Samių būgnas šamanus lydėdavo į transą

Anykščių L. ir S. Didžiulių bibliotekoje demonstruojami Estijos ir Suomijos menininkų darbai. Ypatingai įdomus samių (šiaurės tauta, gyvenanti Suomijos, Švedijos, Rusijos ir Norvegijos teritorijose) Minta Pentokangas darbas „Samių būgno gyvenimas“.

Darbo esmė – ant odos skiaučių nupiešti samių šamanų būgnų simboliai, kurie kuria istoriją. „Kiekvienas šamanas gamindavosi būgną ir jį išpiešdavo simboliais. Šamanai tikėjo, kad egzistuoja trys pasauliai – viršutinis, vidutinis ir požeminis.  Mušdamas būgną šamanas įeina į transą ir keliauja per šiuos tris pasaulius“, – apie savo darbą aiškina Minta Pentokangas.

Bibliotekoje taip pat demonstruojamas estės tekstilininkės Ingrid Helena Pajo darbas „Šilkinis vėjas“. „Mano gimtajame krašte pilki debesys pasitraukia, ateina juoda naktis. Vėjas sako, kad šiame krašte tylu ir taip bus visada. Bet kai tirpsta sniegas, tylūs vandenys teka per tylią žemę ir dainuoja. Tada vėl pučia vėjas, liečia mano skruostus kaip šilkas…“ ,- darbą pristato Ingrid Helena Pajo.

Linas BITVINSKAS

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.