Literatūrologė profesorė Gitana Vanagaitė pasidžiaugė, kad jos ilgai rašyta monografija apie žymųjį anykštėną tuoj pasirodys, bet sako, kad „ši mano monografija nėra joks galutinis žodis apie Vaižgantą ir jo kūrybą.“
G.Vanagaitė monografijoje nusprendė į Vaižgantą ir jo kūrybą pažvelgti per : krikščionybės ir modernybės sąveikos prizmę. „Mano ilgai rašyta monografija apie Vaižgantą „Vaižganto asmuo ir kūryba: krikščionybės ir modernybės sąveika“ jau spaustuvėje! Iš tikro, kelias su Vaižgantu buvo labai ilgas ir sunkus. Jau iš pat pradžių daug sunkumų kėlė pats Vaižganto asmens ir jo kūrybos plotis ir šakotumas.
Ne tik grožinė literatūra yra asmeniška, mokslinė – taip pat. Atrodė, kad, kai išsiunčiau monografijos rankraštį į leidyklą, baigėsi dar vienas gyvenimo etapas. Šiandien, praėjus daugiau nei trims mėnesiams ir su VDU leidybos centro maketuotoja sutarusi dėl monografijos viršelio, galvoju, kad gal gyvenime nebūna jokių etapų. Yra tik kelias, o jo plotį ir nuo jo atsišakojančius takus ir takelius lemia tik mūsų pastangos, juk, pasak Vaižganto, „reikia gi kur nors kreip ir krypt“.
Iš kitos pusės, suprantu, kad ši mano monografija nėra joks galutinis žodis apie Vaižgantą ir jo kūrybą, jį galima matyti ir skaityti ir kitaip, be jokios abejonės, geriau ir giliau. Tačiau viliuosi, kad pavyko bent jau užčiuopti gelminę visą Vaižganto gyvenimą laikiusią ir jėgų jam teikusią giją. Ši vilties ir tikėjimo gija visu šiuo sunkiu laiku švietė ir tebešviečia ir man“, – apie monografijos kelią rašė G.Vanagaitė.
Žinoma, lauksime šios monografijos pristatymo Anykščiuose. Paklausta, ar neprarado Vaižgantas aktualumo, juk laikai keičiasi, profesorė užprotestavo. „Jokiu būdu, Vaižgantas aktualus šiandien kaip niekad, tačiau reikia apie jį kalbėti šiuolaikine kalba“, – sakė G. Vanagaitė.
Linas Bitvinskas
Nuotraukos iš G.Vanagaitės albumo.
Aš mįsliu, kad gerbiama propesorė savo knykų pirmiau pristatys Svedasys, kur Vaižgantas buvo krikštytas ir na kur pradėja krikščionybės pažinimą sklaidas darbo kelių. E gal jau spes knyka iš leidyklas pasirodyt iki kasmetinių Vaižgantinių, tai tadu ir pagerbsma visi kartu autorį senuosiuos Malaišiuos, gimtinej Juozą Tumą-Vaižgantą.
Anykščiai na sena labai su A. Baranausko vardu pasikėlį, kaip ir pats vyskupas, paetas buvą didiben linkys, a Vaižgantas ir ją darbai buvą ir yra artimi visai Lietuvai.