėliai.

„Jei kažkas bando apsimesti jus puikiai pažįstantis, suveiks asmeniniai klausimai – jūsų artimųjų ar neva bendrų draugų vardai, jų veiklos ar pomėgiai. Jei bandoma apsimesti sėkmingu verslininku, taip pat naudinga paklausti įmonės pavadinimo, ką toje srityje žmogus pažįsta ir kitaip išsiaiškinti tikslias detales, kurias vėliau dar papildomai galima patikrinti internete ir gauti daugiau informacijos“, – pataria ekspertas.

Anot A. Valentij, absoliučia „raudona linija“ rekomenduojama laikyti pinigų perlaidas. Jokiais būdais nepažįstamiems žmonėms nederėtų pervesti pinigų. Jei taip nutiko ir pinigų neatgavote per sutartą laikotarpį, būtina nedelsiant kreiptis į policiją.

„Vienas klasikinių socialinės inžinerijos pavyzdžių yra neturtingų šalių gyventojų finansinės pagalbos prašymas, siekiant gauti vizą ar lėktuvo bilietus tam, kad šie neva atvyktų aplankyti savo naujos mylimosios ar mylimojo. Žinoma, tokiais atvejais pinigai pasisavinami, panaudojami kitur, o apgavikai dingsta be žinios. Todėl į bet kokius prašymus pervesti pinigus reaguokite ypač atidžiai“, – teigia A. Valentij.

Paulius Udra

„Surfshark“ komunikacijos projektų vadovas

3 komentarai

  1. Ar jauna ar sena p-stis nori ir gana

  2. ❓ ➡ 🙄 💡 👿 😥 ❓
    Kai keliate straipsnius, informacija reikia tikrinti… Straipsnis jau praejes kelis etapus sugedusio telefono principa iki geltonosios spaudos.
    Ten pagrinde gyvai veikes aferistas, arba apvogdavo seimas, arba ikalbedavo savo aukas investuoti i piramides principu veikiancias akcijas.
    ___________________________________________________________________________________________________________
    O kas liecia virtualias pazintis, jose nera rasta nusikaltimo sudeties…. Ir veikia labai paprastu principu, kad praktiskai kiekvienoje moteryje gyvena maza princese, kuri nelaiminga vien todel, kad savojo princo nerado.. Atrodo banalu, naivu, kvaila bet kiekvienoje moterije gyvena tokia mergaite kuri tiks save apgaudineja, kad is tokio amziaus isaugusi…. Tai yra kertinis sio principo akmuo..

    Toliau tik techninis reikalas. Veikia paprastai treciuju pasaulio spalvotosios rases atstovai. Vagia dazniausiai is JAV princu, karininku, verslininku plius kurie dar isvaizdus nuotraukas, sukuria fiktyvias anketas… Ir toliau per ivairias pazinciu platformas moterims dazniausiai rasineja ne gyvai, o kompiuterine programa. Kuri veikia pakankamai primityviai, liaupsinamas dailiosios lyties atstoviu grozis, kaip tas princas vien apie tokia svajojo ir tra lia lia, tamtaram. Kadangi moteris i tokius laiskus atsakineja labai panasiai, buvo nesunku jiems sukurti IDE varikliuka kuris is teksto atpazindavo ka atsakyti..

    Na ir viso to reikalo rezume, tas Princas oi Aldonyte< Petrute Onyte negaliu be taves gyventi, plaukiu su savo jachta pas tave, issivesiu tave su ja kaip pasakoje i JAV ir ten mes ilgai ir graziai kartu gyvensime… Ir po kurio laiko tas princas raso, Aldonyte kas ten tavo valstybeje darosi, mus sustabde jusu muitininkai, mano saskaitos laikinai uzblokuotos, ar tu negali pervesti tiek ir tiek pinigu , kad i tokia ir tokia saskaita, kad ismuitinti musu svajoniu Jachta… Paprastai prasomos sumos, nuo keliu iki 10 tukst euru…

    Kadangi nei pacio princo, nei jo svajoniu jachtos salia Marijos zemeje gyvenacios nezemisku vertybiu princeses net nera, savanoriskai pervesti pinigai i koki treciosios salies banka, jokio kriminalo tame nera. O ir damos linkusios nutyleti, sitaip naiviai apsikvailinusios..
    Is kitos puses, nors puse metu maza uzspausta mergaite pabuvojo realybeje, kuri senai jos viduje gyveno…
    ___________________________________________________________________________________________________________
    Vyru psichologija kitokia. Jei moteru viduje gyvena mazosios mergaites princeses, kurioms reikia piliu. Pas vyrus viduje gyvena nerealizuotas MACO, ALFA Patinas. Ir cia geriausiai sukasi tautoje taip vadinamos "barakudos". Ir ju principas ir labai paprastas, primityvus ir gana efektyvus… Ir tai ka gali atlikti barakuda, niekada negales atlikti jokia kad ir pati graziausia ir seksualiausia zmona.
    Kokia jums zmona gali sulyginti kulminacijoje savo vyra, su simtais kitu vyru, ir visa gerkle rekti ach ach turejau begale vyru, bet tokio zveries dar neteko sutikti, ach ach ach… Va sitas ach ach yra pagrindinis barakudu arkliukas. Dauguma ju net nera labai isvaizdzios. Bet jos tiesiog usspaudzia savo auku samone, jas lygindamos su simtais kitu vyru, kaip super mega sekso gigantais.

    Ir atrodo paprasta primityvi schema, bet ji veikia. Jei barakuda matys kad nepavyko aukos smegenis uzspausti, ji toliau net tesinio nedarys finansinem schemom… Nes joms reikia neadekvacios busenos asmenybes. Ko gero ne vienas esate susidure pazistamu tarpe, nei draugai, nei vaikai niekas negali atstatyti siems zmonems realaus pasaulio.

    Yra ir vyrai barakudos… Ir uzspaudzia smegenis, dazniausiai daug vyresnems moterims, suteikdami joms jaunystes eleksyro pojuti.
    Ir be galo sunkus atvejis, nuimti adekvatuma….
    _______________________________________________________________________________________
    Ir cia galima kaltinti aukas, kad kvaili, patys kalti. Is ties pasamoneje dauginimosi instinktas yra vienas auksciausiu ir tie kurie igudusiai juo manipuliuoja igauna didele valdzia savo aukoms.

  3. Anykštėnas

    Jie – jau nebe du, o vienas kūnas.

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.