Nespėjo atsikratyti. Teks saugoti

Nemažėja žinomo anykštėno Jono Zabolevičiaus galvos skausmas dėl Surdegio stačiatikių Šv. Dvasios vienuolyno. Verslininkui, ketinusiam pastatą parduoti, paveldosaugininkai nurodė imtis visų priemonių, kad jis nesunyktų.
17 a. vienuolyną, kuriame sovietmečiu veikė pieninė, J. Zabolevičius įsigijo  iš akcinės bendrovės „Rokiškio sūris“, su verslo partneriais ketindamas įkurti senelių namus. Deja, krizė planus pakeitė, o statinys per tą laiką pradėjo griūti.  
Nusprendęs parduoti vienuolyną su jam priklausančiu 2-jų ha sklypu už 10 000 Eur J. Zabulevičius iššaukė viešą visuomenės pasipiktinimą, o Kultūros paveldo departamentas susizgribo, jog tai vertybė, kurią norima nugriauti. Direktorė Diana Varnaitė nurodė statinio šeimininkui juo rūpintis ir neleisti sunykti, o kitų metų pradžioje griuvėsiams bus suteikta ir teisinė apsauga.
„Eilę metų tas pastatas niekam nerūpėjo. Jis avarinės būklės, todėl nugriauti gal ir būtų pats teisingiausias sprendimas. Jis jau neturi jokios vertės ir tuoj sugrius, nes norint išsaugoti reikės daug investuoti“, – „Nykščiams“ teigė Troškūnų seniūnijos, kuriai ir priklauso Surdegio miestelis, vadovas Antanas Jankauskas.
Surdegio Šv. Dvasios vienuolynas įkurtas 1627-aisiais. Tapęs dvasingumo, kultūros, šviesos židiniu, gyvavo kone tris šimtus metų, o prasidėjus Pirmajam pasauliniam karui dėl kilusių neramumų buvo iškeltas į Rusiją. 1918-aisiais, kai Lietuva paskelbė nepriklausomybę, vienuolyno cerkvė buvo perstatyta į katalikų bažnyčią, kuri iki šiol tebeveikia. Kitose patalpose įkurta našlaičių prieglauda. 1925-aisiais vietoj jos čia įrengta Surdegio pieno perdirbimo įmonė.
{mosloadposition trade}

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.