Juozas Ratautas: „Stiklinė vandenėlio kainuos brangiau už butelį prancūziško vyno“

Anykštėnas Juozas Ratautas rašo apie „numestus saldainiukus“ ir tikrąją jų kainą. Publikuojame jo nuomonę.

Prieš rinkimus valdžia numetė saldainiuką. Vežios nemokamai. Panašių akcijų sulauksime ir daugiau. Štai pažadėjo, jog už trečdalį milijono mūsų pinigų miesto parke įrengs kranelį, iš kurio tekės mineralinis vanduo. Stiklinė šio vandenėlio kainuos brangiau už butelį prabangaus prancūziško vyno. Tai kur galvos? Ar ne pigiau susirasti bačką su užrašu „KBAC“, jų dar yra soduose, o mineralinį vandenį atsivežti iš SPA ir vaišinti turistus?

Bet grįžkime prie nemokamo sūrio. Neteko girdėti, kad žmonėms būtų pernelyg brangu važinėti autobusu. Gyventojai skundžiasi kitkuo – blogu grafiku. Vienam rajono pakrašty autobuso reikia laukti pusę dienos, į kitą pakraštį ši transporto priemonė važiuoja ne kasdieną… Tad svarbiau sutvarkyti šios paslaugos prieinamumą. Ir ne tik šios. Savivaldybė, turinti pareigą teikti valdymo paslaugą, privalo pagalvoti, kokiu būdu garantuoti visą paslaugų paketą rajono gyventojams.

Žinom, jog greitoji medicininė pagalba miesto gyventoją turi pasiekti per 15 min, o kaime gyvenantį – per pusvalandį. Kodėl nesudėliojus į vienokį ar kitokį standartą bemaž visas būtinąsias paslaugas, už kurias garantuotų savivaldybė ir be kurių neišsiverčia kaimo žmogus? Jie turi teisę laiku ir pilna apimtimi gauti švietimo, medicinos, socialinių paslaugų, susisiekimo ir kitas paslaugas, nepriklausomai kur gyvena. Pavyzdžiui, nustatyti, jog neskubios pašto, banko, baseino, vaikų popamokinės veiklos, gydymo, visos viešosios paslaugos turi būti pasiekiamos per valandą ar dvi. Ambicingas planas, bet jis įgyvendinamas. Tam reikės kitokio autobusų grafiko, kitokio pavėžėjimo, kitokių sprendimų. Vieni maršrutai atsipirks, kiti – pusiau, o dar kitus teks šimtu procentu dotuoti. Įsivaizduokim jauną šeimą, kuri paveldėjo iš senelių sodybą kažkur Surdegyje ir nori čia ne tik savaitgaliais tūsintis, bet įsikurti? Žmonės bijo kaimo ne todėl, kad jame nuobodu ar vaidenasi, o dėl to, kad sunkiai pasiekiamos būtinosios paslaugos. Tik sutvarkius paslaugų spektrą, padarius jį prieinamu, gyventojai matys perspektyvą auginti vaikus, džiaugtis provincijos gyvenimo privalumais. Tad valdžiai reikia galvoti plačiau. Paleidus nemokamus autobusus, mažai kas pasikeis. Ir be išrinktųjų pagalbos to patys neišspręsime. Lygiai taip pat, kaip ir valdymo paslaugų rinkoje nenusipirksime. Nepasiskųsime ir Vartotojų teisių apsaugos tarnybai, jei jos blogos ar neatitinka lūkesčių. O už jas nori nenori reikės mokėti. O kokią gauname grąžą?

Juozas Ratautas

10 komentarų

 1. Nemokamas sūris antrai pelei.Pirma būna pusiau padalinta.

 2. Miesto ir kaimu gyventojai ,nekelkit del vandens kainos panikos , mineralinys vanduo parke bus nemokamas , parsinesit ar parsivesit nors ir statinem ar cisternom nemokamai , sutaupysit virdami maisto saskaita , nes nereikes druskos det ,visokiu ten lauro lapeliu , pipiru ir t.t , nes mineralinis vanduo prisotintas visokiais papildais , o prausiantis tai nereiks netgi muilo ir sampunu.

 3. šeštokas antrametis

  Klausimas Ratautui: koks vanduo yra mineralinis? Kadangi nesu baigęs 7 klasių, tai manau, kad mineralinis vanduo yra tas, kuriame yra ištirpusių mineralų. O požeminiame vandenyje, kurį tiekia ir UAB „Anykščių vandenys“ taipogi yra mineralų, nes Lietuvoje nėra požeminio vandens, kurio bendroji mineralizacija būtų mažesnė kaip 50 mg/l . Ir garantuoju, kad Anykščiuose iš čiaupų tekančiame vandenyje mineralų tikrai daugiau, negu kai kuriuose buteliuose su užrašais „Mineralinis vanduo“. Tai kuriems galams siūlyti tokias nesąmones, kaip atvežti vandens iš SPA? Juk yra turistams kur atsigerti miestelyje ir be tų kvailų (jei taip atsitiktų) atvežimų. Šiaip bile ką rašant ir bile ką siūlant, kad tik apšvilpt (švelniai tariant) valdžią, reikia pagalvot, kad tą rašinėlį gali perskaityti ir šeštokas, šiek tiek daugiau apie vandenį nusimanantis, negu ekspolitikas.

  • Tu čia kam adresuoji pastabą? Juk savivaldybės planuose daryti gręžinį už 330 tūkstančių eurų miesto parke, kad išgauti mineralinį vandenį ir vaišinti juo turistus. Prie ko čia Ratautas, ši kvaila idėja ne jo.

   • Savivaldybei, tau, Ratautui ir kitiems, kurie mano viską suprantantys, o realiai atrodo juokingai. Tai tegul tas Ratautas ne apie prancūzišką vyną ir bačkas skiedžia, o apie tai, kad nereikia jokio gręžinio, nes miestelyje turim puikų požeminį natūralų mineralinį vandenį ir be šimtatūkstantinių investicijų. Tik tiek. Plius dar kad jei yra kvaila idėja, nebūtina kvailai ją aprašinėti.

  • Pienburniui šeštokui

   Pranešime nekalbama apie vandens mineralizacijos kiekius, o apskritai apie rajono biudžeto ’’taškomus’’ žmonių sunkiai uždirbtus pinigus. Nes vieną gręžinį (400 m) mineralinio vandens savivaldybė kažkokiu būdu sugebėjo padovanoti privatininkui kartu su parduodamais pastatais ir vėl ruošiasi už šimtus tūkstančių įrengti kitą, kažin kam vėl padovanos ? Nors parduodant SPA pastatus žadėjo, kad gręžinys liks Anykštėnų !

   Ištrauka iš 2021-07-27 : ’’Šiuo metu Anykščiuose mineraliniu vandeniu gali naudotis išskirtinai Anykščiuose veikiančio SPA Vilnius Anykščiai klientai. Mineralinis vanduo išgaunamas iš maždaug 400 m gylio. Jis unikalus tuo, kad turi nemaža boro jonų priemaišų.
   Apie tai, kad savo mineralinio vandens gręžinį galėtų turėti ir pati Anykščių rajono savivaldybė, dar prieš aštuonerius metus prakalbo Anykščių rajono meras Sigutis Obelevičius….’’

   • Įdomu būtu SPA komplekso pardavimo sutartis pakėlus iš archyvo, ar tik mineralinio vandens grežinukas ne valstybinėje žemėje liko ir kokios jo naudojimo sąlygos ? Kažin kuris iš savivaldybės prie to sklypo pardavimo aferos prisidėjo ?
    Tarybos nariai (kurie ’’dyrba’’ žmonėms) gal pasidomėtų kodėl buvo apgauti Anykštėnai ?

   • perskaityk atsakymą a la Angelei. Ir nepainiok morkos su tam tikru organu, o geriau išmok skaityti.

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.