Mirusiųjų pelenus leista išbarstyti jūroje ir upėse

Mirusiųjų palaikai galės būti išbarstomi ne tik tam numatytose vietose kapinėse, bet ir Baltijos jūroje, upėse. Ketvirtadienį Seimas priėmė atitinkamas Žmonių palaikų laidojimo įstatymo pataisas. Už jas balsavo 67 parlamentarai, prieš buvo 16 Seimo narių, susilaikė 37.

Pagal priimtą pataisą, mirusiųjų pelenai galės būti išbarstomi ne arčiau kaip penki kilometrai nuo kranto Baltijos jūroje, upėse, išskyrus urbanizuotas teritorijas, pliažus.

Vienas iš projekto iniciatorių socialdemokratas Linas Jonauskas tvirtino, kad ir dabar mirusiųjų pelenai barstomi gamtoje, nepaisant to, jog tai daryti draudžiama.

„Tai vyksta chaotiškai, žmonės su artimaisiais atsisveikina net nuo Palangos tilto, įvairiose vietose, kur poilsiautojai vaikšto, ilsisi, deginasi. Šio įstatymo tikslas – reglamentuoti aiškiau tvarką ir nustatyti, kad būtų galimybė su artimuoju atsisveikinti legaliai, netrikdant kitų žmonių ramybės. Pasirinkti penki kilometrai Baltijos jūroje toliau nuo kranto yra tas vidurkis, kuris galioja kitose Europos Sąjungos šalyse“, – sakė parlamentaras.

Konservatorius Justinas Urbanavičius tvirtino, jog pataisa nepriimtina, nes palaikai turi būti laidojami pašventintose vietose.

„Bažnyčia, Vyskupų konferencija nepritaria tokiems dalykams, vis dėlto žmones laidojant turėtų būti pašventinta vieta“, – sakė jis.

„Galbūt išeitis būtų kur nors jūroje įrengti laidojimo vietą, kaip kai kurios valstybės daro, ją pašventinti. (…) Turi būti pagarba ir tam kūnui, ir tam žmogui“, – tvirtino J. Urbanavičius.

Pasak demokrato, buvusio aplinkos ministro Kęstučio Mažeikos, reikėtų numatyti galimybę leisti pelenus išbarstyti gamtoje, tačiau, anot jo, siūlomas variantas nėra tinkama išeitis. 

Seimo narys siūlė į urnas dėti bioskaidžius žymenis su mirusiųjų inicialais, nes išbarsčius pelenus, būtent jie teršia aplinką.

„Tuomet nereikėtų plukdyti penkių kilometrų į jūrą“, – sakė K. Mažeika.

Dabar galiojančiame įstatyme numatyta, kad kremuoti žmogaus palaikai laidojami, saugomi dedant juos į kapavietę kapinėse arba į nišą kolumbariume, o pelenai išbarstomi kapinėse esančiame kremuotų palaikų pelenų barstymo lauke.

BNS

8 komentarai

 1. kodėl ne darže?

 2. nuprotejimas.ar maza zemeje vietos ar nera kolumbariumu.tiesiog kiekvienoje upeje ar juroje kas susegs tuos penkis kilometrus.?ka gali zinot kam kas pasvies ant pakrantes isbarstyt ?fui kaip baisu ir nesaugu.kokiu atstumu bangos isstumia bangas is gilumos?gal yra svarbesniu gyvenime klausimu.palikim mirusius zemeje-ramybeje

 3. Daugiau žuvies nebevalgysit nes šers pelenais iškeliavusiu

 4. Kolumbariumas

  Gerbkit mirusius ,o ne sekit vakarų madom .Išbarstykit savo kieme ,o ne upej .

 5. Dar leiskit ir savo kiemo šachtiniuose šuliniuose.

 6. Zosė de la' Antosė :)

  Kur palaiduotas A. Vienuolis ? Nuosavame darže – sode. Ir paminklas pastatytas. Ko gero sektinas pavyzdys, a ne… ?

 7. Svedasu Jadze

  Man jau senai byra pelanai iš klyna….Niekam nesakau tik…

 8. Kuo toliau tuo durniau

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.