Žemės menas atkeliauja į mūsų kraštą

Andrioniškio miestelis, įsikūręs ant Šventosios upės kranto su išskirtine akmenine bažnyčia ir supančiais miškais traukia mylinčius gamtą, palaikančius tvarumo idėjas ir kuriančius žmones. Mintis Andrioniškio bibliotekoje rengti susitikimus kultūros ir meno temomis pasirodė aktuali ne per seniausiai čia pradėjusiai dirbti bibliotekininkei Linai Vaišnytei.

Vienas šių renginių – tai nuotolinis susitikimas su žemės meno Lietuvoje pradininke, Žemės ir aplinkos meno Vilniaus universiteto botanikos sode iniciatore ir parodų kuratore Inga Raubaite. Tai pirmas tokio pobūdžio renginys Andrioniškio bibliotekoje, kuomet lankytojai turėjo galimybę ne tik stebėti virtualią parodą, bet ir betarpiškai bendrauti su autore nuotoliniu būdu.

Dailės akademijos tekstilės specialybę baigusi parodų kuratorė Inga Raubaitė yra surengusi 16 žemės ir aplinkos meno parodų VU Botanikos sode. Pasak autorės, pati Botanikos sodo parodoms darbų nekuria, nes parodos organizavimas atima labai daug laiko ir pastangų – kruopščiai atrenkami menininkų pateikti projektai, aptariamas įgyvendinimas, vieta, stebima kūrimo eiga. Žemės menas, tai tarsi menininko dialogas su gamta, įsiklausymas, pasirinktos erdvės unikalumo pajautimas ir meninis interpretavimas. Tai erdvinio matymo ir fizinių pastangų reikalaujantis procesas, paprastai kuriamas gamtinėmis medžiagomis.

Andrioniškio bibliotekos lankytojai turi galimybę ir po renginio gėrėtis žemės menu, nes bibliotekai padovanoti du Vilniaus universiteto leidykloje išleisti albumai – „Aplinkos menas Vilniaus universiteto botanikos sode“ ir „Žemės menas Vilniaus universiteto botanikos sode“.

VU Botanikos sodo direktorius Audrius Skridaila, leidinio pratarmėje pastebi: „…menininkai visada vieni iš pirmųjų praneša, kad einame klaidingu keliu. Jų darbai tai labai aiškiai atspindi, netgi, maža to, jie rodo, kur link mums reikėtų eiti. Šiuolaikinio postmodernistinio  meno šakos – žemės ir aplinkos menai yra būtent tokie. Jie mums aiškiai rodo, kad esame ties darnos su gamta praradimo riba ir naudojame savo galias netinkamai.“

Siekis matyti kultūros reiškinius darnos su gamta kontekste į renginį Andrioniškio bibliotekoje subūrė entuziastus – dalyvavo Andrioniškio seniūnas Rolandas Lančickas, Anykščių Angelų muziejaus – Sakralinio meno centro darbuotojos, andrioniškietės meno mylėtojos, tarp jų ir keramikė Kristrina Venckūnaitė-Motūzienė, kuri 2009 metais drauge su Vilniaus puodžių cechu kūrė darbą VU Botanikos sode ir dalyvavo Aplinkos meno parodoje. Menininkei buvo įteiktas Aplinkos meno albumas, kuriame yra ir jos pačios nuotrauka darbo procese.

Lankytojai stengėsi giliau pažinti šią meno srovę – aktyviai domėjosi žemės meno koncepcija, parodų organizavimu, menininkų atrankos kriterijais, meno kūrimo procesais. Inga Raubaitė nuoširdžiai dalijosi sukaupta patirtimi.  

Pastaruoju metu Anykščiuose žemės menas populiarėja, jau buvo surengta keletas parodų, o visai greitai Ingą Raubaitę ir VU Botanikos sode kūrusius menininkus galėsime išvysti Anykščiuose, A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialiniame muziejuje, kur birželio 6–12 d. vyks žemės meno kūrėjų rezidencija, A. Vienuolio sodyboje bus įrengta ir visą vasarą matoma žemės meno paroda „Kodas: AV“. Savo kūrinius čia pateiks penki žemės menininkai. Iškilmingas parodos pristatymas – birželio 10 dieną 16.30 val.  Projektą „Kodas: Antanas Vienuolis“ finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Anykščių rajono savivaldybė.

Anykščių raj. L. ir S. Didžiulių viešosios bibliotekos Andrioniškio filialo bibliotekininkė  Lina Vaišnytė

3 komentarai

  1. Labai įdomu, kitą kartą praneškite iš karto

  2. Puiku, kolege Lina. Jums puikiai sekasi. Tikime, kad esate savo vietoje:)

  3. Ir man tai skamba kaip labai puiki iniciatyva:)

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.