Nauji mokslo metai: tvarūs sprendimai ir ekspertų patarimai

Artėjant Rugsėjo 1-ąjai, naujiems mokslo metams skuba ruoštis tiek tėvai, tiek ir mokytojai. Kuprinės, penalai, sąsiuviniai – tai tik maža dalis ilgo pirkinių sąrašo. Tačiau ar susimąstėte, kaip galima mokslo metus pasitikti tvariau? Ekspertai komentuoja, kad tvarumas, tai nauda ne tik gamtai, tačiau ir piniginei.

Kiekvienais metais apie tvaresnius sprendimus susimąsto vis didesnė dalis visuomenės. Šie sprendimai ne tik saugo aplinką, tačiau ir skatina atsakingą elgesį. Pasak, bendrovės „Ekonovus“ įkurtos Tvarumo akademijos vadovės Vilmos Balčiauskaitės, net ir paprasčiausi sprendimai gali padėti sumažinti atliekų kiekį ir prisidėti prie tvarios ateities kūrimo.

„Prieš įsigyjant naujas prekes, verta pažiūrėti, kas liko nuo praėjusių metų. Galbūt turite nenaudotus sąsiuvinius ar pieštukus, kurie puikiai tiks ir šiais metais? Sąmoningas planavimas ne tik padės išvengti nereikalingų išlaidų, bet ir sumažins atliekų kiekį, todėl į prekybos centrus rekomenduojama eiti tik su iš anksto pasiruoštu sąrašu“ – pataria V. Balčiauskaitė.

Pasitelkite kūrybinį perdirbimą 

Pasitinkant naujuosius metus tikrai nėra būtina įsigyti naujos kuprinės ar penalo – dažnai užtenka juos prikelti antram gyvenimui pasitelkus kūrybinio perdirbimo metodą (angl. upcycling). Kūrybinis perdirbimas, tai senų, nebenaudojamų daiktų pritaikymas naujiems tikslams, suteikiant jiems naują išvaizdą ar net funkcionalumą. Pavyzdžiui seną kuprinę galime atšviežinti prisiuvant odinius dirželius, pakeičiant užtrauktukus ar net pridedant dekoratyvines detales iš turimų medžiagų likučių, o gal esate kūrybiškas ir jums netgi pavyktų perdirbti nebenaudojamas kuprines į naują ir unikalią. 

Kartais sprendimai gali būti ir gerokai paprastesni. Galbūt pabodusią kuprinę ar penalą pagyvintų ženkliukai su mėgstamais herojais, priklijuojami lipdukai ar kiti žaismingi akcentai.

Dėmesys ekologiškoms priemonėms

Tiesa, visgi pastebėjus, kad be apsipirkimo išsisukti nepavyks, parduotuvėje vis tiek svarbu elgtis sąmoningai. Renkantis mokyklines priemones, vertėtų atkreipti dėmesį į jų sudėtį bei kokybę. Kuo produktas kokybiškesnis, tuo ilgiau jis jums tarnaus. Verta rinktis priemones iš perdirbtų ar natūraliai suyrančių medžiagų, o pavyzdžiui, gertuvėms rinktis draugišką aplinkai variantą – daugkartinio naudojimo talpas.

„Daugkartinio naudojimo priemonės – tai dar vienas būdas ne tik sutaupyti, bet ir sumažinti plastiko atliekų kiekį. Tokie sprendimai atrodo mažas, tačiau labai svarbus žingsnis link švaresnės aplinkos. Visgi verta atkreipti dėmesį ne tik į ekologiškumą, bet ir pakuotes, kuriose priemones įsigyjame. Dažnai kelia susirūpinimą didelis kiekis plastiko atliekų, kuris lieka išpakavus produktus.“ – sako V. Balčiauskaitė. Tokių pakuočių turėtų būti kuo mažiau, o nebereikalingos jos – keliauti į plastiko pakuočių konteinerį.

Tvarių įpročių ugdymas mokykloje

Stebint tėvų ir vaikų įpročius ruošiantis naujiems mokslo metams, Vilniaus Kunigaikščio Gedimino progimnazijos mokytoja Auksė Michailinaitė pastebi, kad tvarumas tampa vis svarbesniu prioritetu: „Kiekvienais metais vis daugiau vaikų nešioja tas pačias kuprines, kurias jie naudojo kelis metus iš eilės. Anksčiau kiekvieną rugsėjį būdavo įprasta pirkti naujas kuprines, tačiau dabar matome pokytį,“ – sako mokytoja. Be to, vaikai vis dažniau į mokyklą ateina su gertuvėmis, taip prisidėdami prie plastiko atliekų mažinimo.

Mokytoja taip pat aktyviai skatina ir kitus tvarius sprendimus savo klasėje. „Skatinu vaikus naudotis tais pačiais sąsiuviniais kaip ir praėjusiais metais, jei jie nėra užpildyti. Jau antrus metus iš eilės prašau Rugsėjo 1-osios proga dovanoti ne daugiau nei vieną kardelį. Ir žinoma tradiciškai taupome elektrą, vandenį,“ – dalijasi A. Michailinaitė. Progimnazijos mokytoja taip pat inicijavo depozito dėžutės projektą, kai vaikai atneša tuščius gėrimų buteliukus, juos vėliau neša priduoti į taromatus, o iš surinktų pinigų, vaikai perkasi ledų. 

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.