Sveikata – brangiausias turtas

Baigėsi vyresnio amžiaus anykštėnų sveikatos gerinimo projektas.

Spalio mėnesį Anykščiuose mažoji bendrija „Atlantų slėnis“, bendradarbiaudama su asociacija Anykščių Trečiojo amžiaus universitetas, įgyvendino projektą „Vyresnio amžiaus anykštėnų sveikatos gerinimo mėnuo”. Jo tikslas buvo per aštuonis reguliarius teorinius-praktinius užsiėmimus pagerinti projekte dalyvaujančių vyresnio amžiaus anykštėnų fizinę ir psichinę sveikatą.

Į užsiėmimų medžiagą buvo įtraukiamos naujausios pasaulio medicinos teorijos, naudojami patvirtinti fizinės bei psichinės sveikatos atstatymo metodai, kviečiant dalyvius keisti savo kasdienius įpročius, įtraukti daugiau judėjimo, mankštinimosi, sveikesnės mitybos, daugiau balanso, dėmesio sau ir poilsio, o ypač – daugiau dėmesio savo psichinei savijautai.

Užsiėmimus vedė šokio-judesio terapijos praktikė, VU medicinos fakulteto ir LMTA jungtinės menų terapijos programos studentė Indrė Šiliauskaitė, į Anykščius gyventi atsikrausčiusi tik pernai.

Menų terapijas – sveikatos specialybę – studijuoti universitete I. Šiliauskaitė pasirinko prieš trejetą metų, tačiau sveika mityba ir kūno lavinimu domisi visą savo sąmoningą gyvenimą. Ankstyvoje jaunystėje atrado subalansuotos mitybos ir vandens svarbą, o pusantrų metų kineziterapijos studijų atvedė į artimą pažintį su kūno galimybėmis, kūno kultūra ir reabilitacija. Jogos kursai Kauno jogos studijoje davė holistinį supratimą apie sveikatą, sveiką judesį, kvėpavimą, kūno bei minčių švarą. Vėliau I. Šiliauskaitė atrado ir įsisavino pilates mankštos žinias, artimiau susipažino su kūną ir valią stiprinančiais įvairiais kovų menais – muai thai, capoeira, thai-bo ritminėmis treniruotėmis.

Nuo 2016 metų, kuomet ėmėsi organizuoti sąmoningumo festivalį „Debesų pieva“, I. Šiliauskaitė aktyviai propaguoja sveiką gyvenseną, blaivius laisvalaikio pasirinkimus, organizuoja renginius ir užsiėmimus, kuriuose yra lavinamas kūno sąmoningumas, dėmesingumas, sveika emocijų raiška ir emocinis intelektas, kūrybingumas, empatija ir socialiniai įgūdžiai, supažindinama su sveikesniu gyvenimo būdu. Nuo 2020-ųjų Indrė tapo laisvojo šokio ir emocinio intelekto lavinimo edukatore „Kultūros paso“ programoje, o pernai mokslo metus pasitiko kaip neformaliojo švietimo mokytoja ir vedė užsiėmimus vaikams Lietuvos mokyklose “Geros savijautos” programoje.

Įkvėpimo imtis projekto su senjorais būsima terapeutė įgavo po atliktos praktikos Vilniaus Karoliniškių poliklinikos psichikos sveikatos centre. Didesnė šio centro pacientų dalis – jau garbaus amžiaus vilniečiai, pagrinde kenčiantys nuo depresijos, vienišumo ir įvairiausių asmenybės sutrikimų – psichologinių sutrikimų, kurie pasižymi nelanksčiais ir žalingais mąstymo bei elgsenos būdais, privedusiais prie nepakenčiamų santykių, slegiančios aplinkos ir savidestrukcijos. Tokie sutrikimai susiformuoja dar paauglystėje ar net vaikystėje. Atliekant šokio-judesio terapijos praktiką, buvo matyti – šiems žmonėms katastrofiškai trūksta nuoširdaus bendravimo ir emocinių-dvasinių poreikių išpildymo, o taip pat būtina terapiškai išsigydyti vaikystėje patirtų traumų žaizdas. Be abejo, bent minimalios žinios apie sveiką gyvenseną taip pat tokiems žmonėms labai naudingos, nes visapusiška gera savijauta įmanoma tik kai viskas darniai veikia ir funkcionuoja – tiek fizinis kūnas, tiek emocinis, tiek bendrai socialinis gyvenimas yra balanse.  

Tačiau Indrę nustebino Anykščių aktyvieji senjorai, užsiregistravę dalyvauti projekte – tai labai šviesūs ir žingeidūs žmonės, atviri tiek naujoms žinioms, tiek fiziniams išbandymams. Nebijantys peržengti pažinimo slenksčio, plėsti ribų vardan savo pačių gerovės. Ar tai dėl to, kad Anykščiuose yra gana populiaru laikytis sveikų įpročių, daug judėti, maudytis visais metų laikais, būti aktyviems, ar dėl to, kad Vilnius – didmiestis – sukuria tendenciją žmonėms labiau užsidaryti nuo visko, de-socializuotis, atsiskyrus nuo gamtos, tuo pačiu – ir nuo savęs? Nes patirtis Vilniuje ir Anykščiuose skiriasi kaip diena ir naktis.

Užsiėmimai projekte vyko terapinio rato principu: buvo sukuriama saugi erdvė reflektuoti, išsisakyti, klausti, diskutuoti labai atvirai. Kaskart buvo imama nauja tema diskusijai, paliečiant vis kitą gyvensenos klausimą: mitybą ir vandens vartojimą, judėjimą ir aktyvumą, emocijas, kūno pojūčius ir sensorinį žmogaus paveikslą, visapusišką balansą gyvenime, apie meditacijos, maldos ir menų terapijų naudą įvairių ligų prevencijai bei organizmo senėjimo procesų pristabdymui. Praktinėje užsiėmimų dalyje dalyviai susipažino su jogos pradmenimis, su sąnarių lankstumą gerinančia ir giliuosius raumenis stiprinančia pilates mankšta, su šokio-judesio ir kūno terapijos metodais savo kūno svoriui ir apimtims pajusti, išveikti emocijas, lavinti savo kūno vidinės erdvės ir išorinės – kinestetinės – erdvės pajautimą, lavinti kūno sąmoningumą, taip pat buvo praktikuojamas gilus atsipalaidavimas šokyje ir per mindfulness meditaciją, dėmesingai stebint save ir savo kūno pojūčius, praktikuotas neigiamų emocijų ir patirčių išveikimas pasitelkiant dailės terapijos metodą.

Susitikimų metu dalyviai dalinosi, ką patiria, kokius jausmus išgyvena, kokios mintys aplankė. Daug istorijų, nutikimų iš vaikystės ir visam gyvenimui pėdsaką palikusių išgyvenimų atsiskleidė terapiškai saugioje erdvėje. Kiekvienas gavo aktyvų empatišką palaikymą iš kitų dalyvių ir lektorės, būsimos terapeutės. Nuoširdžiai ir su meile buvo sutikti visi, kas atsidūrė akistatoje su… savimi. Taip pat buvo nuostabu, kaip geranoriškai nusiteikę garbaus amžiaus senjorai gali atsipalaiduoti su muzika ir judėti jiems neįprastu, bet labai smagiu būdu, įtraukiant į kūrybinį procesą savo kūną. Jie pasidavė žaidimui, naujiems potyriams ir atsidavė emocijoms, buvimui “čia ir dabar”.

Indrės Šiliauskaitės pažintis su Anykščių Trečiojo amžiaus universitetu, tikimasi, šiuo projektu nepasibaigs.

Paskutinę dieną visi kartu pasvajojo apie kažkokią naują pradžią, susitikimus kituose projektuose, kai tik bus galimybė. Juk tokia didinga yra kūrybos, muzikos, judesio, prisilietimų ir apsikabinimų galia! Norisi tai tęsti vėl ir vėl, įtraukiant dar daugiau dalyvių, kurie įsikvėps optimizmo ir siekio gyventi gyventi dar šimtą metų, po tokių patirčių.

Beje, projektą dovanotais užkandžiais parėmė Anykščių restoranas “Pirmas Daigas”. Pirmą ir paskutinę užsiėmimų dienas senjorus restoranas palepino pačių gamintais saldžiais pyragėliais, gurmaniškais vieno kąsnio užkandžiais ir šiltais gėrimais. Projekto dalyviai ir organizatoriai buvo labai maloniai nustebinti ir siunčia nuoširdžią padėką restorano vadovei.

Projektą „Vyresnio amžiaus anykštėnų sveikatos gerinimo mėnuo” dalinai finansavo Anykščių rajono savivaldybė, įgyvendinant visuomenės sveikatos apsaugos programą.

Dalina Rupinskienė

3 komentarai

  1. Išskirkite piniginę premiją tam, kuris sugebės atidžiai išanalizuodamas perskaityti šią dizertaciją.

  2. Deja, čia dominuoja popsas… Kaip pasakytų sveiku protu ( raidos dėsnių, esminių dalykų suvokimas-išmanymas ) gyvenime vadovavęsi mūsų bočiai :“ iš didelio rašto, išėjo iš krašto“.

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.