Juvelyrikos amatas iš arčiau: ko reikia norint tapti šios srities meistru?

Jei reikėtų nutarti, kuri iš pasaulyje egzistuojančių profesijų yra pati kruopščiausia – juvelyro darbas tikrai patektų į dešimtuką. Ši meistrystė apima skirtingų tipų papuošalų gamybą iš brangakmenių ir tauriųjų metalų. Juvelyrinius dirbinius galima pjaustytu, lieti, kalti, todėl juvelyrų mėgstamiausi metalai – auksas, sidabras, platina ir žalvaris. Kitaip tariant visi metalai, kurie yra lankstūs, tąsūs ir pakankamai atsparūs aplinkos poveikiui. Juvelyro profesija gali būti labai kūrybiška ir lygiai taip pat labai tiksli, priklausomai nuo to, kokioje srityje atliekami darbai. Jei juvelyras užsiima papuošalų gamyba pagal užsakymus arba kuria unikalią dirbinių kolekciją – tuomet tai tikrų tikriausias menas, kuriame reikia ne tik vaizduotės, bet ir stipraus žinių pagrindo. Tuo tarpu, jei juvelyras užsiima dirbinių taisymu – jis turi būti įvaldęs pačius įvairiausius įtaisus, tokius kaip dildės, grąžtai, šlifavimo staklės, graviravimui skirti įrankiai ir t.t. Dėl vieno sutiktų visi juvelyrikos pasaulyje dirbantys meistrai – kantrybė ir kruopštumas yra neatsiejama šio amato dalis.

Juvelyrikos istorija

Žodis Juvelyrika kilęs iš olandų kalbos žodžio juweel, reiškiančio brangakmenį. Todėl natūralu, jog šiai meno sričiai priskiriami papuošalai bei kiti smulkūs iš spalvotųjų metalų bei pusbrangių ir brangių akmenų pagaminti daiktai. Ypatingai populiaru juvelyrikoje naudoti auksą, sidabrą, varį, platiną, o populiariausiais akmeninis yra laikomi cirkoniai, perlai, briliantai bei deimantai. Juvelyrikos pradžia yra siejama dar su pirmykščių žmonių laikotarpiu, kuomet žvėrių kaulus bei iltis nešiodavo kaip sėkmės ir galios simbolius. Jie būdavo kabinami ant odos raištelių ir saugodavo žmones nuo pavojų.

Vėliau prasidėjo kita juvelyrikos era – auksakalystė ir akmenkalystė. Patys geriausi šio amato meistrai buvo vertinami visais laikais ir visuomet užimdavo svarbią vietą visuomenėje. Pavyzdžiui viduramžiais, svarbu būdavo ne tik gaminio grožis, bet matoma jo vertė. Tad auksakaliai turėdavo stipriai pasistengti, jog aukščiausio rango žmonės, galėtų demonstruoti savo statusą per papuošalus ir įvairias namų detales – indus, vazas, interjero puošybos elementus.

Tik 19 a., atsiradus įvairiems darbus palengvinantiems mechanizmams, ėmė sparčiai populiarėti juvelyrika artima mūsų laikams. Papuošaluose ėmė ryškėti įvairūs gamtos motyvai – gėlės, lapai, medžių šakelės, o juvelyro darbą pradėjo vertinti iš kruopštumo ir originalumo perspektyvos. Ir nors ilgus metus juvelyrikos pagrindu buvo brangieji metalai, ilgai netrukus atsirado ir pigesnių alternatyvų, kuriuos mes vadiname bižuterija. Taip juvelyrika tapo prieinama beveik kiekvienam, o auksą ir sidabrą ėmė keisti plastikas ar auksavimo ir sidabravimo technikos.

Ar sudėtinga tapti juvelyru?

Kaip ir kiekvienoje profesijoje, svarbiausia noras ir polėkis. Vienos garsios juvelyrikos mokyklos atstovė teigia, jog norint tapti juvelyru nėra svarbus nei amžius, nei prieš tai įgyta profesija. Gyvename tokiais laikais, kuomet keisti savo veiklos sritį yra taip pat priimtina, kaip ir pradėti lankyti naują sporto klubą. Žinoma, prieš pradedant drastiškai įvedinėti pokyčius į savo gyvenimą, verta žinoti, jog būtent juvelyro profesija tikrai nėra pati lengviausia. Labiausiai joje reikalingas atidumas, kruopštumas ir nuolatinė praktika.

Jei save laikote skrupulingais ir mėgstate ilgą, kruopštų kūrybos procesą – aptarkime, nuo ko pradėti, jog tai paverstumėte savo kasdienine veikla. Pirmiausia, šiais laikais galime mėgautis galimybe eksperimentuoti įvairiuose užsiėmimuose. Niekuo nesiskiria ir juvelyrikos sritis. Pačioje pradžioje net nereikia turėti savo priemonių ar specialiai tam pasiruošti. Galite susirasti individualius ar grupinius užsiėmimus ir išbandyti save naujame amplua vos kelioms valandoms. Jei jaučiate, jog ši veikla jums priimtina – toliau žinias galima gilinti jau profesionaluose kelias savaites ar net mėnesius trunkančiuose kursuose. Taip pat, juvelyrų rengimo programas turi kelios Lietuvos profesinio rengimo mokyklos bei Lietuvos dailės akademija. Tad pasirinkimo, kur tobulintis ir ruoštis būti juvelyru tikrai yra daug.

Renkantis studijas, svarbiausia atkreipti dėmesį į mokymų programos sudedamąsias dalis. Itin reikšminga mokymų dalis – supažindinimas su skirtingais metalais bei brangakmeniais, jų apdirbimo galimybėmis ir būdais. Pasidomėjus, galima sužinoti, kokią darbui skirtą įrangą turi mokymo įstaiga. Kuo ji naujesnė, įvairesnė, šiuolaikiškesnė – tuo platesnis bus pažinties spektras ir po mokymų bus lengviau nuspręsti, kuria juvelyriko kryptimi norite eiti. Taip pat svarbu paminėti, jog sertifikuotos mokymo įstaigos, dažnai turi sutartis su juvelyrikos srityje dirbančiomis įmonėmis, tad baigus mokslus būtent tokioje – lengviau studijų pabaigoje susirasti darbą. 

Kokia juvelyrika ir populiari šiais laikais?

Tvari mada ir visų laikų klasika. Bėgant metams, juvelyrikos tendencijos keitėsi taip pat greitai kaip ir drabužių mados. Kiekviena era, kiekvienas etapas turėjo savo papuošalų favoritus ir kai kuriems iš jų buvo lemta tapti visų laikų klasika, pavyzdžiui deimantams ar perlams. Taip pat šiuolaikinis žmogus tiek gyvenime, tiek madoje ieško tvarumo ir ilgaamžiškumo, todėl ypatingai sparčiai juvelyrikos pasaulyje įsitvirtina brangieji metalai ir iš jų pagaminti auskarai, žiedai, grandinėlės. Auksiniai ar sidabriniai juvelyriniai dirbiniai tarnauja ilgus metus, juos lengva prižiūrėti ir kartais net gi keliauja iš kartos į kartą. Tad tvarios mados mylėtojams – tai puikus savybių rinkinys.

Nuotolinio bendravimo mada. Kita papuošalų dalis, populiarėjanti šiais metais – tai ryškūs aprangos akcentai, kurie pagyvina garderobą bendraujant nuotoliniu būdu. Pastaruoju laikotarpiu, komunikacijai persikeliant į kompiuterio ekraną, ypač svarbų vaidmenį atlieka auskarai bei grandinėlės, nes jie yra matomi nuolatos. Grandinės motyvai, masyvūs žiedo formos auskarai – yra būtent tai, ko ieško šiuolaikinės mados žinovas. Tuo tarpu ant grandinėlės dažnai yra kabinamos simbolinės raidės ar nedideli perliukai. Svarbu, jog šis papuošalas būtų stilingas ir derėtų su iki pusės matomu drabužių deriniu.

Simboliai ir vidinė jėga. Nuo pirmykščio žmogaus netoli pajudėjom, jei vertintume papuošalų sektorių. Vis dar ieškome vidinės jėgos, palaikymo, energijos simboliuose ir atitinkamuose metaluose bei akmenyse. Auksas, sakoma, suteikia žmogui jėgos ir pritraukia turtus, rožinis kvarcas prikviečia meilę sau ir kitam, o štai agatas atsako už vidinę ramybę ir gyvenimo džiaugsmą. Todėl ir juvelyrai, kurie išmano ne tik metalo lankstymo meną, bet ir skirtingų gamtos išteklių įtaką žmogui, visuomet turi didelį pasisekimą ir nuolatinį klientų ratą.

Kad ir kokią juvelyrikos kryptį pasirinktumėte, svarbu, jog kurtumėte iš širdies, o jūsų dirbiniai būtų tvarkingi, kruopščiai pagaminti ir unikalūs. Auksosala.lt atstovų teigimu, net ir tie, kurie ieško klasikos, mėgsta išskirtines detales ar originalų juvelyro braižą. Lietuvoje jauniems ir išskirtiniams menininkams taip pat vis lengviau įsitvirtinti, nes vietinė produkcija paskutiniu metu yra itin mėgstama ir vertinama. Svarbiausia idėjos, žinios ir nuolatinis tobulėjimas.

Užsak. Nr. 2408

2 komentarai

  1. Anykščiuose yra koks nors juvelyras?

  2. Juvelyro vardą reikia užsitarnauti. Ir dirbinių kaina kyla nuo vardo žinomumo, ne tik nuo tauriųjų metalų ar brangakmenių rūšies.

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.