Prezidentas pasirašė dekretus dėl M. Drobiazko, P. Vanago ir V. Jakunino išbraukimo iš apdovanotojų sąrašo

Prezidentas Gitanas Nausėda trečiadienį išbraukė iš valstybės apdovanotųjų sąrašo ledo šokėjus Margaritą Drobiazko ir Povilą Vanagą dėl jų pasirodymo Rusijoje, tęsiančioje invaziją Ukrainoje.

Rekomendaciją tai padaryti pateikė tos pačios dienos rytą posėdžiavusi Valstybės apdovanojimų taryba, pranešė Prezidentūra.

M. Drobiazko ir P. Vanagas 2000 metais yra apdovanoti Gedimino ordino Riterio kryžiais.

„Neabejoju, kad šokių ant ledo pora buvo puikūs sportininkai, tačiau nuopelnus Lietuvos valstybei, už kuriuos buvo įvertinti dar 2000-aisiais, jie nutrynė cinišku poelgiu – dalyvaudami komerciniame reginyje Sočyje tuo metu, kai Ukrainos karo verpetuose liejasi nekaltų žmonių kraujas“, – vaizdo komentare teigė G. Nausėda.

„Geriausiu atveju tai – politinis vištakumas, blogiausiu – spjūvis nukautų kūdikių, vaikų, moterų ir senelių atminimui“, – pridūrė jis.

Prezidentūra anksčiau šią savaitę teigė, jog svarstys atimti iš M. Drobiazko ir P. Vanago apdovanojimus, jeigu šie pasirodys rusų ledo šokėjos Tatjanos Navkos organizuojamame šou Sočyje.

Pagal įstatymą, valstybės apdovanojimai gali būti atimti, jeigu apdovanotųjų veika žemina apdovanotojo vardą.

T. Navka yra Rusijos prezidento atstovo Dmitrijaus Peskovo žmona.

M. Drobiazko ir P. Vanagas gyvena Rusijoje.

Ragina keisti įstatymą

M. Drobiazko 1993 metais išimties tvarka gavo Lietuvos pilietybę.

Kai kurie visuomenininkai ir politikai po šokėjų poros planų pasirodyti Sočyje paragino atimti iš M. Drobiazko ją atimti, tačiau ekspertai teigia, kad šalies įstatymai nenumato tokios galimybės.

Pasak prezidento, sportininkei suteikta Lietuvos pilietybė „dabartiniame kontekste atrodo kaip apgailėtinas farsas“.

„Įstatymai nenumato reverso, pilietybės atėmimo už Lietuvos vardo suteršimą, vadinasi, turime inicijuoti teisės aktų pakeitimus. Gana yra gana. Demokratija privalo mokėti gintis, kitaip tai nėra demokratija“, – sakė G. Nausėda.

Kaip BNS nurodė prezidento atstovas spaudai Ridas Jasiulionis, šalies vadovas inicijuos konsultacijas su Teisingumo, Vidaus reikalų ministerijomis ir Seimu dėl Pilietybės įstatymo pataisų.

Išbraukė ir V. Jakuniną

Šalies vadovas atskiru dekretu, pažeminus apdovanotojo vardą, iš apdovanotųjų Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Komandoro kryžiumi sąrašo išbraukė buvusį KGB darbuotoją, ilgametį „Rusijos geležinkelių“ vadovą, diplomatą Vladimirą Jakuniną.

Jam šis apdovanojimas buvo suteiktas 2002 metais.

2010 metais Konstitucinis Teismas nusprendė, kad V. Jakuninui skirtas Lietuvos valstybės apdovanojimas prieštarauja Konstitucijai. 

Prezidentūra tuo metu tvirtino neturinti teisinio pagrindo buvusį KGB darbuotoją išbraukti iš šio sąrašo. V. Jakuninas oficialiai nepripažintas žeminančiu apdovanotojo vardą, nes ordino skyrimas jam paskelbtas neatitinkančiu Konstitucijos ir įstatymų keltų reikalavimų.

Vis dėlto 2014-aisiais, kai Kremlius įžiebė konfliktą tarp Ukrainos pajėgų ir prorusiškų separatistų šalies rytuose, o Europos Sąjunga pritaikė sankcijas Rusijai, šios šalies diplomatas galiausia buvo išbrauktas iš apdovanotųjų sąrašo, tačiau tuometė prezidentė Dalia Grybauskaitė atskiro dekreto dėl to nepasirašė.

V.Adamkus 2002 metais V. Jakuniną apdovanojo už nuopelnus skatinant Rusijos ir Lietuvos dialogą.

BNS

Nuotrauka lrytas.lt

24 komentarai

 1. Nausėdaite,artistų tapo ??

  • nieko, praeis tų cirkininkų laikas, sugrąžins tuos medalius, tik gal medalių vertė jau bus smarkiai smukusi

  • Cirkininkas tu. Orkų mylėtojų..

  • Per trysdešimt metų Lietuvos neišgarsino taip nei CŽA agentas šlepetė ar tapkė (nežinau kaip tiksliau išvertus iš okupacinės kalbos) nei KGB agentė Magnolija,kaip šitie sportininkai,juk praėjus daugiau kaip trysdešimt metų žiemos olimpinėse pasaulio ir europos pirmenybėse Drobecko ir Vanago milžiniško darbo dėka daugelis pasaulio valstybių sužinojo kur yra Lietuva, kas tai per fašistinė valstybė.O atėmimas apdovanojimu Jiems visai nesvarbus,daug svarbiau mums,kad Lietuvoje nėra jokios demokratijos Lietuvoje neveikia Lietuvos konstitucija.Lietuvoje teistų žmonių daugiause iš visos europos pagal gyventoju skaičiu, beje antroje vietoje teistų žmonių pagal gyventoju skaičiu yra Rusija.

 2. Lietuvos vyrukas Gitanas rašo –
  Kodėl jis atėmė Valstybinius apdovanojimus šiandien –
  “ Geriausiu atveju tai – politinis vištakumas, blogiausiu – spjūvis nukautų kūdikių, vaikų, moterų ir senelių atminimui“…
  NES vakar čiuožėjai čiuožė , tai yra dirbo… Sočyje.
  Taigi, už NETINKAMAS politines pažiūras arba vištakumą
  GALIMA atimti Lietuvos valstybinius apdovanojimus.

  Vyrukas vardu Gitanas NEIŠSIAIŠKINO , ar du čiuožėjai
  Pasielgė Geriausiu atveju ar Blogiausiu atveju.

  Primenu.
  Vyrukas Gitanas dar nematė reikalo pasisakyti dėl
  Valdo Adamkaus – ar jis vertas Lietuvos valstybinio apdovanojimo nelegalaus Amerikos kalėjimo aferos ir
  Žmogaus Kankinimo bei Suluošinimo fone.
  Aš neabejoju, kad už šį poelgį Valdas Adamkus yra
  Vertas Aukščiausio AMERIKOS apdovanojimo.

 3. Kitaip negalėtų būti.
  Lietuvos išdavikai negali puikuotis Lietuvos apdovanojimais.

 4. Reiktu da šitai ruskei žiurkei atimt Letūvišku piletybi ir pasu ir uždraust intvažiavimu vison ES

  • Šiaip Drobiazko yra ukrainietė, o ne rusė, tiesiog tėvas dirbo poliariniu pilotu tarybiniais laikais ir teko gyventi Maskvoje. Pora namuose priglaudę ir išgydę daugybę benamių gyvūnėlių, žodžiu tokie pat žmonės kaip ir mes. Ir nereikia juos versti monstrais, gal jie žino kažką daugiau nei mes.

 5. Nusimeskime kaukes PONAI !!!
  Paskutines dvi komentatores….

  As be galo zaviuosi jusu labai isvystytu intelektu ir pasaulejauta… Manau jums abejoms reiktu nuvykti i garsiaja stovyklaviete prie Musejaus. Ir ten kuo puikiausiai suprastumet viena kita savo pakyletoje amplua………

 6. Nusimeskime kaukes PONAI !!!
  Na o kas nepakyleti, su intelektualine demensija kaip Kvazimodas, aiskinames dar ir dar karta TSRS pavelda, o jis egzistuoja visoje valstybeje… Nebuna kulturu kurios pradeda vystytis nuo nulio…

  Mazai kas zino kad TSRS nebuvo vieningo valdymo ir vieningos politikos……….. Buvo juodai viena kitai i atlapus isikibusios grupuotes ir viena su kita inirtingai pesesi. Tai buvusi Komunistu partija ir KGB… Tarp ju nebuvo jokios vienybes, ta vienybe tik oficialiai afishavo.
  O nepasidalino elementariai itaka ir materialiniais resursais. Po naftos kartines pradzios pasauli, TSRS komunistu partija gavo gana didele finansine injekcija, o su KGBistais dalintis nebuvo linkusi. Vien Palangoje galima matyti skirtumus. Komunistu partijos garsiosios vilos pajuri su atskira teritorija. Ir KBistams buvo skirtas toks neblogas viesbutukas. Bet viesbutukas o ne vilos. Ir KGB tas labai nepatiko ir jie pesesi su komunistu partija kaip suo su kate..
  Toliau manoma kad KGB pati sau organizavo nemenka finansine tik nelegalia injekcija, Afganistano kare. Organizavusi ir kontroliavusi iki siol veikianti, viena stambiausiu pasauli narkotiniu medziagu tranzita. Ir pasekoje to atsirado daug nelegaliu pinigu kuriuos reikejo legalizuoti. Prasidejo Gorbacivo pieriestroika, kooperatyvai ir per juos budavo isplaunami gana didziuliai KGB kontroliuojamo narko biznio pinigai. Bet to neuzteko, nes sumos buvo gigantiskos. Reikejo milzinisku resursu. Taip isiro TSRS ir minetos lesos legalizavosi per naftos versla. Na aisku prisidejo ir pasauliui afishuojama legali versija, kad zlugo del ekonomikos ir panasiai..
  _____________________________________________________________________________________________________________
  O kas vyko tuo paciu Lietuvoje. Tas pats, dvi susipriesinusios stovyklos… Vieni komunistu partijos virsuneles ir sudare kairiji lietuvos politini sparna. Jie visi buvo matomi, slepti nebuvo ko ir su jais viskas aisku.

  O jus gautumet ko gero soka Lietuvos patriotai ir patriotes, kur subego buve KGB agentai, kuriu dauguma net niekada del konspiracijos nebuvo komunistu partijos nariais. Va jusu smegeneles istikstu i savo paciose sultyse, jei jus realiai suzinotumet kur subego slaptasis KGB sparnas…………

  Ir dabar cia jus rasote, apie Lietuvos isdavikus. Net neskirdami kuo skiriasi savoka Salis, tai yra Lietuva, ir valstybe tai yra Lietuvos Respublika. Bet save paskelbete visos Lietuvos dievais ir dievaiciais. Vien tuo kad draudziate kulturini bendradarbiavima, jus kaip tik kurstote karine ugni. Visu pirma tuom jus neigiate kad Putino ir jo aplinkos valdzia yra nedemokratiska. Jei Kremliu priskiriate visai Rusijai ir Rusams, jus patys pripazistate kad Rusijoje vyksta demokratiski rinkimai ir kad kremlius ne diktatura, o demokratija.

  Antra jus pateisinate garsuji Putinizmo termina denacifikacija. Todel kad vykdote oficialia nacifikacija……

 7. Gitana galėjo tampaksa pasikeisti ir tyliai sėdėti.

 8. jus pirma pasidomekit kiek ten ukrainieciu buvo, o tik paskui saviems galvas kapokit

  • iš šitų ruskių yra savi ? Atimt pasus ir uždraust intvažiavimu vison ES visiems ruskems ! Atsiverskit VinteraTV: Belarus24 TV, Rusia1 TV ir kt.. Totalūs debilai, kas ten tų idiotų galvose ? Kažkokia asilų, orkų tauta….Išjungiau televyzari , da kelias minutes ir buč sudaužis televyzari su kuvaldu…

 9. Taip pas mus Lietuvoje,jei iš tavęs galima kažką išpešti,negaila nei pilietybės.Valdžia spekuliuoja savo įgaliojimais.O jei jau žmonės Lietuvai nebe naudingi,reikia viską atimti iš jų.Nors dovanos negrąžinamos. Ir vėl reikia ieškoti durnių,kuris garsintų Lietuvą,aukotų savo sveikatą,nervus,laiką. Gėda. Menas politikai neturi būti pavaldus.

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.