Lakačausko medžioklė su varovais

Anykščių rajono taryba nemeta gerų tradicijų. Paskutiniame rajono tarybos posėdyje vėl dėmesio susilaukė savivaldybės kontrolierius Artūras Juozas Lakačauskas, kurį jau antrus metus iš eilės bandoma kažkaip „sumedžioti“. Valdančioji dauguma, kurią sudaro konservatoriai, liberalai, demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ ir socialdemokratų atstovai nepatvirtino jo ataskaitos, nors tokį sprendimą inicijavęs Kontrolės komiteto pirmininkas, rajono tarybos narys Raimondas Balsys teigė, kad dėl darbo apimties ir numatytų auditų priekaištų neturi, na tik dėl vieno atvejo ir tai to, kurį inicijavo pati taryba.

 Meras nėra subjektas, kurį galima tikrinti…

Pirmas bandymas „sumedžioti“ kontrolierių vyko pernai. Skambiai pristačius, kad  jis tariamai neteisėtai peržiūrėjo kažkokius dokumentus savivaldybėje, net mero Sigučio Obelevičiaus sudaryta komisija  tyrė šį klausimą. Galiausiai2021 metų rugpjūčio 26 dieną vykusiame tarybos posėdyje buvo svarstomas klausimas „Dėl pritarimo tarnybinio nusižengimo išvadai“. Rajono tarybos nariai turėjo patvirtinti mero sudarytos komisijos išvadai, kad kontrolierius nusižengimo nepadarė.

Komisija pripažino, kad Kontrolės ir audito tarnybos kontrolierius Artūras Juozas Lakačauskas nepadarė tarnybinio nusižengimo, peržiūrėdamas Anykščių rajono savivaldybės dokumentus, esančius registruose, kurie nėra skirti ar adresuoti Kontrolės ir audito tarnybai. Skambiai prasidėjusi kontrolieriaus veiklos tyrimo kampanija, baigėsi pabrukus uodega. Meras Sigutis Obelevičius tada kalbėjo: „Mes anoje taryboje balsavome dėl nusižengimo, o dabar balsuojame dėl išvados, kad nusižengimo nebuvo. Tą parodė komisijos tyrimas, nes savivaldybė neturėjo nusistačiusi tvarkos, tad po dokumentus galėjo naršyti kas nori ir kada nori. Ir tas kontrolieriaus naršymas po mero dokumentus, tai tikrai jisai yra perteklinis ir meras nėra tas subjektas, ką galėtų kontrolierius tikrinti. Todėl dabar yra nustatyta tvarka.  Ką kontrolierius nori matyti, jam visi dokumentai yra atidaromi. Tyrimas buvo vis tiek naudingas ir savivaldybė susitvarkė, ir dabar naršymas po dokumentus yra reglamentuotas.

Antras bandymas

Praeitoje rajono taryboje, A. J. Lakačauskas tarybos nariams lakoniškai pristatė ataskaitą: „Ataskaita svarstyta visuose komitetuose. Komitetų nuomone, nepritarti sprendimo projektui.“ Mat tarybos daugumai pasirodė, kad kontrolierius neišsamiai atliko TVIC auditą ir todėl buvo pakviestas dar vienas auditorius.

Dėl esamos situacijos pasisakė opozicijos lyderis Kęstutis Tubis. „Noriu priminti kolegoms, kaip vyko veiksmas ir kad mes patys tą veiksmą iniciavom“, -sakė K.Tubis.  Jis kalbėjo, kad kontrolieriui buvo pavesta atlikti Anykščių turizmo ir informavimo centro (TVIC) auditą dėl tubingo trasos, tačiau TVIC kontrolieriui nepateikė dokumentų. „Primenu, kad  man būnant meru, kai Renata Gudonienė buvo atleista iš Verslo informavimo centro vadovės pareigų, Audronius Gališanka neduos sumeluoti, visi dokumentai, kurie buvo kompiuteryje, buvo ištrinti, sunaikinti.   Antras atvejis, kai kartojasi analogiška situacija, kad kompiuteryje nėra dokumentų. Nepriklausomam auditoriui taip pat nepateikė dokumentų“, – kalbėjo K.Tubis.

Jis stebėjosi, kad nors A. J. Lakačauskui nebuvo pateikti dokumentai, jis dėl to tapo kaltas. „Taryba priėmė sprendimą daryti pakartotinį auditą, suformulavo papildomus klausimus. Jei būtų suformulavusi klausimus, kontrolierius būtų į juos atsakęs, antra, žalos užsakytas kontrolierius nenustatė.  Mano nuomone, yra subjektyvumo, nes Kontrolės komiteto pirmininkas, išrinktas viename sąraše su Gudoniene, inicijavo, kad kontrolieriaus ataskaita nebūtų tinkamai vertinama. Meras tris metus iš eilės savivaldybės kontrolierių vertino labai gerai, jis buvo paskatintas“, – sakė K.Tubis. „Supratau, kitąkart neskatinsiu“, – atšovė S. Obelevičius.

„2021 metais savivaldybės kontrolieriui buvo  inicijuoti du tyrimai ir niekas nepasitvirtino, Kontrolės tarnyba įvykdė visus veiksmus, visas ataskaitas ir dvi papildomai, taigi manau, kad būtų nelogiška ir negražu vertinti susitarimo pagrindu, nes šitas (A. J. Lakačauskas –past.)  netinkamas žmogus. Turim pavyzdžių, kaip Pajarskienės buvo atleista ir dabar teismuojasi, panašu, kad ir čia tokie dalykai darosi“, – užbaigė kalbą K.Tubis.

Kontrolės komiteto pirmininkas Raimondas Balsys (demokratai „Vardan Lietuvos“), taip pat pasisakė. „Ataskaitai buvo nepritarta, kadangi manom, kad tarnyba veiklą vykdė su trūkumais. Būtent vykdant TVIC auditą, taryba neturėjo kitos išeities kaip paskirti nepriklausomą auditą. Ar galim tokią situaciją toleruoti, kai savo audito tarnybai išleidžiame beveik 80 tūkstančių, o turime samdyti kitas įmones, kad patvirtintų mūsų audito darbų kokybę“, – apie tai, kad netinkama buvo kontrolieriaus veikla kalbėjo R.Balsys  (nuotraukoje, greta dar viena Kontrolės komiteto, nusprendusio nepritarti ataskaitai, narė Ona Repečkienė) . Audronis Gališanka klausė, ar be TVIC audito kitos veiklos, kurios buvo numatytos plane buvo įvykdytos. „Ar galite patvirtinti?“, – klausė A.Gališanka.  „Darbų apimtis tikrai buvo vykdoma, veiklos plane numatyti auditai buvo įvykdyti ir pastabų dėl jų neturime“, – atsakė R. Balsys.  

Taigi, nors priekaištų ir neturėjo, tačiau valdančioji dauguma nubalsavo  A. J. Lakačausko ataskaitai nepritarti. Tiesa, balsavimas nebuvo vieningas. Iš valdančiosios koalicijos susilaikė „Vardan Lietuvos“ atstovė Regina Patalauskienė ir socialdemokratas Egidijus Šilaika.  Už ataskaitos patvirtinimą balsavo Kęstutis Tubis, Gediminas Kutka ir Audronius Gališanka.

Linas BITVINSKAS

25 komentarai

 1. Trūksta žodžių…

 2. bauriečiai skverneliečiai negi turi kandidatą į kontrolieriaus vietą, kad taip stengiasi?

 3. Šitokiu būdu ir Vasiliauską „suvalgė“. Gėda.

  • Pilnai sutinku,oboleviciu senai laikas sodinti uz grotu,idomu kur musu sventa prokuratura ziuri,kaire ar desine bet tiesiai tie iskripeliai niekada nemato,vista pavogsi is maximos 2metams pasodina be problemu,tada padidimo stiklus uzsideda,tegu dar pasako kad jie laikosi istatymo raides,vienas juokas pro asaras,jums nekeista ponai prokurorai.

  • Akivaizdu, nors ir neįtikėtina.

   Jeigu prie Vasiliausko ligoninės veikloje būtų atsiradęs toks nuostolis, kaip prie grįžusio į postą Vaigino, Vasiliauskas jau senai būtų tampomas po STT arba prokuratūrą. Neabejoju!

 4. Visus, kurie buvo lojalūs tuometiniam merui, bandoma išėsti. Ei, durneliai, pasufleruosiu- tuo metu lojaliausias buvo tuometinis vicemeras. Kažkaip tyliai, be priekaištų prasėdėjo kadenciją. Išdulkinti tokį kuo greičiau!

  • reikėtų faktų
   kiek aš žinau komiteto aktyvistai kaip dirbo, taip dirba, o Blazarėną net pakėlė pareigose
   gal viskas priklauso nuo to kaip dirba
   tai kad buvo didžiausia Tubio kritikė vienos ponios napsaugojo, dabar rašo rašinėlius rajono tarybai, kad susidorojo

   • tai kodėl savivaldybė organizavo, R. Blazarėnui laimėjus konkursą į seniūno pareigas, konkurso rezultatų apskundimą?

    • o manai, kad viskas buvo su seniūnaičiais gerai, juk jie buvo komiteto sąrašuose arba sąrašinių giminaičiai. Tai čia ne vieši ir privatūs interesai susimaišė

    • Aš irgi nesuprantu. Tai, kad žmogus savo laiku priklausė radikaliai partijai, organizavo protesto mitingus ir pn. tai ne priežastis baimei. Po to, kai nelaimėjo Viešintų seniūno vietos, tapo vienos iš didžiausių Kupiškio įstaigos direktoriumi ir puikiai susitvarko su savo pareigomis. Svarbu, kad žmogus politinę veiklą atskiria nuo darbinės. Nemanau, kad būtų blogas Viešintų seniūnas.

 5. Taikliai pastebėta

  Pritariu jūsų nuomonei. Reikalingas šitai valdžiukei kišeninis kontrolierius, a ne?

 6. | Sužinojote madinga žodį?
  Mobingu negalima vadinti oficialiai pareikštų pastabų ir pn.
  Palankykite kokius nors kursus, tada neteks nusikalbėti.

 7. Buvę žali valstietininkai tapo vardan demokratų ir nori įsitvirtinti su savais savuvaldybės tarnybiniuose postuose. Viskas kaip po bolševikų užėjimo, netinkamus partijai Sibiran arba kalėjiman su atitinkamų struktūrų pagalba.

 8. …Lietuvos. Balsiai reikėt išgrūsti sąrašinius perbėgelius (parsidavėliai ir Tautą išduotų) , parsidavėlius ,partijų išdavikus tiek iš savivaldybių tarybų, tiek iš Seimo, kad neklykautų iš po skverno ir minkštuos pataluos nesilsėtų.
  Išdavė partinius kolegas. Be tų „angeliukų“ sąrašuose dar yra ŽMONIŲ.
  Bet tapę „tauautos visagaliais“ saugo , kad šiknos nesušaltų ir bijo įteisinti tvarkas, kad būtų galimybė žmonėms ne tik rinkti, bet ir pastatyti juos į tinkamą vietą.

  saugo šiknas šiltose vietose

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.