Kovo 25-oji – labai reikšminga mūsų tradicinio kalendoriaus data. Tai gandro, šio mielo žmogaus įnamio, parskridimo iš tolimos kelionės šventė – Gandrinės. Mūsų protėviai manė, kad šią dieną iš šiltųjų kraštų parskrenda gandras ir „parneša ant uodegos kielę“, kuri „baigia išspardyti ledus ir ateina pavasaris“, todėl kielė dar vadinama „ledspira“. Baltasis gandras Lietuvoje – nepaprastas paukštis. Prieš daugiau kaip 2000 metų įsikūręs prie mūsų namų, jis iki šiol liko ištikimas kaimynas.
Baltasis gandras, dar vadinamas busilu, starkumi, gužu, gužučiu, bacionu – Lietuvos nacionalinis paukštis. Jis nuo seno laikomas šventu paukščiu, mitiniu pirmtaku, globėju, kilusiu iš žmogaus, kuris neša laimę, gerovę, teisingumą (dangaus antspaudo saugotojas). Jis galįs žmonių ligas paimti, nulakinti į neįžengiamas pelkes ir ten palikti. Todėl gandras yra mieliausias sodybos kaimynas, atnešantis laimę tiems namams, šalia kurių apsigyveno, o dievdirbių kūryboje tarp šventųjų garbingą vietą užimdavo ir gandro statulėlės. Lietuvos ornitologų draugija (LOD), tęsdama ilgametes tradicijas, LOD metinio susirinkimo dalyvių sprendimu 2023 metų paukščiu pasirinko baltąjį gandrą (Ciconia ciconia).
Baltasis gandras mėgsta įsikurti žmonių kaimynystėje, taip pat netoli pelkėtų vietų ir vandens telkinių. Balandžio pabaigoje ar gegužės mėnesį gandralizdyje deda vidutiniškai 4 matinius baltus kiaušinius. Pakaitomis peri patelė ir patinas 31–34 dienas, paskui abu maitina savo vaikus. Jaunikliai lizdą palieka po 58–64 dienų, bet dar apie dvi savaites skraido su tėvais
Įprastai maitinasi netoli nuo perėjimo vietos. Gaudo vabzdžius, kitus bestuburius, žuvis, varliagyvius, peles, ant žemės perinčių paukščių jauniklius. Įdomu, kad varlės sudaro tik nežymią gandrų lesalo dalį.
Senovėje Gandrinės buvo laikomos savotiškais Naujais metais. Neveltui šią dieną svarbūs spėjimai ir buvo tikima, kad kokios bus pirmos naujų metų dienos, tokie ir visi metai. Tikėta, kad pirmą kartą pamatytas gandras gali daug nulemti visiems metams. Labai svarbu, kaip gandrą pirmąkart tais metais pamatysi. Jei skrendantį – visus metus darbus spėsi nudirbti. Jei tupintį – nelabai seksis.