Tapytojo Vytauto Kasiulio (1918–1995) parodos atidarymas Kurklių sinagogoje

Kviečiame susipažinti su 19 tapytojo paveikslų iš LNDM rinkinių, eksponuosimų Kurklių sinagogoje (S. Nėries g. 4A, Kurkliai, Anykščių r.) jau šį penktadienį, gegužės 31 dieną 18 valandą.

Dailininkas Vytautas Kasiulis – vienas iš nedaugelio pasaulinėje meno erdvėje pripažintų ir įvertintų lietuvių menininkų. Daugiau nei dešimties šalių dailės galerijos bei kolekcininkai tebesaugo šio dailininko, pelnytai meno kritikų vadinto vienu įdomiausių XX a. antros pusės Paryžiaus mokyklos terpėje atsiskleidusių tapytojų, kūrinius.

Gabumai menui būsimam dailininkui išryškėjo labai anksti – Vytautas Kasiulis piešė ant visų paviršių, kokius sugebėjo rasti: sienų, tvorų, didelių lietuviškų krosnių, rasotų langų, popieriaus ar knygos lapo, šakele smėlyje. Autobiografijoje dailininkas trečiuoju asmeniu rašė: „Nuo pat vaikystės jis mylėjo tėvo dažus ir teptukus ir kaip tik proga buvo, juos naudojo.“

V. Kasiuliui būdinga stilistinė kūrybos maniera, pasižyminti virtuoziška linijų žaisme, rafinuotais spalvų sąskambiais žėrinčiu koloritu, lengva ir žaisminga formų stilizacija, susiformavo gyvenant Paryžiuje. Dailininkas toliau tobulino dar jaunystės laikais atrastą savitą formos tapymo metodą, kai vaizdas savo struktūra primena negatyvą, iškylantį iš tamsesnio fono šviesių potėpių blyksniais.

Tapybos drobių, pastelių ar litografijų lakštų kompozicijoms Kasiulis rinkosi gerai pažįstamus Paryžiaus gatvės gyvenimo motyvus: muzikantus ir šokėjus, cirko artistus, knygų ar gėlių prekyvietes, taip pat dailininkų dirbtuvių ir kavinių scenas.

Ne mažiau ekspresyvūs dailininko grafikos, pastelės ir guašo technikomis atlikti darbai, kuriuose figūrinės kompozicijos su šokančiais ir muzikuojančiais personažais, peizažai, žanriniai ar bibliniai motyvai sužėri lyg viduramžių meistrų vitražai.

(Informacija iš LNDM parengto leidinio „Vytautas Kasiulis. Metamorfozių meistras“, 2020)

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.