D. Kreivys: trečiasis elektros rinkos liberalizavimo etapas bus atidėtas bent metams

Energetikos ministras Dainius Kreivys teigia, jog paskutinis mažmeninės elektros rinkos liberalizavimo etapas bus atidėtas mažiausiai metams.

„Konkretų skaičių pasakysime vėliau, kai atnešime įstatymą į parlamentą, tačiau laikotarpis (liberalizavimo atidėjimo – BNS) bus ilgesnis negu metai“, –  po susitikimo su prezidentu Gitanu Nausėda antradienį sakė energetikos ministras Dainius Kreivys. 

„Reikėtų luktelti, kol ateis daugiau atsinaujinančios energetikos, kurios gamintojai, tikėtina, pradės kooperuotis ir tieks tiesiogiai žmonėms elektrą. Tam reikės poros metų, kad situacija rinkoje iš esmės pasikeistų“, – pridūrė energetikos ministras.  

Prezidento patarėjas ekonomikai ir socialinei politikai Vaidas Augustinavičius sakė, kad susitikime aptarta, kaip sukurti efektyvią elektros rinką – nauji elektros tiekėjai, ypač gaminantys atsinaujinančią energiją, galėtų kooperuotis ir konkuruoti su didžiaisiais rinkos dalyviais. 

„Yra keletas idėjų, bus labai svarbu, ką paminėjo ir ministras, kad nauji elektros tiekėjai, ypač tie, kurie gamins atsinaujinančią energiją, kad jie galėtų kooperuotis ir adekvačiai konkuruoti su didžiaisiais rinkos dalyviais“, – žurnalistams teigė V. Augustinavičius. 

Kiek anksčiau antradienį D. Kreivys sakė, jog šį etapą planuojama „reikšmingai“ atidėti – tai yra daugiau nei pusmečiui.

Dar rugpjūčio 8-ąją D. Kreivys sakė nematantis priežasčių atidėti trečiąjį elektros rinkos liberalizacijos etapą, o kitą dieną jau pripažino, kad jį gali tekti atidėti, jei užtruktų parengti naują tvarką, kaip padėti vyresniems žmonėms pasirinkti nepriklausomą tiekėją. 

Prezidentūra iki antradienio taip pat laikėsi pozicijos, kad trečiojo etapo atidėti nereikėtų. 

Energetikos ministras sakė nelaikantis klaida, jog nebuvo atidėtas ir šią liepą pasibaigęs antrasis liberalizavimo etapas, nes, anot jo, 87 proc. visų nepriklausomus tiekėjus pasirinkusių vartotojų moka mažiau nei visuomeninė elektros kaina be 9 centų valstybės kompensacijos. 

„Absoliučiai visi žmonės turi didžiulę naudą iš liberalizavimo. Pirmojo etapo vartotojai moka vidutiniškai 17 centų už kilovatvalandę, antrojo etapo – 25 centus prieš kompensaciją, tuo metu kai visuomeninis elektros tiekimas šiandien siekia 33, o rinkoje – 50 centų už kilovatvalandę. Tai reiškia, kad antrojo liberalizavimo etapo vartotojai moka dvigubai mažesnę nei elektros rinkos kainą“, – sakė D. Kreivys. 

„Tie žmonės, kurie sudalyvavo antrame pakankamai sėkmingame etape – labai smarkiai išlošė, todėl tikrai neverta sakyti, jog reikėjo šį etapą stabdyti“, – pridūrė ministras. 

Seimo opozicija siūlė atidėti paskutinį liberalizavimo etapą, kai nepriklausomą tiekėją turi pasirinkti mažiausiai elektros – iki 1000 kilovatvalandžių (kWh) per metus suvartojantys gyventojai – maždaug 400 tūkst. namų ūkių. 

Seime svarstoma idėja siūlyti Vyriausybei iki 2025 metų pabaigos atidėti trečiąjį rinkos liberalizavimo etapą bei nustatyti kainos kompensavimo tvarką vartotojams, suvartojantiems iki 150 kWh elektros per mėnesį.

Trečiojo etapo vartotojai, daugiausia vyresnio amžiaus, nepriklausomą tiekėją turi pasirinkti iki gruodžio 18 dienos, o baigti rinkos liberalizavimą numatoma iki 2023 metų sausio.  

BNS

13 komentarų

 1. Elektros rinkos liberalizavimas – parduot visu zmoniu uzpakalius privaciam verslui dulkinimui be muilo.

  Verslui svarbiausia pelnas o ne labdara – todel jau dabar Lietuvoje elektra 100 kartu brangesne nei Svedijoje.

  Kodel liberalizavimas vadinasi vartotoju per prievarta ismetimas is visuomeninio tiekejo ir liepimas kazka rinktis??? Tai yra valdzios represijos pries tauta o ne liberalizavimas.

  Liberalizavimas turejo buti civilizuotas – kad yra visuomeninis tiekejas ir konkuruojantys privatus tiekejai,kad zmogus pats laisva valia galetu rinktis – o ne kaip pagal koncervus…eik von is visuomeninio tiekejo,arba tau laidus nukirpsim ir sedesi be elektros. Nors jokiu alternatyvu nera.

  Nera nei vieno realaus elektros gamintojo is kurio galetum pirkti elektra – priveise tik „perekupu“ kurie ta pacia rinkos elektra parduoda su zveriskais antkainiais ir karteliniais susitarimais,nes nori kuo daugiau uzdirbt.

  Taip 17ct uz kwh po antro liberalizavimo etapo pavirto i 50ct be kompensaciju. Po nauju metu ir 1€ perspjaus.

  Pseudo elektros rinkos liberalizavimas – niekas elektros negamina – bet uztat visi brangiai parduoda. Konservai ir vel paliko visus durniaus vietoje.

 2. Turim atomine elektrine – minusas atomines elektrines buvo tik tas,kad joje buvo nesaugus reaktoriai. Tereikia tik pastatyti naujus saugius reaktorius ir turetume realia energetine nepriklausomybe. Sildymas elektra,maisto gaminimas elektra,pramone elektra…viskas elektra.

  Realus zaliasis kursas,nes ateityje energijos poreikis tik augs,o reikiamu pigios energijos kiekiu aprupinti gali tik atomine energetika,atsinaujinantys energijos istekliai dar ryškiai per brangus,kad galetu patenkinti vartotoju poreikius.

  • Debilas,europa liepė sunaikinti elektrine.

   • Europoje pilna veikianciu atominiu elektriniu gaminanciu pigia elektra.

    Europa liepe uzdaryti elektrine del nesaugiu reaktoriu,kad nepasikartotu dar vienas Cernobilis.

    Apie nesaugiu reaktoriu pakeitima saugiais net kalbos nebuvo. Nes musu valdzia rankomis tryne svajodama kaip isgrobstys ES duodamus milijardus atomines uzdarymui – milijardus sekmingai ir isgrobste. O Lietuva liko prie suskilusios geldos. Nei atomines,nei pigios elektros – bet uztat senis Landsbergis milijonierius ir dargi oficialiai paskelbtas Lietuvos karaliumi.

 3. Tas nesaugumas buvo tik dirbtinai išpūstas. Tuo metu, Ignalinos AE buvo galingiausia ir saugiausia elektrinė Europoje, naudojančia RBMK tipo rektorius. O ir pats reaktorius buvo labai smarkiai patobulintas. Na nereikėjo ES naujos mažos šalies – narės, kuri turėtų savo galingą elektrinę ir galėtų tiekti pigia elektrą. Todėl ir buvo sukeltas tas šaršalas dėl saugumo ir viena iš pagrindinių (jei ne pagrindinė) stojimo į ES sąlygų patapo Ignalinos AE uždarymas.

 4. Kol okupantų amerikonų batai tryps Lietuva, tol tautą skurs.

 5. Europa naikina lietuva

 6. Europa naikina Lietuva kareivis padeda su savo liberizacija

 7. Ateis laikas, kurie pritarė Ignalinos AE uždarymui, bus pastatyti prie sienos

 8. Koks jis ’’protingas’’

  Per TV energetikos ministras pareiškė: ’’…Kalti ne mes, kaltas NordPol formulės skaičiuoklės ’’Algoritmas’’…..

 9. Formulė kalta ! Kažkokia nesąmonė – ’’Algoritmas’’ buvo labai blogas ? 🙂

 10. Perlinės energijos kiaulės loterija

  Mes nekalti, mes tik norėjom pinigų ’’pasidaryti’’… ! Juk tai nedraudžiama LR ?

 11. Labai geras įrankis leidžiamas mafijozams

  Iš ubagų ’’pinigų pasidaryt’’ !

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.