Covid-19 Anykščiuose: nuo pirmo atvejo iki dabar

Covid-19 – infekcinė liga, kurią sukelia koronavirusas SARS-CoV-2. Koronavirusai perduodami nuo žmogaus žmogui, dažniausiai artimo sąlyčio su sergančiuoju koronavirusine infekcija metu, pavyzdžiui, namų ar darbo aplinkoje, gydymo įstaigoje, kai tarp ligonio ir sveiko žmogaus būna gana artimas kontaktas (manoma, kad ne didesnis nei 2 metrai). Virusas plinta per orą su kvėpavimo takų sekretų lašeliais, kuriuos žmonės išskiria į aplinką čiaudėdami, kosėdami ar iškvėpdami. Teigiama, kad tai yra pagrindinis infekcijos plitimo būdas.

Pirmas Covid-19 ligos atvejis užregistruotas 2020 m. kovo mėnesio pabaigoje

Pirmas COVID-19 ligos atvejis Anykščių rajone užregistruotas 2020 m. kovo 30 d. Susirgo 59 m. amžiaus kaime gyvenantis vyras. Jo užsikrėtimo aplinkybės nenustatytos.

Iš viso per 2020 m. Anykščių rajone užregistruoti 699 COVID-19 ligos atvejai. Pasveiko 673 sirgę asmenys, mirė  26 asmenys. Nuo COVID-19 ligos mirė 9 sirgę asmenys, nuo kitų įvairių ligų – 17 asmenų. Vyriausias miręs asmuo buvo gimęs 1929 m. (90 m. amžiaus), o jauniausias asmuo – 1965 m. (55 m. amžiaus).

Sergančiųjų skaičius 2021 m. išaugo daugiau nei dvigubai

Anykščių rajone 2021 m. užregistruotas 1 951 COVID-19 ligos atvejis. Sergančiųjų skaičių lyginant su 2020 m. atvejų skaičius išaugo daugiau kaip dvigubai. Pasveiko 1 832 asmenys, mirė – 90 asmenų. Ne visi sirgusieji COVID-19 liga mirė dėl šios ligos. Nuo COVID-19 ligos mirė 49 asmenys, kitų mirusių asmenų (41 atvejis) mirties priežastis – įvairios kitos ligos arba traumos. Vyriausias miręs asmuo buvo gimęs 1926 m. (94 m. amžiaus), o jauniausias miręs asmuo – 1990 m. (30 m. amžiaus). Asmenys, atlikę greitąjį SARS-CoV-2 antigeno testą ir gavę teigiamą rezultatą, taip pat buvo registruoti kaip sergantys COVID-19 liga. Tačiau per nustatytą laiką tyrimą pakartojus taikant SARS-CoV-2 (20219-nCoV) RNR nustatymą tikralaikės polimerazės grandininės reakcijos metodu (toliau – PGR tyrimas) ir gavus neigiamą rezultatą, buvo konstatuojama, kad asmuo COVID-19 liga nesirgo. Tokių atvejų, kuomet atlikus PGR tyrimą pirminė diagnozė nepasitvirtino, buvo 29.

Sergančiųjų COVID liga daugėja

Iki 2022 m. rugpjūčio 1 d. rajone užregistruoti 3 328 COVID-19 ligos atvejai. Pasveiko 3 314 asmenų, mirė 13 asmenų. Nuo COVID-19 ligos mirė 4 asmenys, kitų 9 mirusiųjų asmenų mirties priežastis – įvairios kitos ligos. Vyriausias miręs asmuo buvo gimęs 1924 m. (97 m. amžiaus),  o jauniausias – 1960 m. (61 m.). Kaip ir 2021 m., po teigiamo greitojo SARS-CoV-2 antigeno testo rezultato gavimo per nustatytą laiką atlikus PGR tyrimą ir gavus neigiamą rezultatą pirminė diagnozė nepasitvirtino 1 atvejui.

Daugėja pakartotinai užsikrėtusiųjų

Didėjant sergančiųjų skaičiui, pasitaiko atvejų, kuomet tas pats asmuo užsikrečia ir suserga COVID-19 liga jau ne pirmą kartą.  Tyrėjai nustatė (tyrimo rezultatai buvo pristatyti 2022 m. balandžio 23-26 d. Lisabonoje (Portugalija) vykusiame Europos klinikinės mikrobiologijos ir infekcinių ligų kongrese (ECCMID)), trumpiausias žinomas laikotarpis, po kurio buvo pakartotinai užsikrėsta COVID-19 liga, siekia 20 dienų. Šis atvejis rodo, kad Omikron atmaina sugeba išvengti anksčiau susiformavusio imuniteto, įgyto natūraliai užsikrėtus kitomis atmainomis arba pasiskiepijus. Kitaip tariant, žmonės, kurie jau sirgo COVID-19 liga, neturėtų manyti, kad pakartotinai nebeužsikrės, net jei ir yra visiškai pasiskiepiję. Tiek ankstesnis užsikrėtimas kitomis atmainomis, tiek skiepai užsikrėtusius Omikron atmaina iš dalies apsaugo nuo sunkios ligos formos ir nuo patekimo į ligoninę.

Anykščių rajone 2020 m. pakartotinai COVID-19 liga užsikrėtusių asmenų užregistruota nebuvo, 2021 m. užregistruota 15 pakartotinių ligos atvejų, o iki 2022 m. rugpjūčio 1 d. užregistruoti 336 pakartotinių užsikrėtimų atvejai.

Asmenims, pajutusiems COVID-19 ligai būdingus simptomus (kosulį, karščiavimą ar dusulį ir kt.), rekomenduojama:

  • likti namuose, neiti į darbą ar ugdymo įstaigą, nesilankyti viešose vietose, vengti kontaktų su kitais asmenimis;
  • atlikti savikontrolės greitąjį antigeno testą. Gavus teigiamą testo rezultatą, apie tai informuoti registracijos pas šeimos gydytoją metu;
  • kreiptis konsultacijos į savo šeimos gydytoją. Jis spręs dėl Jums reikalingų tyrimų atlikimo ir gydymo, jeigu reikia, išrašys nedarbingumo pažymėjimą;
  • jei yra galimybė, kol yra simptomai būti atskiroje patalpoje nuo kitų šeimos narių;
  • jeigu prireikia bendrauti su šeimos nariais, dėvėti respiratorių arba medicininę kaukę, laikytis atstumo;
  • kuo dažniau vėdinti gyvenamąją patalpą 10 min. plačiai atvėrus langą;
  • kuo dažniau plauti rankas su muilu jas muiluojant ne trumpiau nei 20 sekundžių;
  • kosėjant ar čiaudint užsidengti burną ir nosį vienkartine servetėle arba tai daryti į sulenktą alkūnę;
  • dažnai liečiamus paviršius gyvenamojoje vietoje kasdien valyti įprastiniais paviršiams skirtais valikliais.

Kartu su sergančiuoju gyvenantiems asmenims izoliuotis nereikia

Asmenims, turėjusiems kontaktą su kartu gyvenančiu asmeniu, kuriam patvirtinta COVID-19 liga, izoliuotis nereikia, tačiau reikia žinoti keletą dalykų.

Būtina stebėti savo sveikatos būklę. Pasireiškus COVID-19 ligai būdingiems simptomams (peršalimo simptomams, kosuliui, karščiavimui, galvos skausmui, pykinimui, dusuliui ir pan.), likti namuose ir konsultuotis su šeimos gydytoju.

Kadangi dažniausiai simptomai pasireiškia per 5 dienas nuo paskutinės kontakto su sergančiuoju dienos, šiuo laikotarpiu rekomenduojama vengti kontaktų su didelę riziką sirgti sunkiai COVID-19 liga turinčiais asmenimis.

Riziką susirgti mažinančios profilaktikos priemonės

Dar nepasiskiepijusiems asmenims rekomenduojama pasiskiepyti. Kaip jau buvo minėta, vakcinos ženkliai sumažina sunkios ligos ir mirties riziką, taip pat sumažina užsikrėtimo riziką. Ne mažiau svarbu laikytis bendrųjų COVID-19 ligos prevencijos priemonių:

  • dėvėti medicines veido kaukes arba respiratorius viešose uždarose vietose, paslaugų teikimo uždarose vietose, renginiuose uždarose erdvėse, maldos namuose ir kitose uždarose viešose vietose, kurios prastai vėdinamos, taip pat yra didelis žmonių skaičius ir neįmanoma išlaikyti saugaus atstumo nuo kitų žmonių;
  • uždarose viešose erdvėse pagal galimybę laikytis saugaus (ne mažesnio nei 2 metrų) atstumo nuo aplinkinių;
  • kruopščiai plauti rankas su muilu po apsilankymo uždarose viešose vietose, prekybos vietose, po važiavimo viešuoju transport ir pan. Jei nusiplauti rankų galimybės nėra, naudoti rankų antiseptikus;
  • neliesti neplautomis rankomis akių, nosies, burnos;
  • kosėti, čiaudėti į servetėlę arba sulenktą alkūnę;
  • vengti fizinio kontakto (apkabinimo, rankų paspaudimų ir pan.) su asmenimis, kurie turi didesnę riziką sirgti COVID-19 liga sunkiai, ypač jeigu jie nėra vakcinuoti;
  • kuo dažniau vėdinti gyvenamąsias patalpas, plačiai 10 min. atverti langus arba keletą minučių padaryti patalpose skersvėjį, ypač rekomenduojama išvėdinti patalpas po didesnių susibūrimų, pvz., jei turėjote svečių.    

Informaciją parengė Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Utenos departamento Anykščių skyriaus vyriausioji specialistė Roma Savickienė pagal SAM rekomendacijas

3 komentarai

  1. Vėl prasideda kliedesiai

    Jau pradedamos avys ruošti vakcinacijai. 🙂

  2. Vėl žudynės su vakcina

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.