Tikriausiai esame girdėję apie garsųjį Šv. Jokūbo kelią arba Camino de Santiago – juo piligrimai keliauja į Santjago de Kompostelos miestą Ispanijoje. Visai čia pat mes turime lietuvišką šio kelio versiją, ne mažiau įdomią ir kupiną iššūkių. Apsidairai vieną dieną ir pamatai Camino kelio simbolius: geltoną rodyklę ir kriauklę ant stulpo prie namų.
„Camino Lituano“ – tai piligriminis-kultūrinis-turistinis Šv. Jokūbo kelias, besidriekiantis per visą Lietuvą nuo Žagarės iki Lazdijų. Lietuviškasis kelias priklauso tarptautiniam Šv. Jokūbo kelių tinklui – juo galima keliauti per visą Europą iki Santjago de Kompostelos katedros Ispanijoje. Lietuviškasis kelias dar visai jaunutis – įkurtas tik 2019 metrų vidurvasarį. Šiaurės Lietuvoje „Camino Lituano“ jungiasi su „Camino Latvia“, pietuose įsilieja į lenkiškąjį „Camino Polaco“.
„Camino Lituano“ tęsiasi per Lietuvą : per Šiaulių, Kauno ir Alytaus apskritis. Visas kelias suskirstytas į 21 etapą po 22–30 km per dieną. Beje, kelias nuolat plečiasi, atsiranda naujos atšakos.
Šią vasarą Virginijaus Strolios iniciatyva pradėtas planuoti tolesnis Camino Lituano maršrutas, kuris tęsis nuo Panevėžio rajono, eis per Raguvėlę ir Surdegį, Vašuokėnus,Viešintas. Planuota, kad šį rudenį žymėsime tik atkarpą nuo Raguvėlės iki Surdegio.
Praeitą šeštadienį į Raguvėlę jau po pietų atkeliavo 33 žmonių grupė,kuri įveikėnemažą būsimo kelio atkarpą nuo Sarksakalio iki Raguvėlės. Mūsų bendruomenės aktyvas pasitiko juos su džiugesiu-vaišinome pietumis, klausėmės pasakojimų apie šio kelio prasmę, maršrutus, fotografavomės su keliautojais. Tai buvo bandomasis žygis šia kelio atkarpa.
Pailsėję ir pasistiprinę piligrimai aplankė Komaro dvarą, apie kurį išsamiai pasakojo apie šį dvarą daug žinanti Jurga Žemaitienė.
Vakare piligrimai automobiliais pasiekė Troškūnus, ten ir nakvojo, o rytą nukeliavo į Surdegį ir iš ten jau savomis kojomis vėl pasiekė Raguvėlę. Čia jie dalyvavo Šv. Mišiose ir po pietų , aptarę su bendruomenės žmonėmis būsimus darbus, iškeliavo.
Kadangi Camino Lituano sukurtas be jokių projektinių lėšų ar valstybės pagalbos: visus darbus atlieka Camino Lituano bendruomenė ir savanoriai tai mūsų žmonių laukia savanoriški darbai – sužymėti kelio atkarpą iki Surdegio, pasiruošti priimti piligrimus ir suteikti jiems nakvynę, poilsio vietą, gal ir pamaitinti.
,Raguvėlės juostos“ bendruomenės pirmininkė Vilma Vilkienė
O tai Troškūnai su savo architektūrinėmis, istorinėmis ir kultūrinėmis įžymybėmis dar į Šv. Jokūbo kelią iki šioll nėra įtraukti? Tai kodėl ? Manau, kad jau seniai laikas.
Todėl, kad Troškūnų griuvėsiai ant keliautojų neužvirstų. Rūpestingu save pristatantis rajono vadovas, laimėjęs mero rinkimus tikriausiai pamiršo apie apleistą, pavojų keliantį objektą Troškūnų mieste, o seniūnas nedrysta priminti, kad pačiam nereikėtų su šalmu vaikšioti…
Gal kas iš naujūjū piligrimais norinčiū tapti nežina kad yra ir kitam krašti- pas mumis Svedasų parapijos žemese nužymėtas Camino Lituano kelio gabalas katruo piligrimai ataina na Biržu arba Rokiškią puses per Salas, Taraldžius Kunigiškius, Gykius, Moliakalnį iki Svedasu mestelia švintoves. Tiktai raštingi svedasiškai gal nelabai supranta šito kelio prasmį tai nemoka ir parašyt teip kaip raguveliškiai. Svedasys visi labiau unt palitiku linksta kaip nendres pavejui Beragia ežeri.
Kaipkokiu maršrutu bus keliaujama iš Surdegio į Raguvėlę? Pro geležinkelio stotį, Jackagalį ar pro Mitošiūnus, Žviliūnus, Žudžgalį?