Arbata su Kristina. Plačiai žengiantis „Raskažnykas“

Užsiplikiau šliaužančiosios tramažolės (raskažnyko) arbatos, ir niekur neskubėdama noriu šiek tiek apie ją papasakoti, nes man išeiginė…

Šliaužiančioji tramažolė, plačiai paplitusi visoje Lietuvoje. Tačiau ne visur vienodai vadinama. Tramažolė kai kuriuose šalies rajonuose vadinama: ablažnyku, bliusčiais, liaukažole, ra(s)kažninku, rėple, tramu, vočiažole, pataisėliais, rask(ch)odninku, valkata šniūrininkė, vačiažole. Dabar pats jos žydėjimas, todėl verta jos pasirinkti, nes turi daug stiprių gydančių savybių, nors daržininkai tramažolės nemėgsta, nes ji sparčiai plinta daržuose ir užgožia daržovių augimą, bet visgi tai yra vaistažolė. Renkama visa antžeminė, žydinti žolė.

Tramažolė–augalas, kupinas netikėtumų. Tai vaistažolė su labai turtinga chemine sudėtimi, kuri gali padėti daugybės ligų atveju, pradedant gerklės skausmu ir baigiat onkologija. Tačiau, nepaisant visų naudingų savybių ir galimybių padėti pasveikti ar palengvinti negalavimų simptomus, tramažolė turi ir šiek tiek nuodingų savybių.

Todėl labai svarbu su šia vaistažole elgtis atsargiai ir tramažolės arbatos vartoti saikingai ir neperdozuoti.

Tramažolės cheminė sudėtis yra labai turtinga, todėl arbata iš jos yra labai vertinga. Joje gausu: eterinių aliejų, taninų, dervų, karčiųjų medžiagų, saponinų, alkaloidų, flavonoidų, triterpenų, ursolio rūgščių ir aminorūgščių.

Tramažolė tiek šviežia, tiek džiovinta naudojama maiste kaip prieskonis. Jos galima dėti į sriubas, troškinius, tonizuojančius gėrimus, tik svarbiausia nepadauginti.

Tramažolės arbatą lengvai paruošite klasikiniu būdu. 5 g džiovintos tramažolės užpilkite 200 ml verdančio vandens ir palikite 30 minučių, kad pritrauktų. Atvėsusią arbatą prieš geriant nukoškite. Šią arbatą galima vartoti organizmo valymui nuo sunkiųjų metalų, jos gerkite po ¼ stiklinės 4 kartus per dieną. Rekomenduojamas gydymo kursas – 3 savaitės. Ši arbata taip pat tinka ir menopauzės laikotarpiu. Reikėtų gerti ją šiltą 3 kartus per dieną po stiklinę tris savaites.

Tramažolės antpilas veikia tonizuojančiai, skatina virškinamojo trakto veiklą. Taip pat juo gydomas lėtinis bronchitas, bronchinė astma, šlapimo pūslės ligos. Išoriškai antpilas vartojamas burnai skalauti, kompresais gydomos žaizdos, furunkulai, votys ir kitos odos ligos.

1 valgomą šaukštą džiovintis tramažolės užplikyti stikline verdančio vandens, palaikyti uždengus 10-15 min., nukošti. Gerti po puse stiklinės 2 kartus per dieną, geriau prieš valgį. Imunitetui pastiprinti ir bendram tonusui palaikyti: 1 arbatinį šaukštelį šviežios žolės užpilti stikline karšto vandens, palaikyti 10min., nukošti. Išgerti 1-2 stiklines tokios arbatos per dieną, po valgio.

Iš šviežių lapelių spaudžiamos sultys padeda kepenų veiklai. Išgerti 1 valgomą šaukštą šviežiai spaustų sulčių prieš pusryčius, galima užgerti trupučiu šilto vandens. Vartoti 14d., daryti pertrauką. Sultimis taip pat galima patepti smulkias žaizdas.

Tramažolės nuoviru gydomas įsisenėjęs kosulys ir plaučių ligos. Jis taip pat geriamas, sergant skrandžio uždegimu.

Būkite sveiki ir stiprūs.

Kristina Giedrė

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.