Per tris amžius dundantis kelias

Šiemet sukako 125-eri metai, kai 1899-aisiais baigtas tiesti Siaurukas – 750 mm pločio vėžės mažasis geležinkelis Švenčionėliai–Panevėžys. Tų metų rugsėjo 29-ąją į Anykščių stotį atvažiavo pirmasis, daugeliui apylinkių gyventojų nematytas, dūmais pūškuojančio garvežio tempiamas traukinys.

Šį rudenį paminėta ir Siauruko muziejaus 25-erių metų veiklos – „sidabrinė“ – sukaktis. Šioms sukaktims paminėti A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinis muziejus šiemet įgyvendino projektą „Mažasis geležinkelis 125“, kurio veiklas finansavo Lietuvos kultūros taryba ir Anykščių rajono savivaldybė.

Vykdant šį projektą, rugsėjui baigiantis buvo surengta Siauruko jubiliejaus šventė Anykščių geležinkelio stotyje bei Siauruko muziejuje. Oficialiosios dalies metu nuotaikingas džiazo stiliaus melodijas griežė ir dainavo „Aukštaitijos bigbendas“. Šventės svečiai pirmieji pamatė išsamų dokumentinį istorijos pasakojimą – filmą „Siaurukas. Per tris amžius dundantis kelias“ (autoriai Šarūnas Trinkūnas, Algirdas Trinkūnas ir Raimondas Guobis) bei pasitiko Siauruko muziejaus ekskursijų vadovo R. Guobio 84 linksmų ir liūdnokų istorijų knygą „Stoties budėtojo pasakojimai“.

Skelbiant gerąją naujieną apie Siauruko ir Siauruko muziejaus sukaktis, šiemet rugsėjo–lapkričio mėnesiais visoje Aukštaitijoje įvyko net dešimt susitikimų su visuomene miestuose ir miesteliuose palei buvusį ir iki šiol esantį geležinkelį. Įvairiose bendruomenėse buvo apžvelgiama geležinkelio Švenčionėliai–Panevėžys istorija, aptariama minėta R. Guobio knyga ir demonstruojamas filmas. Pagyvinant aplinką ir primenant svarbiausius Siauruko istorinius virsmus, susitikimus lydėjo „atmintinė“ – du mobilūs informaciniai stendai.

Smagūs susitikimai vyko Kaltanėnų ugdymo ir turizmo centre – dėkojame Kęstučiui, Švenčionėlių Karaliaus Mindaugo gimnazijoje – dėkingi Nijolei ir Vidai, Kuktiškių bibliotekoje, Saldutiškio kultūros namuose – geriausi linkėjimai Violetai, buvusioje Utenos geležinkelio stotyje veikiančiame Laisvės kovų muziejuje – padėka Reginai, didžiojo ežero link važiuojančio traukinuko vagone ir kavinėje „Žuvienės pašiūrė“ Rubikiuose – dėkavonė Birutei ir Vasilijui, Surdegio – valio skardžiabalsiai Ritai – ir Raguvėlės bibliotekose – valio antrajai Ritai, Troškūnų kultūros namuose – geriausi žodžiai Aurelijai, Sigitai, Jolantai ir nemirtingiems folklorinio ansamblio „Malmaža“ dalyviams.

Malonu, kad visi parneriai norai sutiko bendradarbiauti, garsinant Siauruką ir jam skirtą muziejų Anykščiuose. Susitikimuose dalyvavo beveik pustrečio šimto įvairaus amžiaus, skirtingų profesijų žmonių, kurie gyvai domėjosi, dalijosi savo prisiminimais, pateikė klausimų, diskutavo. Ypač smagu, kad Siauruko istorijos pažinimo pamoką išklausė kone visas šimtas Švenčionėlių gimnazistų, Kaltanėnuose dalyvavo būrelis kultūrinio turizmo vystytojų, Surdegyje – buvusių geležinkelininkų, Vyravo pakili nuotaika, nes juk nėra žmonių, abejingų Siaurukui!

Papildomas panašaus formato susitikimas, tik jau iš ciklo „Neišsipildžiusi istorija“, įvyko Svėdasų bibliotekoje, kur buvo prisiminti dar XIX amžiuje buvę Rusijos imperijos strategų planai tiesti geležinkelio magistralę iš Daugpilio per Zarasus, Svėdasus… Kas būtų įvykę, jei Svėdasai būtų tapę tranzitinės magistralės stotimi, kaip jie dabar atrodytų?..

A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinio muziejaus informacija

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.