Į Andrioniškį atvyksta tekstilės rezidencija „Sugrįžkim prie lino“

L. ir S. Didžiulių bibliotekos Andrioniškio filiale pirmą kartą organizuojama profesionalaus tekstilės meno paroda „Sugrįžkim prie lino“. Idėja surengti parodą Andrioniškio bibliotekoje gimė gražios kūrybinės bičiulystės dėka su Lietuvos dailininkų sąjungos tekstilės sekcijos pirmininke Silvija Juozelskyte-Vaičiuliene, kurios sumanymu rugpjūčio 9-18 dienomis Ignalinos rajone, Mielagėnuose, vyko tekstilės rezidencija „Sugrįžkim prie lino“.

Rezidencijoje dalyvavo šešios menininkės, atstovaujančios skirtingus regionus: Silvija Juozelskytė-Vaičiulienė (Ignalina), Austė Jurgelionytė-Varnė (Vilnius), Indraja Kubilytė (Vilnius), Rasa Leonavičiūtė (Molėtai), Kristina Šorienė (Utena), Lina Vaišnytė (Anykščiai).

Skirtingomis tekstilės technikomis jos kūrė šiuolaikinės tekstilės darbus. Visos rezidenčių kūrybos priemonės – medžiagos, siūlai, audiniai, virvelės ir kt. – buvo iš lino. Audinių marginimui ir dažymui buvo naudojami gamtiniai augaliniai dažai, kuriuos rezidentės pasidarė iš vietoje augančių augalų, medžio žievių. Tokia menininkių nuostata skatina žmones rinktis ilgaamžišką tekstilę iš lino, nes ji yra ekologiška ir tvari. Darbai atlikti audimo, batikos, įvairiomis augalų marginimo technikomis.

Pristatydama tekstilės rezidenciją, Silvija Juozelskytė-Vaičiulienė pasakoja, kad idėja gimė iš noro atgaivinti linininkystės tradicijas.  „Kadaise Lietuva buvo linų kraštas, pirmavęs pasaulyje pagal jo eksportą. Dabar šio augalo ūkiai likviduoti prieš 20 metų, žaliavos perkamos iš užsienio, medžiagų išgavimo ar dažymo metodai pamiršti. Norisi juos atgaivinti“, –kalbėjo menininkė.

Kūrybinės rezidencijos vieta buvo parinkta Ignalinos rajone –  krašte, kur lino apdirbimo tradicijos gyvavo nuo seno. Netoli vietovės kurioje vyko rezidencija, vos už dešimties kilometrų, Adutiškio miestelyje, dar iki šių dienų išlikę buvusio linų fabriko pastatai. Pati rezidencija vyko šimtą metų skaičiuojančioje sodyboje, kurioje yra dailės bei audimo studijos ir kūrybinė erdvė kluone.

Rezidencijoje sukurtų darbų paroda įtraukta į keliaujančių parodų ciklą, kurio kelias prasidėjo Mielagėnuose, buvusioje špitolėje. Silvijos Juozelskytės iniciatyva apleista špitolė tapo unikalia erdve, traukiančia lankytojus. Vėliau paroda persikėlė į Utenoje esančią „Pokšt“ galeriją, o š.m. gruodžio 4 d. atkeliauja į Anykščių L. ir S. Didžiulių viešosios bibliotekos Andrioniškio filialą. Tolimesnis parodos kelias ves į Vilnių.

Tekstilės menininkų rezidencijos Lietuvoje yra labai retas reiškinys. Įamžinant šį įvykį išleistas ir katalogas, kuriame išsamiai pasakojama apie rezidenčių kūrybinį procesą, užbaigtus darbus, talpinamos nuotraukos iš parodinės ekspozicijos Mielagėnų špitolėje.

Rezidencijos dalyvė, menininkė Lina Vaišnytė, dirbanti L. ir S. Didžiulių viešosios bibliotekos Andrioniškio filiale, džiaugiasi galimybe surengti parodą bei pristatyti parodos katalogą Andrioniškio bibliotekoje.  Jos manymu, tai svarbus įvykis, prisidėsiantis prie profesionalaus meno sklaidos Anykščių rajone, garsinantis Andrioniškio miestelį bei L. ir S. Didžiulių biblioteką. Tikimąsi suburti vietos meno mylėtojus, taip pat kviečiami Anykščių miesto ir rajono svečiai.

Paroda veiks 2021 m. gruodžio 4 d. – 2022 m. sausio 6 d.

Norint aplankyti parodą savaitgalį reikalinga išankstinė registracija el.p. andrioniskis.avb@gmail.com, tel. 8 381 58076

Atidarymo dieną vyks parodos katalogo pristatymas, bei edukaciniai užsiėmimai.

Užsiėmimuose verpsime lininį pluoštą skirtingais verpstukais. Edukaciją ves Silvija Juozelskytė-Vaičiulienė.

Pasigaminsime tekstilinius žibintus, prieš tai audinį išsimarginę augalų atspaudais – kalinėjimo technika. Edukaciją ves Austė Jurgelionytė-Varnė.

Augaliniais dažais bei natūraliu vašku marginsime servetėles.

Edukaciją ves Lina Vaišnytė.

Edukacijų/paskaitų trukmė iki 2 val.

6 komentarai

  1. Ir ką, Mielagėnai prie lino jau sugrįžo? 🙂

  2. Andrioniškio bobūnė

    ar seniūnas dalyvaus edukacijoje?

  3. Kokia puiki proga pamatyti tokią įdomią parodą. Svajojau į ją pakliūti, o čia va ji ateina į mūsų kiemą🙂

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.