Nemesk kelio dėl „Šilelio“

Kai „Nykščiai“ parašė apie „Anykštos“ vyriausiosios redaktorės Gražinos Šmigelskienės kelionę savivaldybės delegacijoje į Baltarusiją, šis leidinys susidomėjo „Šileliu“. Aiškinomės, kodėl buvo išskirta viena žiniasklaidos priemonė, į ką mero pavaduotojas Dainius Žiogelis atsakė, kad  G. Šmigelskienė buvo į delegacijos sudėtį įtraukta  ne kaip žurnalistė, o kaip Vadovų klubo deleguotas asmuo. Tą ir parašėme.

Kelionės veikia žmones nevienodai, vienus praturtina, kitiems sukelia prisiminimus. Nežinia, kaip ten buvo, bet, ko gero, Baltarusijos realybė atgaivino prisiminimus apie tuos laikus, kai „Kolektyvinis darbas“ privalėjo būti kiekvienoje fermoje, kad darbo liaudis skaitytų apie triuškinamus liaudies priešus ir socialistinio gyvenimo kenkėjus. Akivaizdu, kad šiuo požiūriu Anykščių rajone nėra tvarkos, nes be „Anykštos“ yra dar ir „Šilelis“. Kaip toks įvykis atsitiko, ėmėsi analizuoti žurnalistas Vidmantas Šmigelskas „Rievėse“.

Taip sakant, nuo pačios pradžios, užmiršdamas pridėti, kad „Šilelis“ atsirado iš Sąjūdžio leidinio, o štai „Anykšta“ – iš komunistų partijos organo, kiek pamenu pirmo numerio pirmame puslapyje – pats tautų vadas Stalinas, taip tarsi užkoduodamas tolesnę judėjimo kryptį. Bet laikai keičiasi – vienos tiesos jau niekada nebebus.
Rašinys, spausdintas „Anykštoje“,  skirtas pirmiausia  vidinei auditorijai, o jo leitmotyvas daugiau negu aiškus – „nemesk kelio dėl „Šilelio“, nes jis ir toks, ir šioks. Aišku, skaitytojams gal nelabai įdomūs dviejų konkuruojančių leidinių nuotykiai, bet jeigu reikia, tai reikia.
Prieš konkurentus nesiruošiame aiškintis, ar prašyti leidimo kažką daryti,  juo labiau, kad racionalumo toje „analizėje“ yra tiek, kiek cukraus šlapime.

Štai V. Šmigelskas rašo: „Beje, ,,Šilelyje“ niekuomet nedirbo nė vienas profesionalus žurnalistas, jau nekalbant apie redaktorius (didelė dalis jų apskritai buvo be aukštojo išsilavinimo).“
Mano nuomone, tai yra tipiškas propagandos ir „feiko“ pavyzdys, nes „Šilelyje“ dirbo Lietuvos žurnalistų sąjungos narys Vytautas Bagdonas, žurnalistas Robertas Aleksiejūnas, aš esu priimtas į Lietuvos žurnalistų sąjungą 2010 metais.
Per 19 metų iš 6 buvusių „Šilelio“ redaktorių nebuvo nė vieno, kuris neturėjo aukštojo ar aukštesniojo, kuris taip pat prilyginamas aukštajam, išsilavinimo. 4 redaktoriaus pareigas užėmę žmonės turėjo aukštąjį, 2 – aukštesnįjį išsilavinimą.
Bet tiek to, tuos titulus ir išsimokslinimus. Klausimas, ką V. Šmigelskui davė aukštasis išsilavinimas, jeigu skaičiuodamas iki 6 padaro klaidingas išvadas? Dėl tos priežasties aš „Anykštos“ ir neskaitau.

Mane sudomino V. Šmigelsko savikritiškumas. „Atsimenu, kad aš esu geografijos mokytojas, bet dirbu šalia profų ir iš jų mokausi“, – rašė V. Šmigelskas. Pasidarė įdomu, šalia kokių profų V. Šmigelskas dirba „Anykštoje“. Paskutiniame „Anykštos“ numeryje, kurį mačiau, nurodoma, kad „Anykštoje“ yra trys žurnalistai: V. Šmigelskas, Sigita Pivorienė ir Austėja Šmigelskaitė.
S. Pivorienė jau kuris laikas augina savo vaikus, tad abejoju, ar turi laiko savo dėdės V. Šmigelsko akiračio plėtimui, o dukra A. Šmigelskaitė išvis dar tik mokosi aukštojoje.
Štai ir visas „Anykštos“ „profų“ žurnalistų kolektyvas. Pats V. Šmigelskas.
Tiesa, dar nurodomi du redaktoriai ir vienas pavaduotojas, tačiau vienas iš redaktorių kurį laiką ėjo „Šilelio“ redaktoriaus pareigas, tai vargu ar iš jo ką V. Šmigelskas gali pasimokyti, nes „Šilelyje“ iš principo negali būti nieko gero. Na, belieka tikėtis, kad redaktorė ir jos pavaduotojas suteikia V. Šmigelskui profesinių žinių.

Į rašinio pabaigą V. Šmigelsko propagandiniai teiginiai pasiekia naują lygį, bet ir toliau visiškai nesisieja su realybe:
„Mums skaudžiausia tema yra savivaldybės skelbiami viešųjų pirkimų konkursai. Mes negalime konkuruoti kaina su ,,feikinį“ tiražą skelbiančiu leidiniu. Galime elgtis taip pat, kaip ,,Šilelis“. Bet ne įstatymai, o orumas neleidžia tartum bepročiams tiraže prirašyti kokių pakliūva skaičių“.
Gerb. G. Šmigelskiene, prieš skelbiant savo „profų“ tekstus, juos vis dėlto patikrinkite. Prie jau minėtų grubių faktinių klaidų, V. Šmigelskas prideda dar vieną, kad esą „Šilelis“ sudaro neįveikiamą konkurenciją Jūsų valdomam leidiniui, nes turbūt nežino, kad „Anykšta“ dar prie mero Kęstučio Tubio laimėjo Savivaldybės viešinimo konkursą ir yra oficiali savivaldybės žinių skelbėja.
V. Šmigelskas skaitytojams pateikia esą nelygią leidinių padėtį, kad „Anykšta“ negali konkuruoti kainomis viešųjų pirkimų konkurse , kuriame…  nugalėjo.

Iš viso prieš nagrinėjant svetimus tiražus  ir išsilavinimą ar nebūtų protingiau susiskaičiuoti, kiek profų, kokio išsilavinimo dirba „Anykštoje“ ir „oriai“ apie tai paskelbti“?

Ir pabaigai – įtarumas ir priešų demaskavimas yra vis dėlto totalitarinių režimų atgyvena, Rytų bruožas. Bandome mąstyti kitaip.  Štai liepos pabaigoje profų valdomoje „Anykštos“ svetainėje matydami „Jaros prekybos“ banerį, kažkodėl reklamuojantį GEGUŽĖS mėnesio prekybos akcijas, neįtarinėjame, kad tokia morali bendrovė galėtų paimti pinigus iš verslo už du mėnesius neteikiamas paslaugas ar bando apgauti gyventojus, kad dabar gegužės mėnuo. Turbūt čia kažkoks vadybinis triukas, kurio mes, neprofai, negalime perprasti.

Gerai, kad rūpinatės „Šilelio“ reklamos užsakovais, gerai, kad dirbate profesionaliai. Mes stengsimės pasimokyti.
Linas BITVINSKAS

11 komentarų

 1. Nei žodžio apie Šilelio tiražą. Nors Šmigelskas būtent dėl tiražo ir sudirbinėjo Šilelį. Kokius aukštuosius baigė Dalina, Smalskas ir Daugudienė?

  • Susirūpinęs

   A tai „Anykštai“ iš tiesų gręsia bankrotas? Maniau, kad čia tik kalbos… Nėra pinigų – nėra ir laikraščio. Natūralu – rinkos trinka.

 2. Darosi idomu, teskit teskit

 3. Čia smagiausia yra kad anykšta su skurdžių tiražu prisirašius kosminius skaičius rėkia kad kritikas juodas būdami katilu, esmė leidiniuose ne diplomas o žmogiškumas kurį visi lavinti ir neišlavinti redaktoriai turį, ko išlavintas vienas profesionalus redaktorius Anykščių rajone seniai jau nebeturi,

 4. Tikėjausi, kad

  nesulauksime tęsinio…

 5. Bravo, redaktoriau Linai.
  Bet gal geriau jau nesimokyk iš „kolegų profų“…

 6. Jo, cia tie, kur vietoj laimejusio kilimo Katalonijos dangaus parase Kanalizacijos dangtis. Ziauriai profesionalu. Klaida ir siandien kabo.

 7. Norisi tikslumo

  Tai koks sei dienai yra realus Šilelio ir Anykštos tiražas?

 8. Paaiškinkite

  Bagdonas buvo puikus komunistų partijos atsakingas sekretorius. Jis dar ir žurnalistas? Kirkilo mokslas irgi aukštasis, nors baigė partinę mokyklą.

 9. Paaiškinimas

  Atsakymas tam durneliui, kuris prašo paaiškinti. Taip, gerbiamas Vytautas Bagdonas yra profesionalus žurnalistas, baigęs žurnalistikos studijas Vilniaus universitete. Jokioje partinėje mokykloje jis nesimokė ir nereikia su kažkokiu Kirkilu painioti. Prašome pasiskaityti Pasaulio anykštėnų internetinėje enciklopedijoje , visi duomenys ten yra. Labai gaila, kad kai kam tiktai komunistai vaidenasi. O jei vaidenasi, tai reikia žegnotis, o ne kvailus komentarus rašinėti.

 10. Visiems aišku,kad išsilavinimas rūpi pirmiausia darbdaviui,o ne kam nors iš pašalinių. BET išsilavinimas visai neduoda nei proto ,nei įdėjų…ypač ,turintiems pedagogo išsilavinimą ir vaizduojantiems žurnalistus !!! Kiek prisimenu,tai buvusį redaktorė Marija .mokė žurnalistinio darbo Aleksejūną… Ir ,jeivu ANYKŠTA JĮ VERTINA,vadinasi gerai išmokino.Ir nereikia svaičioti apie ANYKŠTOS MORALI NIUS PRINCIPUS,KURIŲ ,šios žiniapurvos darbuotojai ,išauklėti stalininiais principais,nesugebantys surasti naujų idėjų,griebiasi seno šmeižto ir purvo drabstymo savo konkurentų adresu !Gėda !!!!

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.