Tuktukas LABAS Longfordo lituanistinėje mokykloje Airijoje (video)

Knygas mažieji lietuviai skaito ir Airijoje. Tuktukas pakvietė aplankyti vieną iš lituanistinių mokyklų Airijoje ir pažiūrėti, kaip ten vyksta mokymas ir kaip skaitomi įvairūs literatūros kūriniai.

O buvo taip – į Tuktuko pašto dėžutę atkeliavo labai spalvingas laiškas, kuriame buvo gausu nuotraukų ir pasakojimų iš LABAS lituanistinės mokyklos, įsikūrusios Airijoje, Longfordo mieste. Tai tik viena iš daugelio lituanistinių mokyklų, kuriose, savaitgaliais susirenka jaunieji lietuvaičiai gyvenantys Airijoje. Šiuo metu, šioje mokykloje mokosi 19 mokinių.

O kiek lietuvių yra Airijoje ir ką jie veikia? Lietuvai įstojus į Europos Sąjungą (2004) Airija tapo viena pagrindinių šalių, į kurią vyksta ekonominiai emigrantai iš Lietuvos. Manoma, 21 a. pradžioje į Airiją ilgesniam ar trumpesniam laikotarpiui atvyko apie 120–150 tūkstančių lietuvių.

Sakykim, dėl lietuvių kiekio Airijos šiaurėje esantis Monachano miestelis net vadinamas mažąja Lietuva. Lietuvių čia keli tūkstančiai. Iš viso miestelyje 8000 gyventojų, lietuvių, apie 2000. Yra lietuviška parduotuvė, restoranas, keturios ar penkios lietuvių kirpyklos, batų parduotuvė, autoservisas. 

Nuo 2005 veikia Airijos lietuvių bendruomenė (Lithuanian Association in Ireland; 2020 pirmininkas Arūnas Teišerskis). 2020 aktyvūs buvo bendruomenės Dublino, Korko, Galway, Meatho, Mayo (nuo 2007; kasmet rengia F. Vaitkaus skrydžio per Atlantą metinėms paminėti skirtą sąskrydį) grafysčių, Dundalko, Killarney, skyriai. Aktyvios lietuvių bendruomenės susibūrė Carlow, Laois grafystėse, Mullingare, Tullamore ir kitur.

2011 įkurti Lietuvos verslo rūmai Airijoje, 2014 – labdaros organizacija Airijos lietuviams rūpi, 2015 – Lietuvių asmenų ir bendruomenių Airijoje sąjunga L.A.B.A.S., 2019 – Airijos lietuvių jaunimo sąjunga, taip pat veikia Airijos lietuvių sporto asociacija, Lietuvių profesionalų klubas, mėgėjų Mažasis Dublino teatras ir teatras Alternatyva alternatyvai, folkloro grupė Lietuviškas dobilas.

Kiekvieną sekmadienį Dublino Šv. Andriejaus bažnyčioje, kartą per mėnesį Korko South Presentation Convent koplyčioje aukojamos šv. Mišios lietuvių kalba.

Leidžiami laikraščiai Lietuvis (nuo 2004), Saloje (nuo 2005), veikia lietuvių internetinės svetainės, socialinių tinklų grupės.

Skaičiuojama, kad Airijoje veikia net 19 lituanistinių mokyklų veikia Dubline (Keturi vėjai; daugiau kaip 150 mokinių, nuo 2004), Korke (Banga, nuo 2005), Trime (Meatho grafystė; Šaltinėlis, nuo 2007), Monaghane (Monaghano grafystė; Lietuvos vaikai, nuo 2007), Cavane (Cavano grafystės; Gintarėlis, nuo 2008, daugiau kaip 60 mokinių), Carrickmacrosse (Monaghano grafystė; Saulės Zuikučiai, nuo 2009), Castlebare (Mayo grafystė;F. Vaitkaus, nuo 2011), Waterforde (Burė, nuo 2011), Tralee (Kerry grafystė; Pelėdžiukai, nuo 2014), Dundalke (Kovo vienuoliktosios, nuo 2014), Galway (nuo 2015), Limericke (Baltija, nuo 2018), Carlowe (Carlow grafystė; Pepė), Tullamore (Offaly grafystė;Lietuvaičiai), Longforde (Longfordo grafystė; Labas.Lt), Mullingare (Westmeatho grafystė; Bičiuliai), Portlaois (Laois grafystė; Rytas) ir t.t..

Pamatęs tiek daug gražių nuotraukų iš mokyklos LABAS, Tuktukas suprato, kad ten tikrai labai smagu ir įdomu, tad jis nieko nelaukdamas užsidėjo savo stebuklingąją kepurę ir leidosi kelionėn aplankyti šios mokyklos mokinių.

Pasirodo, tai tikrai veiklių, smalsių ir labai Lietuvą mylinčių jaunuolių būrys su mokytoja Renata Rapkauskiene priešakyje. Per penkerius veiklos metus, kai veikia ši mokykla, mokyklos lankytojai gali pasigirti nuveikę tikrai labai daug.  Jie ir Nacionalinį diktantą rašė, ir muzikos dienose dalyvavo, ir kalėdines pasakas vaidino bei su tėvelių pagalba pirmąją kalėdinę mugę mieste surengė, kur buvo galima įsigyti rankų darbo gaminių ir skanumynų.

Taip pat rengė įvairiausius konkursus ir viktorinas apie Lietuvą,  dalyvavo projekte ,,Lietuva vaiko akimis iš toli’’, kur susipažino su lietuvių liaudies papročiais, tradicijomis ir ragavo gardžių patiekalų.  Šauniosios mokyklos bendruomenės iniciatyva buvo atidaryta lietuviškų knygų lentyna Longfordo miesto bibliotekoje, taip pat kiekvienas metais, vykstančiame Patriko parade mokykla dalyvauja eisenoje, kur net dvejus metus iš eilės buvo viena iš nugalėtojų už rankų darbo aitvarus. Tuktukui pasiteiravus, kodėl jie daro aitvarus, vaikai vienbalsiai atsakė: “Todėl, kad jie simbolizuoja vaikystę.“

Tuktukas net nesugebėjo visko aprašyti, ką pamatė ir kiek įdomių veiklų vyksta šioje mokykloje. Deja, šiais metais atkeliavęs virusas kiek pristabdė įprastinę veiklą ir renginių gerokai sumažėjo, tačiau net ir šiuo metu mokiniai nesnaudė ir  kartu su tėvelių bei mokytojos pagalba dalyvavo Longfordo miesto savivaldybės akcijoje, kur jiems teko įdomi ir atsakinga užduotis – nusifilmuoti reportaže ir įgarsinti siužetus lietuvių kalba, kaip saugiai elgtis pandemijos metu.

O štai po visų įdomių pasakojimų Tuktukui ir nuotraukų peržiūrų vaikai ir DOVANĄ LIETUVAI turėjo paruošę – visi kartu padeklamavo Linos Lašienės eilėraštį „Prigimtinės gelmės ilgesys“.

Agnė Valungevičienė

Asociacija „Aukštaitijos komunikacijos projektai“

Lietuvių informacijos ir kultūros sklaidos bendruomenė Airijoje

Projektą remia  Lietuvos  kultūros taryba

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.