Ukrainiečiai aplankė Anykščių lankytinas vietas

Kovo 18-osios dienos rytą į Anykščių turizmo ir informacijos verslo centrą rinkosi ukrainiečiai. Prieš kelionę po Anykščių rajoną su svečiais iš Ukrainos šiltai bendravo Anykščių turizmo ir verslo informacijos darbuotojos bei iš Staškūniškio kaimo atvykęs ukrainietis verslininkas Petro Šostucha.  Centro direktorė Renata Gudonienė besirenkantiems  į ekskursiją ukrainiečiams dalino informacinę literatūrą apie Anykščių kraštą ir kvietė juos užsirašyti į lietuvių kalbos kursus.

Susitikti su Ukrainos piliečiais ir juos išlydėti į kelionę atvyko Anykščių rajono meras Sigutis Obelevičius, rajono mero pavaduotojas Dainius Žiogelis bei Seimo nario Tomo Tomilino patarėjas Antanas Baura. Meras, rusų kalba kreipdamasis į svečius, sakė, kad anykštėnai gerbia ukrainiečius, supranta jų patiriamą sielvartą dėl Rusijos agresijos ir trokšta jiems padėti, nes Ukrainos vyrai su ginklu rankoje „kaunasi net tik už savo tėvynę, bet ir už mus“. Vicemeras, išlydėdamas ekskursantus į kelionę po Anykščių apylinkes, įdėjo jiems į autobusą du šakočius bei gaiviųjų gėrimų. D. Žiogelis pasakojo, kad per šias keletą savaičių, kai vyksta karas, Anykščių rajone apsigyveno apie 100 Ukrainos piliečių, tačiau leidimui laikinai gyventi Lietuvoje užsiregistravusių mūsų rajone yra šiek tiek daugiau negu 70 asmenų.

Važiuojant link Lajų tako gidė ukrainiečiams trumpai papasakojo Anykščių miesto istoriją, atskleidė Savivaldybės sumanymą, kad Anykščiai yra nutarę tapti karališkuoju kurortu. Svečiai aplankė Puntuko akmenį ir išgirdo pasakojimą, kaip vokiečių okupacijos metais ant šio didžiulio reidulio buvo iškalti narsiųjų lakūnų Stepono Dariaus bei Stasio Girėno bareljefai. Keliautojams paliko įspūdį vakarietiškai įrengtas Lajų takas ir kerintis vaizdas nuo Lajų tako bokšto. Kai kurios ukrainietės kalbėjo: „Savo krašte neturėjom galimybės pakeliauti, paiškylauti, nes reikėjo dirbti. Jūsų krašto gamta nuostabi. Miela pasivaikščioti Lajų taku, pasigrožėti Šventosios upe ir pakvėpuoti tyru oru“. Po to, kai svečiai iš Ukrainos apsilankė šalia Labirintų parko įrengtame Apverstame name, Labirintų parko darbuotoja Julija kvietė ukrainiečius dėl įdarbinimo susitikti su verslininku Deividu Diliu, nes nuo gegužės mėnesio Labirintų parko atrakcionuose bus reikalingi nauji darbuotojai.

Ne visiems ekskursantams pavyko užkopti į „Laimės žiburį“, nes keliukas, vedantis prie antkapinio paminklo rašytojui Jonui Biliūnui, buvo stipriai apledėjęs. Dėl šios priežasties ukrainiečiai apie lietuvių rašytojo gyvenimą, jo apsakymuose aprašytus šunelį Brisių ir nušautą katytę bei kodėl antkapinis paminklas pavadintas „Laimės žiburiu“, klausėsi Liudiškių kalvos papėdėje. Keturmetė mergytė, vardu Karolina, buvo ta laimingoji, kuri pasiekė „Laimės žiburį“, nes autobusiuko vairuotojas Arvydas Antanavičius mažąją ukrainietę ant rankų užnešė prie rašytojo  J. Biliūno kapo.

Svečiai nepakartojamų įspūdžių patyrė Kalitos kalne. Ukrainiečiai sakė, kad vasaros rogutės – tai pats geriausias atrakcionas, kokį kada nors buvo matę. Kai kurie keliautojai bei mažoji Karolina su savo močiute vasaros rogutėmis nuo Kalitos kalno leidosi po keletą sykių ir vis dar prašė pakartoti.

Ukrainiečiai, apsilankę Anykščių Šv. Mato bažnyčioje, žavėjosi Arnotės Mackelaitės vitražais bei stebėjosi unikaliomis dailininko Rimanto Idzelio sukurtomis Kristaus kančios stočių figūromis bažnyčios šventoriaus tvoroje, kurios monsinjoro Alberto Talačkos rūpesčiu buvo įrengtos sovietmečiu. Ukrainos gyventojams taip pat įspūdį paliko moterims partizanėms ir ryšininkėms skirtas paminklas Anykščių šventovės šventoriuje. Ukrainietės kraipė galvas ir gidės klausinėjo, ar iš tiesų partizaninis judėjimas Lietuvoje vyko 1944–1953 m.

Vyskupo skvere ukrainiečiai išklausė istorijas apie poetą, vyskupą Antaną Baranauską bei jo garsiąją poemą „Anykščių šilelis“, sužinojo, kad įžymusis anykštėnas taip pat buvo kalbininkas ir matematikas. Gidė papasakojo keliautojams, kad šalia bažnyčios stovintis gražus ir šiuolaikiškas pastatas yra Anykščių L. ir S. Didžiulių viešoji biblioteka, kurioje jie visuomet laukiami.

Svečiai iš Ukrainos dėkoja anykštėnams, juos apgyvendinusiems savo namuose. Ukrainiečiai sako „ačiū“ rajono savivaldybei, Anykščių TVIC, Labirintų parkui už ekskursiją, kavinės „Pirmas daigas“ darbuotojams už skanius pietus,  verslininkui A. Antanavičiui už tai, kad jis savo transportu juos nuvežė į nuostabiuosius Anykščių turistinius objektus.    

Birutė Venteraitienė     

Nuotraukos Paulinos Šilinienės ir Anykščių TVIC                                                                                                       

19 komentarų

 1. aš manau gražus mostas iš rajona vadovų, kad padovanojo šakotį ir organizavo ekskursijų su TVICo gide. Tik vieną dalyką nesuprantu savo senu galvu,- koligi meras kreipėsi į ukrainiečius ruska kalba, bet ne lietuviškai? Ar anas nesilaiką Lietuvių valstybinės kalbos įstatymo? Taigi žmanėms raikia priprasti ir mokytis vietines valstybines kalbas. Neugi nebut išvertys ponas Pietra mero kalbos ar TVICo direktorė galėjo pavertėjauti, bo kvietė mokytis lietuviškai.

  • ne kitaip...

   Na va! Per dieną visas Anykščių įžymybes pamatė ir gali svečiai jau grįžti namo. Ką gi čia daugiau veikti…?

   • Ar tu nežinai?

    grįžt, deja, gali tik į laikino prieglobsčio namus, o tikrieji namai kirmėliagalvių okupantų daužomi bombomis ir raketomis, norint paversti ukrainiečius putinizmo koloborantais ar pasiduoti.
    Ukrainos kovotojai rįžtingi ir laisvos valstybės piliečiai nepasiduos okupantui!

   • Žiūrėk, kad pats neraudotum be namų. Besarmatį. Atidirbineji.. Už kiek…penktoji kolona.. Žinom tokius rašeivas…..putkinistai

    • Eureka !!!

     Tuoj ukrainiečių Lietuvoje bus daugiau nei lietuvių. 🙂 Nereiks nei kiniečių, nei arabų išmirštančiai ir emigruojančiai Lietuvos valstybei gelbėti. 🙂

    • na kam lietuviams vaikams ka duoti, geriau kokie ukrainieciai tegul nemokamai gauna, vietiniams tik mokescius pakelkit ir bus laimingi. Rusafobai

 2. Įdomiausia kad kaukių nebereikia taip ukrainiečiai serga visi sveiki kita bėda

 3. Pirmiausia iskuopkit miesta nuo siuksliu. Pasiziurekit kokia netvarka MSV, kur vaziuojant i Kurklius pries degaline miskelis is abieju pusiu kruvos saku, siuksliu ir t.t. O pakeles taip pat pilnos siuksliu pradedant nuo degalines ir link Kurkliu. Nuolat reguliarei miesta priziurekit, ypac vasara kai zole pjaunama, o tada kalbekit apie karaliskaji kurorta. GEDA del tokios netvarkos musu mieste.

 4. Pats tik nestovek.

 5. Pirmiausia iskuopkit miesta nuo siuksliu. Pasiziurekit kokia netvarka MSV, kur vaziuojant i Kurklius pries degaline miskelis is abieju pusiu kruvos saku, siuksliu ir t.t. O pakeles taip pat pilnos siuksliu pradedant nuo degalines ir link Kurkliu. Nuolat reguliarei miesta priziurekit, ypac vasara kai zole pjaunama, o tada kalbekit apie karaliskaji kurorta. GEDA del tokios netvarkos musu mieste.

 6. ar ne taip

  miške šiukšlės tai nieko ,bet pereikite taku prie upės pamatysite dar baisiau.. Ekskursija padarytą per dieną,o kas toliau……nereikėjo manau varginti gal dar ne laikas tegul pripranta ir patys pasivaikščios kai norės. ar ne

  • galimai nesuprantate rajono valdžios daromos politikos. Taip jie demonstruoja rūpest ir socialinį-kultūrinį karo pabėgėlių užimtumą, tuo pačių pardavinėdami darbo vietas tokių vietinių verslininkų įmonėse, kuriose orus Lietuvos pilietis už siūlomą darbo užmokest jau nesutinka save atiduoti darbdaviui.

  • Ne tau reikėjo. Vaiščiok pats kur nori. Gali ruskyna arba oas batiušeką nueiti… Gal irgi dovanų gausi, pasidžiaugsi

 7. Nuo kada daryti gerus darbus blogai? ir pats mažiau rašinėk, ir nors svogūno laišką paaukok kitiems.

 8. Prie ko čia šiukšlės ,šiukšlių ir tavo kieme yra .Jeigu neturi apie ką rašyti geriau patylėk.. Aš tik viena noriu pasakyti visokiu pastatų yra prie stoties ir nežino kam juos panaudot ,priimkint Ukrainos pabėgelius jeigu nežinot kam tuos pastatus panaudot.

 9. Anykštėnas

  Geriausia, kad šią iniciatyvą sugalvojo Anykščių Jaunimo klubas.
  „Šaunu“, kad nykščiai.lt tai paminėjo.. aišku, juk svarbiausia padėkoti merui ir kitoms įstaigoms.

 10. Apverstas namas

  tai panašiai kaip mana triusikai ! Jei prisišikau, tai dar nereiškia, kad nemoku nueit ta!ėtan ..

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.