Šimtmetis atminties tyloje

Sausio 23-ąją sukako 100-as metų, kai Čekonyse, arčiau Debeikių nei Anykščių, gimė būsimoji filologė ir muziejininkė Ona Sedelskytė (1923–1970). Daugiau nei pusė amžiaus, kai jos kapas supiltas gimtųjų Čekonių kapinaitėse.

Jubiliejaus proga ant Onos Sedelskytės kapo Anykščių muziejininkai įžiebė dvi žvakutes, paliko gėlių. Taip buvo prisiminta pirmoji A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinio muziejaus direktorė, dirbusi dvejus metus po rašytojo A. Vienuolio mirties.

O. Sedelskytės vardu pavadinta centrinė Čekonių kaimo gatvė driekiasi nuo kapinių jos gimtosios sodybvietės link. Sunykusios sodybos vietoje būtų likęs tik plynas laukas, bet prieš kelis dešimtmečius muziejininkės seserų rūpesčiu čia buvo pasodinta įvairių medžių – beržų, ąžuolų, eglių, net ir vienas maumedis. Dabar jau ūgtelėjęs gojelis kyšo laukuose netoli kelio į Debeikius ir taip žymi kiemą, iš kurio Onutės, jaunystėje Antano Vienuolio pastūmėtos, buvo išeita į kultūros pasaulį.

Muziejininkės pomėgius liudija gausūs fotonuotraukų pluoštai, išlikę Anykščiuose, Muziejaus fonduose. Tai ji pirmoji XX a. antrojoje pusėje pradėjo sistemingai fotografuoti įžymiąsias, turistų lankomas Anykščių krašto vietas.

Jos kūrybiniame palikime – ir 1967 m. išleistas biografinių vaizdelių rinkinys „Užuožerių Antaniukas“, pasakojantis apie Antano Vienuolio vaikystę.

Minint autorės šimtmetį, puiki proga skaityti jos kūrinius skaitmeninėje knygelėje Muziejaus tinklalapyje: https://www.baranauskas.lt/file/Sedelskyte_Uzuozeriu_Antaniukas_knyga.pdf

A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinio muziejaus informacija

O. Sedelskytę mena ne tik želdiniais paryškinta jos gimtoji sodybvietė ir kapas, bet ir jos vardu pavadinta centrinė Čekonių kaimo gatvė.

T. Kontrimavičiaus nuotraukos.

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.