Tuktukas festivalyje „Nuotykiai tęsiasi“ (video)

Mėgstantiems skaityti vaikams Anykščiuose, kurie vadinami literatūros sostine, tikrai yra ką veikti. Jau trejus metus  Dainuvos slėnyje vyksta literatūros ir kitų menų festivalis visai šeimai „Nuotykiai tęsiasi“. Apsilankė festivalyje ir Tuktukas, čia jis susipažino su įvairiomis Lietuvos leidyklomis, Lietuvos jūrų muziejaus darbuotojais ir net su žmogumi, kuris fotografuoja baltuosius raganosius.

Šventė, kuri truko dvi dienas

Gausybė literatūros, teatro, muzikos ir kitų kūrybinių veiklų laukė šeimų su atžalomis rugpjūčio mėnesį Dainuvos slėnyje. Renginiai buvo skirti vaikams nuo 0 iki 12 metų. O svarbiausia – visi užsiėmimai buvo  nemokami ir truko net dvi dienas.

Šių metų festivalis buvo skirtas gamtos pažinimui ir jos apsaugai – aplinkai draugiškai gyvensenai ir ekologijai. Renginių, edukacijų ir kūrybinių dirbtuvių metu vaikai galėjo pažinti ir patirti, kaip gamtos gyvenimui, klimato pokyčiams savo mažais, kasdieniais įpročiais galime daryti įtaką ir mes patys. Festivalio svečiai turėjo progą susitikti su Lietuvos jūrų muziejaus darbuotojais, arboriste (aukštalipe, „medžių gydytoja“), biologijos mokslų daktare, paskutinius baltuosius raganosius fiksuojančia fotografe ir kitais su gamta susijusių profesijų atstovais.

Žinoma, festivalio renginių dėmesio centre buvo vaikų ir jaunimo literatūrą pristatančios veiklos. Būrys garsių knygų kūrėjų į įtraukiančias kūrybines veiklas pakvietė įvairaus amžiaus jaunuosius skaitytojus – ir pačius mažiausius, kurie dar tik pradeda vartyti kartonines paveikslėlių knygas, ir jau ūgtelėjusius istorijų atradėjus. Buvo galima sužinoti,  kaip kuriami komiksai, surasti miške pasislėpusius mielus knygų herojus, žaisti lauko žaidimus,  ir dalyvauti daugelyje kitų smagių veiklų.

Visos šeimos ir knygos šventė

Pasak iliustruotojos Gretos Alice, „Nuotykiai tęsiasi“ tapo bendruomenės, kuriai knygos yra ne tik popierius, o gyvenimo būdas, smagiu susibūrimu. „Pačios keisčiausios ir kūrybiškiausios dirbtuvės po atviru dangumi, žaidimai gamtoje, kalbantys medžiai ir daug daug knygų, kurias „skaniausia“ skaityti draugų būryje, sumerkus kojas į upę – tai ir yra didysis nuotykis,“ – dalinasi iliustruotoja. Gretos dėka šių metų festivalyje veiks komiksų skaitykla įvairaus amžiaus komiksų fanams.

Šiemet festivalio plakatą kūrė pasaulinio garso Portugalijos iliustruotojas, vienas iš leidyklos „Pato Lógico“ įkūrėjų, daugelio prestižinių apdovanojimų laimėtojas André Letria. Plakato iliustracija paimta iš knygos „Jei būčiau knyga“ (angl. „If I Were A Book“). „Šis kūrinys trumpai ir aiškiai aprašo ir pavaizduoja, ką žmogaus gyvenime reiškia knyga ir kokias galimybes ji atveria. O kai kurios knygos iliustracijos tiesiog tobulai atspindi „Nuotykiai tęsiasi“ idėją“ – sakė vienas iš festivalio organizatorių Justinas Vancevičius.

Knygoms – pagrindinis dėmesys

Festivalyje veikė knygų mugė, kurioje dalyvavo žinomos leidyklos, leidžiančios knygas vaikams. „Tikra knyga“, „Žalias kalnas“, „Dvi Tylos“, „Nieko Rimto“, „Aukso žuvys“ savo stenduose, kuriuos Tuktukas aplankė, siūlė skaitytojams naujausias ir populiariausias knygas, o svarbiausia, kad buvo galima gauti ir autorių autografus.

Festivalyje dalyvavo daug vaikų ir jaunimo literatūros  kūrėjų: Kotryna Zylė, Justinas Žilinskas, Tomas Dirgėla, Inga Dagilė, Benas Bėrantas, Virgis Šidlauskas, Gina Viliūnė, Lina Itagaki, Greta Alice, Indrė ir Martynas Paviloniai ir kt. kvietė jaunuosius skaitytojus į susitikimus, knygelių patiems mažiausiems interaktyvius pristatymus, koncertus, spektakliukus, dirbtuves ir kitas įtraukiančias kūrybines veiklas.
Pačių mažiausių pievelėje rašytoja Kotrynė Zylė pristatė savo knygelę „Mažas kaip vabalėlis“ . Pristatymo metu autorė vaikams išdalino giles, o pačius vaikus įtraukė į knygelės pasakojimo procesą su didele kartonine knyga, šviesa imituojančiu audeklu. Mažiesiems buvo pristatytos knygelės  ir „ABC mažiesiems“ , o vyresnieji stebėjo  rašytojo Tomo Dirgėlos šou, dalyvauti žygyje po Anykščių šilelį.

 Lietuvos jūrų muziejaus darbuotojais festivalyje pristatė pasakojimą apie ruoniukų gyvenimą, beje, buvo galima per ausines paklausyti vieno ruoniuko  garsų istoriją, kuri atskleidžia su kokiais garsais susiduria ruoniukai plaukiodami jūroje. Festivalio teritorijoje vaikai galėjo pavaikščioti po „Nykstantys Afrikos gamtos turtai“ foto galeriją, kurios autorė, Kenijoje šiuo metu gyvenanti fotografė Sigita Aurelija Vaičiūnaitė, bei sudalyvauti virtualiose susitikimuose tiek su šia foto menininke, tiek su rašytoja Vaiva Rykštaite.. „Baltojo raganosio pievoje“ buvo pristatyta Giedrės Rakauskienės ir Dovilės Kubrakovaitės knyga „Paskutinis baltas raganosis“.

Tokio festivalio norėtų ir Airijoje

Sunku viską ir papasakoti, kas vyko festivalyje „Nuotykiai tęsiasi“, kad grįžęs namo Tuktukas dvi dienas ilsėjosi – tiek nusilakstė norėdamas dalyvauti visuose renginiuose. Visa laimė, kad festivalis vyksta prie upės, tai Tuktukas nuolat bėgdavo maudytis, kad neperkaistų. Savo skrybėlę atsargiai pasidėdavo ant kranto. Be to, festivalyje Tuktukas išmoko iš medžio žievės ir popieriaus lapo pasigaminti laivelį, tai dabar laukia lietaus ir bėga savo laivelį plukdyti balose. Beje, Tuktukas sėdo rašyti laiškus festivalio „Nuotykiai tęsiasi“ organizatoriams – literatūros pažinimo programai vaikams ir paaugliams „Vaikų žemė“ bei Anykščių rajono savivaldybės L. ir S. Didžiulių viešajai bibliotekai, kad tokio festivalio laukia ir Airijoje gyvenantys lietuvių vaikai.

O ką matė Tuktukas festivalyje ir kaip ten buvo smagu – žiūrėkite vaizdo įraše.

Linas BITVINSKAS

Asociacija „Aukštaitijos komunikacijos projektai“

Lietuvių informacijos ir kultūros sklaidos bendruomenė Airijoje

Projektą remia  Lietuvos  kultūros taryba

2 komentarai

  1. Puiku kad turime tokį festivali

  2. Nuo kopustu man pilvuka ispustu

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.