Paaiškina apie rekordines elektros kainas

Rekordines elektros kainas gali lemti biržos algoritmai – daug pigesni pasiūlymai nelaimi aukcionų.

• Nors elektros biržoje – rekordinės kainos, tačiau net ženkliai pigesni gamybos pasiūlymai biržoje atmetami;

• Tokia situacija Lietuvos rinkoje ne pirmą kartą kartojasi dėl vadinamojo „paradoksalaus atmetimo“, dėl kurio galutinę didmeninę kainą suformuoja brangesni pasiūlymai;

• Dėl tokios situacijos net gerokai pigesnę elektros energiją pasiūlęs Kombinuoto ciklo blokas ne pirmą kartą nelaimi aukcionų.

Reaguodama į rekordines elektros biržoje „Nord Pool“ Lietuvos zonoje susidariusias kainas, „Ignitis grupė“ pabrėžia, kad aukštas kainas lemia ne tik stipriai išaugusios gamtinių dujų kainos, sąlygojančios brangią dujinę elektros gamybą, bet ir biržos algoritmai. Dėl jų net ženkliai pigesnę elektros energijos gamybą siūlantys įrenginiai nelaimi aukcionų ir neturi galimybės gaminti elektros energijos, taip sumažinant didmeninę elektros energijos kainą.

Pavyzdžiui, „Ignitis gamybos“ valdomas Kombinuoto ciklo blokas (KCB) trečiadieniui teikė net 24 skirtingus pasiūlymus, kurių kainos buvo gerokai mažesnės negu susiformavusios „Nord Pool“ elektros kainos. Nepaisant to, pigesni pasiūlymai buvo atmesti pritaikius vadinamąjį „paradoksalų atmetimą“.

Trečiadienį elektros biržos aukcione gaminti energiją laimėjo Kruonio hidroakumuliacinė elektrinė (Kruonio HAE). Tačiau įvertinus susiklosčiusią situaciją ir siekiant elektrinės baseine turėti aukštesnį vandens lygį, kad būtų galima toliau teikti pasiūlymus, užtikrinančius žemesnę elektros energijos kainą biržoje, o taip pat užtikrinant šalies energetinį saugumą, „Ignitis gamyba“ nusprendė vietoj Kruonio HAE įjungti KCB. Visgi, mūsų vertinimu, biržos aukcioną dėl pasiūlytų žemesnių negu rinkos kainų laimėti turėjo abi elektrinės.

Paradoksalus atmetimas – biržos taikomas algoritmas, kuris net ir mažesnės kainos pasiūlymus atmeta, jei pasiūlymo dydis neatitinka poreikio. Dėl to rekordinę kainą formuoja nedideli, tačiau labai brangūs gamybos pajėgumai. Pavyzdžiui, trečiadienį nuo 18 iki 19 val. visose Baltijos šalyse elektros energija kainuos 4000 Eur/MWh ir šią kainą nulėmė vos 2,14 MWh.

„Ignitis grupė“ pabrėžia, kad rekordinių elektros energijos kainų biržos aukcionuose nesiūlo ir tokio dydžio kainos formuojasi ne dėl Grupės valdomų elektrinių. Visos KCB pasiūlytos kainos buvo gerokai mažesnės negu susiformavo biržoje.

Dėl paradoksalaus pasiūlymų atmetimo „Ignitis grupė“ ne kartą kreipėsi į „Nord Pool“ biržą, siekdama išsiaiškinti, ar neįvyko klaida, kai daug pigesni pasiūlymai yra atmetami. Tačiau iki šiol gauti atsakymai, kad algoritmas veikia teisingai. Dėl to „Ignitis grupė“ palaiko Energetikos ministerijos siekį ištirti, ar kainų Lietuvos prekybos zonoje nelemia mūsų rinkai ne iki galo tinkamas algoritmo taikymas.

Artūras Ketlerius, „Ignitis grupės“ Ryšių su visuomene vadovas

12 komentarų

 1. Pasakos vergams jie daro bizni

 2. Tai iš ko dabar paremsim visam pasaulyje nukentėjusius. Vėl lietuviai ežero dugne.

 3. Nekalbėkit nesąmonių!!! Geriau paaiškinkit, kodėl tam pačiam Ignitį skirtingos kainos vartotojams. Kuo paaiškinama, kad vieni moka už kilovatvalandę gerokai virš 30 ct, o kiti ir 20 nemoka? Tad kuo čia dėti gamybos pajėgumai?

  • LR Vyriausybė

   Mes svarstome visus variantus kaip jus ’’apipisti’’ su minimaliomis investicijomis ! Su tais kur pigiai pasirašėme pigias sutartis – patys ’’apsipisome’’ !

 4. Traupio Periskopas

  Kam jie ’’pudrina’’ žmonėms tas smegenis ? Juk jau visi žino, kad su tuo Norpulu valdžiažmogiai susitarė kaip kišenes $ pasipildyti ir dar papildomus milijonus € surinkti į kišenes !
  Marijos žemės avys – kodėl jūs tokios kvailos ?

 5. Traupio Periskopas

  Kam jie ’’pudrina’’ žmonėms tas smegenis ? Juk jau visi žino, kad su tuo Norpulu valdžiažmogiai susitarė kaip kišenes $ pasipildyti ir dar papildomus milijonus € surinkti į kišenes iš ubagų !
  Marijos žemės avys – kodėl jūs tokios kvailos ?

 6. o kodel visi tyli kodel nestreikuoja nevercia valdzios.ar visi labai turtingi kiek kraus tiek vezkit-kvailyste isnaudojimas apgaule zmpniu

 7. Jau gan dažnai pastebima

  kad kai kurios Marijos žemės avys meldžiasi, kad jas gal geriau ’’išvaduotų’’ ruzzkiai, nei šitie valstybiniai ES vagys ?
  Kaži kiek norinčių ruzzkio ’’išvadavimo’’ LR avių bus pavasarį po ’’kosminės’’ šildymo žiemos ?

 8. LR vyksta energetikos cirkas

  Net juokinga, kai LR Energetikos minystras praneša per TV, kad :’’….Mes nekalti – kaltas NordPol elektros vartojimo formulės apskaičiavimo ’’Algoritmas’’…
  Ale ’’pyzdec’’, koks mūsų LR Energetikos minystras ’’protyngas… ! 🙂

 9. LR vyksta Energetikos cirko parodija

  Net juokinga, kai LR Energetikos minystras praneša per TV, kad :’’….Mes nekalti dėl elektros kainų – kaltas NordPol elektros vartojimo formulės apskaičiavimo ’’Algoritmas’’…
  Ale, koks mūsų LR Energetikos minystras ’’protyngas… ! 🙂
  Kaži kiek jam ’’įkrito’’ į asmeninę banko sąskaitą už tokią ’’protyngą’’ nuomonę …? O gal ’’bredžio dėžute’’ ?

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.