Anykštėnai pateko į „Žaliosios olimpiados“ pusfinalį

Kol kandidatai į Prezidento postą rūpinasi reitingais, mokiniams rūpi globalios problemos. Tad  šį pavasarį Lietuvoje šyla ne tik oras, bet ir politinė atmosfera. Kandidatų į Prezidento postą konkurencija jau seniai nebuvo tokia arši. Jie rungiasi dėl to, kuris surinks daugiau parašų, kieno reitingai rinkiminėje kovoje bus aukštesni. Kol diskutuojama apie Prezidento rinkimus, pamirštami mūsų visų gerovei ne ką mažiau svarbūs dalykai – nuolat augantys atliekų kiekiai ir aplinkos užterštumas.

Moksleiviai imasi iniciatyvos

Dažnai kalbama apie tai, kad jaunoji karta turėtų būti aktyvesnė rinkimuose. Kol dauguma moksleivių to padaryti dar negali, nes nėra sulaukę tinkamo amžiaus, pilietinę pareigą išreiškia kitaip – rūpinasi gražesne ir tvaresne aplinka. Tai vyresnių klasių moksleiviai, dalyvaujantys nacionaliniame projekte „Žalioji olimpiada“. Didžiausios licencijuotos pakuočių atliekų tvarkymo organizacijos „Žaliasis taškas“ ir aplinkosauginės iniciatyvos „Kita forma“ organizuojamoje olimpiadoje dalyvauja 280 šalies mokyklų.

Mokėsi rūšiuoti – atsikratė nereikalingų daiktų

Rūšiuodami atliekas mokiniai ir mokytojai demonstravo išradingumą – organizavo aplinkosauginius renginius. Dažnai jų namuose nebenaudojami, rūsyje ar kituose tamsiuose namų kampuose esantys daiktai prisikėlė naujam gyvenimui. Lovų užtiesalai, rūbai ar net gultai šunims vėl prikelti naujam gyvenimui – padovanoti senelių namams, nepasiturinčioms šeimoms, gyvūnų prieglaudoms. Nepamirštos ir didžiausią nerimą dėl klimato kaitos keliančios atliekos: plastikas, stiklas, popierius. Suskaičiuota, kad kiekvienas olimpiadoje dalyvavęs vaikas surūšiavo po 1 kilogramą popieriaus – tai beveik 46 000 kilogramų!

Stropiai rūšiuotas ir plastikas – mokiniai surinko 14 132 kilogramus plastiko atliekų, 3985 kilogramus stiklo. 14 tūkstančių surūšiuotų atliekų panaudota antrą kartą.

„Labai didžiuojamės mokiniais. Jie taip atsakingai įgyvendina užduotis, kad susumavę rezultatus patys būname maloniai nustebinti. Smagu, kad jie įdeda didelį indėlį į tai, kad kuo mažiau atliekų nukeliautų į sąvartynus. Dar smagiau, kad mokiniai į tai žiūri ne kaip į žaidimą ar varžytuves. Visi jie puikiai suvokia, kad jei dabar nepradėsime rūpintis tvaresne ir gražesne aplinka, turėsime rimtų problemų ateityje“, – sako aplinkosauginės iniciatyvos „Kita forma“ direktorė Vaida Griškevičienė.

Skaičiavimas dar nebaigtas

Į „Žaliosios olimpiados“ pusfinalį pateko 72 efektyviausiai resursus taupiusios mokyklos. Aktyviai dalyvavo visi miestai, tačiau labiausiai išsiskyrė keli šalies regionai: Panevėžio, Alytaus, Rokiškio, Šalčininkų, Lazdijų ir Anykščių. Nors mokyklų ten mažiau nei Kaune ar Vilniuje, surūšiuotų atliekų skaičius gerokai pralenkė didmiesčius. Organizatorius džiugina tai, kad net ir pasibaigus olimpiadai, ar vienam iš jos etapų, mokyklų bendruomenės resursų taupymą tęsia – tausoti gamtos išteklius ima visus metus.

 

Simona Rasalė

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *